MERCEDES-BENZ GLS 400
Kombi MERCEDES-BENZ GLS 400 se vyrábí od roku 2016. V Česku jich jezdí 1 330, 15 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá podobně než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 4,8 roku a 113 373 km.
- 2016–dosud
- kategorie M1
- Kombi
- 7 míst
Výsledky STK
- Způsobilé 96,5 %
- Částečně způsobilé 3,3 % stejně stará vozidla 3,2 %
- Nezpůsobilé 0,25 % stejně stará vozidla 0,08 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 397 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům 1,0
- Velikost nebo typ kola není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečnost silničního provozu 0,8
- Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla 0,8
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,5
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- MERCEDES-BENZ
- Roky výroby
- 2016–dosud
- Palivo
- benzín
- Výkon
- 245 kW
- Počet míst
- 7
- V provozu v ČR
- 1 330 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 1 226Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 113 373 kmNáklady na palivo
Výchozí nájezd je průměr vozů MERCEDES-BENZ GLS 400 (stav tachometru dělený stářím), spotřeba průměr kombinovaných spotřeb motorizací z registru. Cena paliva: průměr za týden 2026/44, Český statistický úřad (CC BY 4.0). Skutečná spotřeba bývá vyšší.
Nejčastější závady
- Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům1,0
- Velikost nebo typ kola není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečnost silničního provozu0,8
- Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla0,8
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení0,5
- Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům0,3
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ GLS 400 | 3,3 % | 397 |
| VOLKSWAGEN MULTIVAN | 5,8 % | 6 796 |
| BMW X5 | 4,9 % | 5 758 |
| VOLKSWAGEN TOUAREG | 4,6 % | 4 123 |
| AUDI Q7 | 3,6 % | 2 945 |
| FIAT DUCATO | 7,5 % | 2 752 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 397 pravidelných technických prohlídek aut MERCEDES-BENZ GLS 400 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,25 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,17 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka MERCEDES-BENZ: 5,7 % a 0,39 %.
- 1 330 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 15 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům (1 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech osobních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 397 | 3,3 % | +0,1 | 0,25 % | +0,17 | 4,8 let | 113 373 km |
| 2025 | 421 | 3,3 % | +0,1 | 0,00 % | −0,07 | 3,9 let | 100 317 km |
| 2024 | 306 | 2,6 % | −0,6 | 0,00 % | −0,08 | 3,7 let | 91 313 km |
| 2023 | 66 | 3,0 % | +0,6 | 0,00 % | −0,06 | 3,7 let | 94 748 km |
| 2022 | 22 | 4,5 % | +2,1 | 0,00 % | −0,06 | 4,0 let | 92 417 km |
| 2021 | 9 | 0,0 % | −2,5 | 0,00 % | −0,08 | 3,6 let | 97 390 km |
| 2020 | 5 | 0,0 % | −2,5 | 0,00 % | −0,07 | 3,2 let | 100 488 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých aut MERCEDES-BENZ GLS 400 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 3,5 % | – | – | – | 3,5 % (4 let) |
| 2021 | 2,9 % | – | – | – | – |
| 2020 | 2,7 % | 2,8 % | – | – | 2,8 % (6 let) |
| 2019 | 0,0 % | 2,5 % | – | – | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2016; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | 3,5 % | |||
| 2021 | 2,9 % | |||
| 2020 | 2,8 % | 7,1 % | 2,7 % | |
| 2019 | 2,5 % | 0,0 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje MERCEDES-BENZ GLS 400
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 5 162 mm | – |
| Šířka | 1 982 mm | – |
| Výška | 1 947 mm | – |
| Rozvor | 3 075 mm | – |
| Míst k sezení | 7 | – |
| Provozní hmotnost | 2 435 kg | 2 435–2 445 |
| Největší přípustná hmotnost | 3 250 kg | – |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 240 km/h | – |
| Spotřeba kombinovaná | 9,4 l/100 km | 8,9–10,8 |
| CO₂ kombinovaně | 218 g/km | 206–248 |
| Hluk za jízdy | 75,0 dB(A) | 70,0–75,0 |
Karoserie
- AC KOMBI 99 %
- AA SEDAN 0,9 %
Pohon
- 4×4 100 %
Emisní norma
- EURO 6 100 %
Pneumatiky
- 265/60 R18 43 %
- 275/50 R20 39 %
- 295/40 R21 10 %
- 275/55 R19 4,7 %
Tažné zařízení v TP
- ne 71 %
- ano 29 %
Barva
- ČERNÁ 80 %
- ŠEDÁ 7,4 %
- BÍLÁ 6,5 %
- ČERVENÁ 2,8 %
- MODRÁ 1,9 %
- HNĚDÁ 1,9 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Motorizace
Motorizace podle registru vozidel (nejméně 50 vozů v provozu) a výsledky pravidelných technických prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.). „Proti stejně starým“: rozdíl v procentních bodech oproti průměru všech osobních aut stejného stáří; záporná hodnota znamená lepší výsledek.
| Motor | Generace | Výkon | Objem | Palivo | V provozu | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 276821 | – | 245 kW (333 k) | 2 996 cm³ | benzín | 99 | 15 | – | – | – | – | 162 753 km |
Technické údaje motorizací
| Motor | Výkon | Spotřeba | CO₂ | Max. rychlost | Hmotnost | Brzděný přívěs | Emise | Pohon 4×4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 276821 | 245 kW | 8,9 l | 218 g/km | 240 km/h | 2 435 kg | 3 500 kg | EURO 6 | 100 % |
Nejčastější hodnoty zapsané v registru vozidel u vozů dané motorizace; spotřeba kombinovaná v l/100 km. Hodnoty se v rámci motorizace liší podle karoserie, kol a výbavy.
Nejčastější vážné závady
-
Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům
1,0 na 100 prohlídek
V poli výhledu řidiče směrem dopředu (v úhlu 180°) je celkový prostup světla přes zasklení nižší než 70 %. (3.2.2.1, 3. výhledy)
-
Velikost nebo typ kola není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečnost silničního provozu
0,8 na 100 prohlídek
Neschválený typ kola nebo velikost (rozměr ráfku) není v souladu s údaji, uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.2.4, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla
0,8 na 100 prohlídek
Typ pneumatiky, namontovaný na vozidle, nesouhlasí s údaji uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
0,5 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům
0,3 na 100 prohlídek
Jakákoliv dodatečná úprava čelního okna, vyjma použití schválené folie pro čelní okno opatřené povinným štítkem s předepsanými údaji (označení výrobce, typ výrobku, schvalovací značka ATEST 8 SD XXXX a text „JEN NA ČELNÍ OKNO“). (3.2.4.1, 3. výhledy)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,3 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Jakákoli matice nebo šroub k upevnění kola je uvolněný nebo chybí, nebo je spoj poškozen tak, že zjevně nejde dotáhnout (stržený závit) nebo montáž kola neodpovídá požadavkům
0,3 na 100 prohlídek
Způsob montáže kola zjevně neodpovídá požadavkům (např. otočený disk, použití speciálních vymezovacích podložek, které nejsou zapsány v dokladech vozidla nebo použití nevhodných upevňovacích prvků nebo upravené spojovací prvky mohou způsobit zachycení chodce). (5.2.1.1.3, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Ostřikovače nefungují správně nebo chybí
0,3 na 100 prohlídek
Některý ostřikovač čelního skla nefunguje nebo chybí nebo neostřikuje dostatečně stíranou plochu před řidičem (seřízení). (3.5.1.3, 3. výhledy)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
0,3 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům
0,3 na 100 prohlídek
Dodatečně povrchově upravené zasklení není opatřeno povinným štítkem s předepsanými údaji (označení výrobce, typ výrobku, schvalovací číslo ATEST 8 SD XXXX). (3.2.4.3, 3. výhledy)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky
0,3 na 100 prohlídek
Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v celé šířce běhounu některé části pneumatiky v souladu s požadavky. (5.2.3.6.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
Závady u pravidelných prohlídek aut MERCEDES-BENZ GLS 400 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak MERCEDES-BENZ GLS 400 dopadá na STK?
Z 397 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,25 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 3,2 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ GLS 400 tedy dopadá zhruba jako průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely MERCEDES-BENZ
- VITO7,3 % · 0,49 %
- C 2207,2 % · 0,61 %
- V4,2 % · 0,04 %
- E 2205,9 % · 0,30 %
- B 1805,7 % · 0,51 %
- C 2006,4 % · 0,64 %
- A 1805,1 % · 0,65 %
- GLE 3503,3 % · 0,08 %
- VIANO8,0 % · 0,59 %
- SPRINTER6,2 % · 0,26 %
- E 3504,6 % · 0,19 %
- ML 3504,0 % · 0,35 %
- B 2008,4 % · 0,24 %
- GLC 2202,5 % · 0,00 %
- A 16010,4 % · 1,21 %
- C 1808,7 % · 0,82 %
- E 2006,7 % · 0,41 %
- E 3208,2 % · 0,30 %
- ML 3206,2 % · 0,64 %
- A 1709,2 % · 1,00 %
- GLE 4002,0 % · 0,17 %
- S 3505,1 % · 0,00 %
- V 2503,9 % · 0,17 %
- SLK 2005,9 % · 0,52 %
- A 1506,7 % · 1,33 %
- GLC 2502,2 % · 0,00 %
- E 2506,8 % · 0,60 %
- GLA 2001,7 % · 0,21 %
- ML 27012,6 % · 0,44 %
- C 2504,3 % · 0,00 %
- CLA 2003,2 % · 0,00 %
- GL 3507,1 % · 0,00 %
- E 2705,9 % · 0,49 %
- A 2005,9 % · 0,25 %
- GLK 2204,7 % · 0,00 %
- CITAN10,3 % · 1,00 %
- GLS 3503,8 % · 0,25 %
- CLS 3507,3 % · 0,26 %
- S 5004,7 % · 0,00 %
- E 3004,9 % · 0,00 %
- CLA 1802,6 % · 0,00 %
- E 4003,1 % · 0,31 %
- GLC 3000,9 % · 0,00 %
- A 14011,1 % · 3,37 %
- E 2806,4 % · 0,00 %
- S 3206,0 % · 0,71 %
- 1904,3 % · 0,00 %
- GLB 2001,8 % · 0,00 %
- GLC 2000,4 % · 0,00 %
- SL 5002,7 % · 0,39 %
- B 1708,9 % · 2,02 %
- C 3004,5 % · 0,00 %
- GLA 2205,7 % · 0,00 %
- S 4005,2 % · 0,00 %
- GLE 4502,6 % · 0,00 %
- V 2207,1 % · 0,47 %
- CLK 20010,5 % · 0,00 %
- CLA 2205,1 % · 0,00 %
- MARCO POLO3,0 % · 0,51 %
- R 3505,3 % · 0,00 %
- SLK 2303,4 % · 1,71 %
- GLA 2501,2 % · 0,00 %
- C 3208,9 % · 0,59 %
- R 3207,1 % · 0,59 %
- GLE 3003,7 % · 0,00 %
- CLK 3205,0 % · 0,62 %
- GLK 3507,9 % · 0,00 %
- ML 2802,7 % · 0,68 %
- CLA 2501,5 % · 0,00 %
- GLK 3206,8 % · 0,00 %
- 3000,8 % · 0,00 %
- AMG G 631,7 % · 0,00 %
- 2006,7 % · 0,00 %
- GL 3202,5 % · 0,00 %
- AMG GLC 432,5 % · 0,00 %
- C 3506,8 % · 0,00 %
- CLS 3205,3 % · 1,77 %
- S 5601,9 % · 0,00 %
- AMG GLE 531,9 % · 0,00 %
- CL 5005,8 % · 0,00 %
- 25010,7 % · 0,97 %
- AMG C 436,8 % · 0,00 %
- S 5802,0 % · 0,00 %
- SLK 3508,0 % · 0,00 %
- C 2707,4 % · 1,05 %
- AMG E 535,3 % · 0,00 %
- GLB 2501,1 % · 0,00 %
- B 1505,4 % · 2,15 %
- A 2502,2 % · 0,00 %
- G 5001,1 % · 0,00 %
- CLK 27013,1 % · 0,00 %
- GLK 2506,0 % · 0,00 %
- CLS 4001,2 % · 0,00 %
- VANEO15,9 % · 0,00 %
- E 5002,5 % · 0,00 %
- ML 2502,5 % · 0,00 %
- 2305,4 % · 0,00 %
- B 16011,1 % · 1,39 %
- GLC 3502,8 % · 0,00 %
- B 2205,6 % · 0,00 %
- CLK 2304,2 % · 1,41 %
- GL 4502,8 % · 1,41 %
- SL 3505,7 % · 0,00 %
- G 3504,3 % · 0,00 %
- GL 5001,5 % · 0,00 %
- E 2409,0 % · 1,49 %
- GLB 2201,5 % · 0,00 %
- GL 42010,8 % · 0,00 %
- GLC 4007,7 % · 0,00 %
- GLE 2501,5 % · 0,00 %
- A 2203,3 % · 0,00 %
- AMG A 450,0 % · 0,00 %
- AMG C 630,0 % · 0,00 %
- GLA 1801,8 % · 0,00 %
- AMG S 631,8 % · 0,00 %
- GLS 5003,6 % · 0,00 %
- AMG CLA 451,9 % · 0,00 %
- ML 5005,8 % · 0,00 %
- G 4002,0 % · 0,00 %
- AMG GLE 434,1 % · 0,00 %
- S 4502,0 % · 0,00 %
- CLS 5004,2 % · 0,00 %
- EQC 4008,7 % · 0,00 %
- GLS 5800,0 % · 0,00 %
- ML 4008,7 % · 0,00 %
- ML 3002,2 % · 2,22 %
- CLS 4500,0 % · 2,33 %
- 300 CE2,4 % · 0,00 %
- E 4504,8 % · 0,00 %
- C 2800,0 % · 0,00 %
- C 4000,0 % · 0,00 %
- ML 4209,8 % · 4,88 %
- SL 55AMG7,5 % · 0,00 %
- 2080,0 % · 0,00 %
- 2200,0 % · 0,00 %
- E 2907,7 % · 0,00 %
- 2407,9 % · 0,00 %
- SLK 2507,9 % · 0,00 %
- 1235,4 % · 0,00 %
- A 19010,8 % · 5,41 %
- C 2300,0 % · 0,00 %
- CLK 2208,3 % · 0,00 %
- AMG E 638,6 % · 0,00 %
- AMG E 438,8 % · 0,00 %
- EQA 2500,0 % · 0,00 %
- 1248,7 % · 4,35 %
- C 2408,7 % · 0,00 %
- 2079,1 % · 0,00 %
- AMG GLS 6313,6 % · 0,00 %
- V 2300,0 % · 0,00 %
- 2125,6 % · 0,00 %
- 2805,6 % · 0,00 %
- E 23015,4 % · 0,00 %
- 2119,1 % · 0,00 %
- 3509,1 % · 0,00 %
- MB 10018,2 % · 0,00 %
- 2600,0 % · 0,00 %
- 2100,0 % · 0,00 %