MERCEDES-BENZ A 250

Kombi MERCEDES-BENZ A 250 se vyrábí od roku 2012. V Česku jich jezdí 400, 39 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 5,7 roku a 81 688 km.

  • 2012–dosud
  • kategorie M1
  • Kombi
  • 5 míst

Výsledky STK

  • Způsobilé 97,8 %
  • Částečně způsobilé 2,2 % stejně stará vozidla 3,6 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 0,11 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 90 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 1,1
  • Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 1,1
  • Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky 1,1
  • Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění 1,1

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
MERCEDES-BENZ
Roky výroby
2012–dosud
Palivo
benzín
Výkon
155–165 kW
Počet míst
5
V provozu v ČR
400 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 385

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 81 688 km
Bez datMálo prohlídek na graf podle stáří.

Náklady na palivo

Cena za litr43,82 Kč
Litrů za rok885 l
Cena za rok38 800 Kč

Výchozí nájezd je průměr vozů MERCEDES-BENZ A 250 (stav tachometru dělený stářím), spotřeba průměr kombinovaných spotřeb motorizací z registru. Cena paliva: průměr za týden 2026/44, Český statistický úřad (CC BY 4.0). Skutečná spotřeba bývá vyšší.

Nejčastější závady

  1. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům1,1
  2. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům1,1
  3. Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky1,1
  4. Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění1,1
  5. Kryt kola nebo blatník, je-li vyžadován, chybí nebo je nadměrně zkorodovaný nebo je poškozený tak, že neplní svoji funkci nebo jeho uchycení je uvolněné nebo není spolehlivé1,1

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
MERCEDES-BENZ A 250 2,2 % 90
ŠKODA OCTAVIA 6,8 % 246 232
FORD FOCUS 9,8 % 31 670
HYUNDAI I30 6,6 % 29 581
RENAULT MEGANE 9,2 % 15 703
VOLKSWAGEN TOURAN 7,3 % 24 846

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 90 pravidelných technických prohlídek aut MERCEDES-BENZ A 250 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 2,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,4 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,11 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka MERCEDES-BENZ: 5,7 % a 0,39 %.

  • 400 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 39 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům (1,1 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 90 2,2 % −1,4 0,00 % −0,11 5,7 let 81 688 km
2025 108 0,9 % −3,1 0,00 % −0,13 5,4 let 78 027 km
2024 68 0,0 % −3,8 0,00 % −0,14 5,2 let 73 750 km
2023 34 0,0 % −3,4 0,00 % −0,13 5,5 let 80 199 km
2022 28 0,0 % −3,3 0,00 % −0,12 5,3 let 75 835 km
2021 10 10,0 % +5,9 0,00 % −0,23 7,2 let 114 573 km
2020 11 9,1 % +4,9 0,00 % −0,19 6,4 let 95 952 km
2019 12 0,0 % −3,5 0,00 % −0,10 4,9 let 92 697 km
2018 8 0,0 % −3,1 0,00 % −0,15 4,4 let 50 119 km
2017 9 0,0 % −3,1 0,00 % −0,26 4,4 let 66 378 km
2016 7 0,0 % −3,3 0,00 % −0,35 4,6 let 58 334 km

Podle ročníku

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2025
2021 0,0 % – – – 0,0 % (4 let)
2020 0,0 % – – – –

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2012; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2025STK 2024
2021 0,0 %
2020 0,0 %

Vozový park v ČR

V provozu
400
z 553 registrovaných celkem
Zaniklo
0
0 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
88 / 65
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
30,9 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje MERCEDES-BENZ A 250

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 4 455 mm 4 359–4 562
Šířka 1 796 mm 1 780–1 850
Výška 1 455 mm 1 438–1 455
Rozvor 2 729 mm 2 699–2 729
Míst k sezení 5 –
Provozní hmotnost 1 455 kg 1 445–1 590
Největší přípustná hmotnost 1 965 kg 1 965–2 060
Brzděný přívěs 1 500 kg 1 500–1 800
Nejvyšší rychlost 250 km/h 240–250
Spotřeba kombinovaná 6,2 l/100 km 6,0–7,4
CO₂ kombinovaně 148 g/km 140–158
Hluk za jízdy 68,0 dB(A) 68,0–74,0

Karoserie

  • AC KOMBI 89 %
  • AA SEDAN 11 %

Pohon

  • jedna náprava 56 %
  • 4×4 44 %

Emisní norma

  • EURO 6 100 %

Pneumatiky

  • 225/45 R18 30 %
  • 225/40 R19 20 %
  • 225/40 R18 12 %
  • 235/40 R18 11 %
  • 205/50 R17 10 %
  • 205/55 R17 9,6 %
  • 235/35 R19 5,7 %

Tažné zařízení v TP

  • ne 89 %
  • ano 11 %

Barva

  • ŠEDÁ 36 %
  • BÍLÁ 27 %
  • ČERVENÁ 15 %
  • ČERNÁ 15 %
  • MODRÁ 3,2 %
  • ŠEDÁ-METAL 1,3 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Motorizace

Motorizace podle registru vozidel (nejméně 50 vozů v provozu) a výsledky pravidelných technických prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.). „Proti stejně starým“: rozdíl v procentních bodech oproti průměru všech osobních aut stejného stáří; záporná hodnota znamená lepší výsledek.

MotorGeneraceVýkonObjemPalivo V provozuProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Nájezd
260920 – 165 kW (224 k) 1 991 cm³ benzín 90 25 – – – – 68 850 km
270920 – 155 kW (211 k) 1 991 cm³ benzín 50 18 – – – – 132 079 km

Technické údaje motorizací

MotorVýkonSpotřebaCO₂Max. rychlost HmotnostBrzděný přívěsEmisePohon 4×4
260920 165 kW 6,2 l 141 g/km 250 km/h 1 455 kg 1 600 kg EURO 6 50 %
270920 155 kW 6,0 l 148 g/km 240 km/h 1 465 kg 1 500 kg EURO 6 26 %

Nejčastější hodnoty zapsané v registru vozidel u vozů dané motorizace; spotřeba kombinovaná v l/100 km. Hodnoty se v rámci motorizace liší podle karoserie, kol a výbavy.

Provedení podle začátku VIN

Prvních 8 znaků VIN určuje výrobce, model, karoserii a motor podle kódování výrobce. Vozy MERCEDES-BENZ A 250 podle začátku VIN (aspoň 20 vozů), s motorem a ročníky, jak je zapsaly stanice, a výsledky pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.). Začátky s dostatkem vozů mají vlastní stránku se statistikami.

Začátek VINMotorRočníkyVozůProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým
W1K17704 260920 2020–2022 37 18 0,0 % −3,3 0,00 % −0,08

Nejčastější vážné závady

  1. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 1,1 na 100 prohlídek
    Výškové seřízení sklonu rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  2. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 1,1 na 100 prohlídek
    Stranové seřízení rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  3. Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky 1,1 na 100 prohlídek
    Zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrana, nárazník, je-li vyžadován, chybí, je neúplný nebo některá část zařízení je poškozená tak, že zařízení neplní svůj účel nebo konstrukce zařízení nebo jeho montáž na vozidle není v souladu s požadavky. (6.1.4.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  4. Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění 1,1 na 100 prohlídek
    U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  5. Kryt kola nebo blatník, je-li vyžadován, chybí nebo je nadměrně zkorodovaný nebo je poškozený tak, že neplní svoji funkci nebo jeho uchycení je uvolněné nebo není spolehlivé 1,1 na 100 prohlídek
    Na vozidle, je-li vyžadováno, chybí kryt kola / blatník nebo je kryt kola / blatník uvolněný, nadměrně zkorodovaný nebo poškozený tak, že neplní svoji funkci. (6.2.10.2.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  6. Světlomet nebo jeho optický systém poškozený nebo vadný 1,1 na 100 prohlídek
    Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený tak, že poškození zjevně ovlivňuje nebo bude ovlivňovat jeho funkci nebo fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení. (4.1.1.2.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  7. Světlomet není spolehlivě upevněn 1,1 na 100 prohlídek
    Některý úchyt potkávacího nebo dálkového světlometu uvolněný nebo prasklý nebo chybí a tento stav má vliv na seřízení světlometu (např. způsobuje blikání světlometu za jízdy) nebo se světlomet může za jízdy uvolnit nebo způsob uchycení světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.1.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek aut MERCEDES-BENZ A 250 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak MERCEDES-BENZ A 250 dopadá na STK?

Z 90 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 2,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 3,6 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ A 250 tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely MERCEDES-BENZ