MERCEDES-BENZ MB 100

Kombi MERCEDES-BENZ MB 100 se vyrábí od roku 1948. V Česku jich jezdí 135, 77 % z nich jsou dovezené ojeté.

  • 1948–dosud
  • kategorie M1
  • Kombi
  • 5 míst

Výsledky STK

  • Způsobilé 81,8 %
  • Částečně způsobilé 18,2 % stejně stará vozidla 7,1 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,05 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 11 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Podlaha je ve velmi zhoršeném stavu nebo je nespolehlivá nebo děravá nebo neodpovídá požadavkům 9,1
  • Zdroj světla u mlhového světlometu nebo mlhové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 9,1
  • Elektrické zapojení potkávacích nebo dálkových světlometů nebo jejich uvedení v činnost, není v souladu s požadavky 9,1
  • Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 9,1

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
MERCEDES-BENZ
Roky výroby
1948–dosud
Počet míst
4–9
V provozu v ČR
135 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 1 123

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. Podlaha je ve velmi zhoršeném stavu nebo je nespolehlivá nebo děravá nebo neodpovídá požadavkům9,1
  2. Zdroj světla u mlhového světlometu nebo mlhové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům9,1
  3. Elektrické zapojení potkávacích nebo dálkových světlometů nebo jejich uvedení v činnost, není v souladu s požadavky9,1
  4. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá9,1
  5. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení9,1

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
MERCEDES-BENZ MB 100 – 11
VOLKSWAGEN TRANSPORTER 7,7 % 9 584
AUDI A6 5,4 % 9 106
FORD GALAXY 8,8 % 7 691
FORD S-MAX 8,1 % 8 968
OPEL INSIGNIA 7,5 % 3 964

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 11 pravidelných technických prohlídek aut MERCEDES-BENZ MB 100 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 18,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka) a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit). Prohlídek je málo na srovnání s průměrem. Celá značka MERCEDES-BENZ: 5,7 % a 0,39 %.

  • 135 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 77 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Podlaha je ve velmi zhoršeném stavu nebo je nespolehlivá nebo děravá nebo neodpovídá požadavkům (9,1 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 11 18,2 % +11,0 0,00 % −1,05 29,8 let 248 046 km
2025 24 4,2 % −3,7 0,00 % −1,21 30,0 let 242 114 km
2024 19 5,3 % −2,3 0,00 % −1,36 29,6 let 237 690 km
2023 31 12,9 % +6,8 0,00 % −1,15 29,5 let 247 372 km
2022 35 8,6 % +1,5 0,00 % −1,43 27,7 let 277 686 km
2021 39 17,9 % +11,2 0,00 % −1,56 28,4 let 252 134 km
2020 42 9,5 % +1,0 2,38 % +1,07 26,1 let 267 644 km
2019 38 10,5 % +0,4 2,63 % +1,39 25,5 let 257 871 km
2018 44 9,1 % −0,3 2,27 % +0,12 25,0 let 261 179 km
2017 52 21,2 % +11,2 3,85 % +1,38 23,5 let 248 412 km
2016 50 38,0 % +27,6 0,00 % −2,89 23,4 let 277 198 km
2015 67 16,4 % +7,1 2,99 % −0,30 21,5 let 255 172 km
2014 77 10,4 % +2,2 0,00 % −3,82 20,8 let 264 211 km
2013 82 17,1 % +8,5 1,22 % −2,81 19,3 let 256 931 km
2012 103 15,5 % +6,4 6,80 % +1,76 18,4 let 265 866 km
2011 111 16,2 % +8,1 2,70 % −3,46 16,9 let 261 241 km
2010 135 7,4 % −0,7 8,15 % +1,86 16,2 let 269 383 km
2009 124 9,7 % +1,7 8,87 % +2,83 14,4 let 267 134 km
2008 39 15,4 % +6,9 20,51 % +14,17 12,6 let 242 911 km

Vozový park v ČR

V provozu
135
z 480 registrovaných celkem
Zaniklo
268
55,8 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
21 / 56
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
66,5 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1948; 2 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje MERCEDES-BENZ MB 100

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 5 057 mm 4 607–5 300
Šířka 1 845 mm 1 845–2 040
Výška 2 045 mm 2 045–2 400
Rozvor 2 450 mm 2 450–2 670
Míst k sezení 5 4–9
Provozní hmotnost 1 790 kg 1 790–2 500
Největší přípustná hmotnost 2 650 kg 2 650–2 820
Brzděný přívěs 1 800 kg –
Nejvyšší rychlost 125 km/h 125–130
Spotřeba kombinovaná 14,9 l/100 km 11,0–14,9
Hluk za jízdy 76,0 dB(A) 76,0–78,0

Karoserie

  • AC KOMBI 50 %
  • SA OBYTNÝ AUTOMOBIL 50 %

Pohon

  • jedna náprava 100 %

Tažné zařízení v TP

  • ne 89 %
  • ano 11 %

Barva

  • BÍLÁ 50 %
  • MODRÁ-ZÁKLADNÍ 17 %
  • ČERNÁ 5,6 %
  • ČERVENÁ 5,6 %
  • MODRÁ-TMAVÁ 5,6 %
  • ČERVENÁ-METAL 5,6 %
  • ŽLUTÁ-ZÁKLADNÍ 5,6 %
  • ORANŽOVÁ-ZÁKLADNÍ 5,6 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. Podlaha je ve velmi zhoršeném stavu nebo je nespolehlivá nebo děravá nebo neodpovídá požadavkům 9,1 na 100 prohlídek
    Podlaha je ve zhoršeném stavu (např. děravá, nadměrně zkorodovaná, uvolněná) nebo neodpovídá požadavkům. (6.2.4.1.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  2. Zdroj světla u mlhového světlometu nebo mlhové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 9,1 na 100 prohlídek
    Nesvítí zadní mlhová svítilna na straně přivrácené do středu vozovky. (4.5.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  3. Elektrické zapojení potkávacích nebo dálkových světlometů nebo jejich uvedení v činnost, není v souladu s požadavky 9,1 na 100 prohlídek
    Elektrické zapojení potkávacích nebo dálkových světlometů nebo jejich uvedení v činnost, není v souladu s požadavky. (4.1.4.2.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  4. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 9,1 na 100 prohlídek
    Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  5. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 9,1 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  6. Zvukové výstražné zařízení nefunguje nebo chybí 9,1 na 100 prohlídek
    Zvukové výstražné zařízení motorového vozidla, je-li vyžadováno, nefunguje nebo chybí. (7.7.1, 7. jiné vybavení)

Závady u pravidelných prohlídek aut MERCEDES-BENZ MB 100 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak MERCEDES-BENZ MB 100 dopadá na STK?

Z 11 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 18,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 7,1 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ MB 100 tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely MERCEDES-BENZ