BMW 430
Sedan BMW 430 se vyrábí od roku 2014. V Česku jich jezdí 839, 46 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 0,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 7,2 roku a 130 327 km.
- 2014–dosud
- kategorie M1
- Sedan
- 5 míst
Výsledky STK
- Způsobilé 96,1 %
- Částečně způsobilé 3,9 % stejně stará vozidla 4,3 %
- Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 0,15 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 228 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům 0,9
- Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům 0,9
- Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům 0,9
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,4
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- BMW
- Roky výroby
- 2014–dosud
- Počet míst
- 5
- V provozu v ČR
- 839 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 1 143Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 130 327 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům0,9
- Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům0,9
- Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům0,9
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru0,4
- Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům0,4
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| BMW 430 | 3,9 % | 228 |
| VOLKSWAGEN PASSAT | 6,8 % | 48 403 |
| ŠKODA SUPERB | 5,5 % | 54 034 |
| FORD MONDEO | 8,6 % | 17 808 |
| VOLKSWAGEN TOURAN | 7,3 % | 24 846 |
| ŠKODA KODIAQ | 2,4 % | 17 036 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 228 pravidelných technických prohlídek aut BMW 430 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,9 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,15 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka BMW: 5,5 % a 0,34 %.
- 839 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 46 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům (0,9 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech osobních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 228 | 3,9 % | −0,4 | 0,00 % | −0,15 | 7,2 let | 130 327 km |
| 2025 | 218 | 3,7 % | −1,0 | 0,00 % | −0,16 | 7,0 let | 129 081 km |
| 2024 | 205 | 5,4 % | +1,1 | 0,00 % | −0,17 | 6,7 let | 120 660 km |
| 2023 | 129 | 3,1 % | −0,1 | 0,00 % | −0,11 | 5,8 let | 115 729 km |
| 2022 | 135 | 3,7 % | +0,6 | 0,00 % | −0,09 | 5,1 let | 98 483 km |
| 2021 | 102 | 4,9 % | +2,1 | 0,00 % | −0,10 | 4,5 let | 100 583 km |
| 2020 | 74 | 0,0 % | −2,9 | 0,00 % | −0,08 | 3,8 let | 84 927 km |
| 2019 | 37 | 2,7 % | −0,5 | 0,00 % | −0,06 | 3,6 let | 95 006 km |
| 2018 | 14 | 14,3 % | +11,3 | 0,00 % | −0,09 | 3,6 let | 90 620 km |
| 2016 | 1 | 0,0 % | −4,5 | 0,00 % | −0,04 | 2,0 let | 74 538 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých aut BMW 430 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 3,5 % | – | – | – | 3,5 % (4 let) |
| 2021 | 0,0 % | – | – | – | – |
| 2019 | – | 3,2 % | – | – | – |
| 2018 | 2,4 % | 4,0 % | 2,3 % | – | 2,3 % (8 let) |
| 2017 | 4,1 % | 0,0 % | 3,3 % | – | – |
| 2016 | 0,0 % | 3,6 % | 2,9 % | 6,1 % | 6,1 % (10 let) |
| 2015 | 0,0 % | 2,6 % | 0,0 % | 10,3 % | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2014; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 3,5 % | |||||||
| 2021 | 0,0 % | |||||||
| 2019 | 3,2 % | |||||||
| 2018 | 2,3 % | 4,0 % | 2,4 % | |||||
| 2017 | 3,3 % | 0,0 % | 4,1 % | |||||
| 2016 | 6,1 % | 2,9 % | 3,6 % | 0,0 % | ||||
| 2015 | 10,3 % | 0,0 % | 2,6 % | 0,0 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2014; 2 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje BMW 430
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 4 640 mm | – |
| Šířka | 1 825 mm | – |
| Výška | 1 389 mm | – |
| Rozvor | 2 810 mm | – |
| Míst k sezení | 5 | – |
| Provozní hmotnost | 1 615 kg | – |
| Největší přípustná hmotnost | 2 100 kg | – |
| Brzděný přívěs | 1 600 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 250 km/h | – |
| Spotřeba kombinovaná | 5,8 l/100 km | – |
| CO₂ kombinovaně | 136 g/km | – |
| Hluk za jízdy | 73,0 dB(A) | – |
Karoserie
- AA SEDAN 100 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 6 100 %
Pneumatiky
- 225/50 R17 100 %
Tažné zařízení v TP
- ne 100 %
Barva
- MODRÁ 100 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům
0,9 na 100 prohlídek
Jakákoliv dodatečná úprava čelního okna, vyjma použití schválené folie pro čelní okno opatřené povinným štítkem s předepsanými údaji (označení výrobce, typ výrobku, schvalovací značka ATEST 8 SD XXXX a text „JEN NA ČELNÍ OKNO“). (3.2.4.1, 3. výhledy)
-
Úprava zasklení (např. zatmavení), označení úpravy nebo použitý materiál (např. automobilní nebo reklamní fólie) neodpovídá požadavkům nebo oprava zasklení neodpovídá požadavkům
0,9 na 100 prohlídek
Dodatečně povrchově upravené zasklení není opatřeno povinným štítkem s předepsanými údaji (označení výrobce, typ výrobku, schvalovací číslo ATEST 8 SD XXXX). (3.2.4.3, 3. výhledy)
-
Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům
0,9 na 100 prohlídek
V poli výhledu řidiče směrem dopředu (v úhlu 180°) je celkový prostup světla přes zasklení nižší než 70 %. (3.2.2.1, 3. výhledy)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,4 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům
0,4 na 100 prohlídek
Stranové seřízení rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky
0,4 na 100 prohlídek
Zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrana, nárazník, je-li vyžadován, chybí, je neúplný nebo některá část zařízení je poškozená tak, že zařízení neplní svůj účel nebo konstrukce zařízení nebo jeho montáž na vozidle není v souladu s požadavky. (6.1.4.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Montáž spojovacího zařízení není uvedena v dokumentaci vozidla nebo neodpovídá požadavkům nebo spojovací zařízení není schváleného typu
0,4 na 100 prohlídek
Montáž spojovacího zařízení není uvedena v předložené dokumentaci k vozidlu nebo montáž neodpovídá požadavkům (např. výrobce / technickým požadavkům) nebo spojovací zařízení, není-li stanoveno jinak, není schváleného provedení. (6.1.6.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) chybí nebo je ve výrazně zhoršeném stavu
0,4 na 100 prohlídek
Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) je chybně upevněna nebo poškozená tak, že neplní svoji funkci a dochází k úniku maziva nebo prachovka chybí. (5.3.4.2.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Brzdové obložení nebo destičky nadměrně opotřebované
0,4 na 100 prohlídek
Brzdové obložení nebo brzdové destičky jsou poškozené nebo zjevně nadměrně opotřebované nebo indikátory opotřebení signalizují opotřebení pod minimální hodnotu stanovenou výrobcem. (1.1.13.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Mlhový světlomet nebo mlhová svítilna nejsou spolehlivě upevněny
0,4 na 100 prohlídek
Některý úchyt mlhového světlometu uvolněný nebo prasklý nebo chybí a tento stav má vliv na seřízení světlometu (např. způsobuje blikání světlometu za jízdy) nebo se světlomet může za jízdy uvolnit nebo způsob uchycení světlometu neodpovídá požadavkům. (4.5.1.3.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek aut BMW 430 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak BMW 430 dopadá na STK?
Z 228 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,9 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 4,3 % částečně způsobilých, BMW 430 tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely BMW
- 3207,0 % · 0,69 %
- X54,9 % · 0,19 %
- 5305,6 % · 0,26 %
- X34,6 % · 0,31 %
- X14,2 % · 0,19 %
- 3305,7 % · 0,42 %
- 3187,5 % · 0,43 %
- 5257,2 % · 0,96 %
- 5206,7 % · 0,34 %
- X63,6 % · 0,06 %
- 3256,7 % · 0,32 %
- 1185,5 % · 0,14 %
- 1165,4 % · 0,97 %
- Z43,8 % · 0,19 %
- I33,1 % · 0,00 %
- 3168,0 % · 1,07 %
- 5403,9 % · 0,00 %
- 1206,8 % · 0,41 %
- 5357,2 % · 0,16 %
- X44,7 % · 0,16 %
- X75,9 % · 0,00 %
- 7304,8 % · 0,37 %
- Z34,5 % · 0,00 %
- 7406,6 % · 0,00 %
- 4205,7 % · 0,00 %
- M32,5 % · 0,00 %
- 3356,2 % · 0,00 %
- 3288,9 % · 0,00 %
- X22,4 % · 0,00 %
- 6403,4 % · 0,00 %
- 218 ACTIVE TOURER3,2 % · 0,00 %
- 7505,4 % · 0,00 %
- 3237,9 % · 0,72 %
- M43,9 % · 0,00 %
- 6307,6 % · 0,00 %
- 5238,0 % · 0,00 %
- M52,4 % · 0,00 %
- M440I3,4 % · 0,00 %
- 2184,5 % · 0,50 %
- 530 GRAN TURISMO6,1 % · 0,51 %
- 4405,2 % · 0,00 %
- 4355,4 % · 0,00 %
- 218 GRAN TOURER4,4 % · 0,00 %
- M340I5,0 % · 0,00 %
- 2203,2 % · 0,00 %
- M24,3 % · 0,00 %
- 5287,3 % · 0,00 %
- 6503,5 % · 0,00 %
- 8402,7 % · 0,00 %
- 6455,2 % · 0,00 %
- M850I3,1 % · 1,04 %
- M550D3,2 % · 0,00 %
- 3404,4 % · 1,11 %
- 7454,5 % · 0,00 %
- IX2,8 % · 0,00 %
- M240I4,2 % · 0,00 %
- 13010,0 % · 1,43 %
- 535 GRAN TURISMO6,2 % · 1,54 %
- M63,1 % · 0,00 %
- M550I3,2 % · 0,00 %
- M135I1,6 % · 0,00 %
- 4280,0 % · 0,00 %
- M340D1,7 % · 0,00 %
- 5507,1 % · 0,00 %
- 5450,0 % · 0,00 %
- M235I1,9 % · 0,00 %
- M140I4,0 % · 0,00 %
- 216 GRAN TOURER6,3 % · 0,00 %
- 7357,1 % · 0,00 %
- 1234,9 % · 0,00 %
- 6350,0 % · 0,00 %
- X5 M0,0 % · 0,00 %
- X6 M7,4 % · 0,00 %
- 51811,5 % · 0,00 %
- 72813,6 % · 0,00 %
- 3240,0 % · 7,69 %
- 52412,5 % · 0,00 %