BMW 340
Sedan BMW 340 se vyrábí od roku 1951. V Česku jich jezdí 214, 37 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá podobně než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 8,5 roku a 140 699 km.
- 1951–dosud
- kategorie M1
- Sedan
- 5 míst
Výsledky STK
- Způsobilé 94,4 %
- Částečně způsobilé 4,4 % stejně stará vozidla 4,7 %
- Nezpůsobilé 1,11 % stejně stará vozidla 0,18 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 90 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla 1,1
- Změna nebo úprava části výfukového systému nebo použitý náhradní výfukový systém není v souladu s požadavky 1,1
- Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům 1,1
- Nebezpečná úprava v systému nezávislého zavěšení kol 1,1
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- BMW
- Roky výroby
- 1951–dosud
- Počet míst
- 4–5
- V provozu v ČR
- 214 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 577Závady v čase
podíl prohlídekNejčastější závady
- Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla1,1
- Změna nebo úprava části výfukového systému nebo použitý náhradní výfukový systém není v souladu s požadavky1,1
- Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům1,1
- Nebezpečná úprava v systému nezávislého zavěšení kol1,1
- Emise překračují určené hodnoty udané výrobcem1,1
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| BMW 340 | 4,4 % | 90 |
| ŠKODA OCTAVIA | 6,8 % | 246 232 |
| VOLKSWAGEN GOLF | 7,3 % | 52 862 |
| FORD FOCUS | 9,8 % | 31 670 |
| ŠKODA RAPID | 4,6 % | 30 756 |
| OPEL ASTRA | 8,0 % | 13 788 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 90 pravidelných technických prohlídek aut BMW 340 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,4 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 1,11 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,93 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka BMW: 5,5 % a 0,34 %.
- 214 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 37 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla (1,1 na 100 prohlídek).
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 90 | 4,4 % | −0,2 | 1,11 % | +0,93 | 8,5 let | 140 699 km |
| 2025 | 87 | 6,9 % | +2,2 | 1,15 % | +0,96 | 7,9 let | 124 005 km |
| 2024 | 114 | 7,9 % | +3,7 | 0,00 % | −0,17 | 6,7 let | 118 159 km |
| 2023 | 67 | 1,5 % | −1,6 | 0,00 % | −0,11 | 5,6 let | 99 833 km |
| 2022 | 108 | 2,8 % | 0,0 | 0,00 % | −0,08 | 4,5 let | 88 092 km |
| 2021 | 53 | 1,9 % | −0,8 | 0,00 % | −0,09 | 4,1 let | 85 124 km |
| 2020 | 45 | 2,2 % | −0,6 | 0,00 % | −0,07 | 3,5 let | 70 641 km |
| 2019 | 13 | 15,4 % | +12,8 | 0,00 % | −0,05 | 3,2 let | 78 238 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých aut BMW 340 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2,1 % | 9,1 % | 2,4 % | – | 2,4 % (8 let) |
| 2017 | 3,2 % | – | 6,1 % | – | – |
| 2016 | 2,4 % | 2,0 % | 7,8 % | 5,9 % | 5,9 % (10 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1951; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2,4 % | 9,1 % | 2,1 % | |||
| 2017 | 6,1 % | 3,2 % | ||||
| 2016 | 5,9 % | 7,8 % | 2,0 % | 2,4 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1951; 1 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje BMW 340
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 4 433 mm | 4 433–4 633 |
| Šířka | 1 698 mm | 1 698–1 811 |
| Výška | 1 393 mm | 1 393–1 429 |
| Rozvor | 2 700 mm | 2 700–2 810 |
| Míst k sezení | 5 | 4–5 |
| Provozní hmotnost | 1 250 kg | 1 250–1 690 |
| Největší přípustná hmotnost | 1 600 kg | 1 600–2 175 |
| Brzděný přívěs | 1 250 kg | 1 250–1 800 |
| Nejvyšší rychlost | 195 km/h | 195–250 |
| Spotřeba kombinovaná | 7,0 l/100 km | 7,0–7,3 |
| CO₂ kombinovaně | 164 g/km | – |
| Hluk za jízdy | 71,0 dB(A) | 71,0–72,0 |
Karoserie
- AA SEDAN 50 %
- AC KOMBI 50 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 2 50 %
- EURO 6 50 %
Pneumatiky
- 185/65 R15 50 %
- 225/45 R18 50 %
Tažné zařízení v TP
- ne 100 %
Barva
- ČERNÁ 67 %
- ORANŽOVÁ 33 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla
1,1 na 100 prohlídek
Typ pneumatiky, namontovaný na vozidle, nesouhlasí s údaji uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Změna nebo úprava části výfukového systému nebo použitý náhradní výfukový systém není v souladu s požadavky
1,1 na 100 prohlídek
Zjevný zásah do výfukového systému, který není v souladu s požadavky (např. ovlivňující funkci nebo bezpečnost). (6.1.2.4.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům
1,1 na 100 prohlídek
V poli výhledu řidiče směrem dopředu (v úhlu 180°) je celkový prostup světla přes zasklení nižší než 70 %. (3.2.2.1, 3. výhledy)
-
Nebezpečná úprava v systému nezávislého zavěšení kol
1,1 na 100 prohlídek
Nebezpečná úprava nebo neschválená změna v systému zavěšení kol, která ovlivňuje spolehlivost funkce systému nebo provozní vlastnosti vozidla. (5.3.3.3.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Emise překračují určené hodnoty udané výrobcem
1,1 na 100 prohlídek
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem. (8.2.1.2.1, 8. obtěžování okolí)
-
Vozidlo, které podléhá registraci, není opatřeno předepsaným počtem tabulek registračních značek
1,1 na 100 prohlídek
Vozidlo, které podléhá registraci, není opatřeno předepsaným počtem tabulek registračních značek. (0.1.1, 0. identifikace vozidla)
-
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené
1,1 na 100 prohlídek
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m-1. (8.2.2.1.1, 8. obtěžování okolí)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
1,1 na 100 prohlídek
Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek aut BMW 340 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak BMW 340 dopadá na STK?
Z 90 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,4 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 1,11 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 4,7 % částečně způsobilých, BMW 340 tedy dopadá zhruba jako průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely BMW
- 3207,0 % · 0,69 %
- X54,9 % · 0,19 %
- 5305,6 % · 0,26 %
- X34,6 % · 0,31 %
- X14,2 % · 0,19 %
- 3305,7 % · 0,42 %
- 3187,5 % · 0,43 %
- 5257,2 % · 0,96 %
- 5206,7 % · 0,34 %
- X63,6 % · 0,06 %
- 3256,7 % · 0,32 %
- 1185,5 % · 0,14 %
- 1165,4 % · 0,97 %
- Z43,8 % · 0,19 %
- I33,1 % · 0,00 %
- 3168,0 % · 1,07 %
- 5403,9 % · 0,00 %
- 1206,8 % · 0,41 %
- 5357,2 % · 0,16 %
- X44,7 % · 0,16 %
- X75,9 % · 0,00 %
- 7304,8 % · 0,37 %
- Z34,5 % · 0,00 %
- 7406,6 % · 0,00 %
- 4205,7 % · 0,00 %
- M32,5 % · 0,00 %
- 3356,2 % · 0,00 %
- 3288,9 % · 0,00 %
- X22,4 % · 0,00 %
- 6403,4 % · 0,00 %
- 218 ACTIVE TOURER3,2 % · 0,00 %
- 7505,4 % · 0,00 %
- 3237,9 % · 0,72 %
- M43,9 % · 0,00 %
- 4303,9 % · 0,00 %
- 6307,6 % · 0,00 %
- 5238,0 % · 0,00 %
- M52,4 % · 0,00 %
- M440I3,4 % · 0,00 %
- 2184,5 % · 0,50 %
- 530 GRAN TURISMO6,1 % · 0,51 %
- 4405,2 % · 0,00 %
- 4355,4 % · 0,00 %
- 218 GRAN TOURER4,4 % · 0,00 %
- M340I5,0 % · 0,00 %
- 2203,2 % · 0,00 %
- M24,3 % · 0,00 %
- 5287,3 % · 0,00 %
- 6503,5 % · 0,00 %
- 8402,7 % · 0,00 %
- 6455,2 % · 0,00 %
- M850I3,1 % · 1,04 %
- M550D3,2 % · 0,00 %
- 7454,5 % · 0,00 %
- IX2,8 % · 0,00 %
- M240I4,2 % · 0,00 %
- 13010,0 % · 1,43 %
- 535 GRAN TURISMO6,2 % · 1,54 %
- M63,1 % · 0,00 %
- M550I3,2 % · 0,00 %
- M135I1,6 % · 0,00 %
- 4280,0 % · 0,00 %
- M340D1,7 % · 0,00 %
- 5507,1 % · 0,00 %
- 5450,0 % · 0,00 %
- M235I1,9 % · 0,00 %
- M140I4,0 % · 0,00 %
- 216 GRAN TOURER6,3 % · 0,00 %
- 7357,1 % · 0,00 %
- 1234,9 % · 0,00 %
- 6350,0 % · 0,00 %
- X5 M0,0 % · 0,00 %
- X6 M7,4 % · 0,00 %
- 51811,5 % · 0,00 %
- 72813,6 % · 0,00 %
- 3240,0 % · 7,69 %
- 52412,5 % · 0,00 %