BMW 530 GRAN TURISMO
BMW 530 GRAN TURISMO se vyrábí od roku 2009. V Česku jich jezdí 676, 53 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,9 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 14,5 roku a 278 130 km.
- 2009–dosud
- kategorie M1
Výsledky STK
- Způsobilé 93,4 %
- Částečně způsobilé 6,1 % stejně stará vozidla 8 %
- Nezpůsobilé 0,51 % stejně stará vozidla 0,53 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 197 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) chybí nebo je ve výrazně zhoršeném stavu 1,5
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,5
- Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky 1,0
- Nebezpečí požáru z důvodu hromadění paliva nebo maziva nebo jiného hořlavého materiálu v motorovém prostoru nebo palivové potrubí nebo nádrž je nedostatečně tepelně chráněna od výfukového systému 0,5
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- BMW
- Roky výroby
- 2009–dosud
- V provozu v ČR
- 676 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 1 114Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 278 130 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) chybí nebo je ve výrazně zhoršeném stavu1,5
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu1,5
- Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky1,0
- Nebezpečí požáru z důvodu hromadění paliva nebo maziva nebo jiného hořlavého materiálu v motorovém prostoru nebo palivové potrubí nebo nádrž je nedostatečně tepelně chráněna od výfukového systému0,5
- Emise překračují určené hodnoty udané výrobcem0,5
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely BMW
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| BMW 530 GRAN TURISMO | 6,1 % | 197 |
| BMW 320 | 7,0 % | 6 684 |
| BMW X5 | 4,9 % | 5 758 |
| BMW 530 | 5,6 % | 4 648 |
| BMW X3 | 4,6 % | 4 230 |
| BMW X1 | 4,2 % | 3 130 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 197 pravidelných technických prohlídek aut BMW 530 GRAN TURISMO v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 6,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,9 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,51 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka BMW: 5,5 % a 0,34 %.
- 676 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 53 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) chybí nebo je ve výrazně zhoršeném stavu (1,5 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech osobních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 197 | 6,1 % | −1,9 | 0,51 % | −0,03 | 14,5 let | 278 130 km |
| 2025 | 230 | 7,0 % | −1,2 | 0,00 % | −0,55 | 13,3 let | 254 591 km |
| 2024 | 259 | 5,0 % | −2,7 | 0,77 % | +0,21 | 12,6 let | 265 579 km |
| 2023 | 132 | 5,3 % | −0,5 | 0,00 % | −0,43 | 11,1 let | 225 669 km |
| 2022 | 69 | 4,3 % | −1,8 | 1,45 % | +1,02 | 10,7 let | 232 032 km |
| 2021 | 51 | 3,9 % | −1,1 | 0,00 % | −0,40 | 9,3 let | 191 170 km |
| 2020 | 37 | 5,4 % | −0,1 | 0,00 % | −0,35 | 8,8 let | 219 893 km |
| 2019 | 41 | 4,9 % | −0,1 | 0,00 % | −0,21 | 7,2 let | 195 307 km |
| 2018 | 27 | 3,7 % | −0,8 | 0,00 % | −0,34 | 6,8 let | 186 102 km |
| 2017 | 28 | 7,1 % | +3,6 | 0,00 % | −0,32 | 5,4 let | 164 534 km |
| 2016 | 25 | 4,0 % | +0,7 | 0,00 % | −0,31 | 4,9 let | 143 473 km |
| 2015 | 6 | 0,0 % | −2,9 | 0,00 % | −0,41 | 4,5 let | 108 068 km |
| 2014 | 8 | 12,5 % | +10,2 | 0,00 % | −0,39 | 3,4 let | 117 974 km |
| 2013 | 4 | 0,0 % | −2,5 | 0,00 % | −0,45 | 3,0 let | 97 843 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | – | – | – | – | 5,4 % (14 let) |
| 2011 | – | – | – | – | 5,6 % (15 let) |
| 2010 | – | – | – | – | 5,8 % (16 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2009; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 5,4 % | 3,1 % | 2,0 % | ||
| 2011 | 5,6 % | 13,0 % | 4,4 % | 6,7 % | |
| 2010 | 5,8 % | 3,9 % | 6,7 % | 2,1 % | 0,0 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Nejčastější vážné závady
-
Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) chybí nebo je ve výrazně zhoršeném stavu
1,5 na 100 prohlídek
Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) je chybně upevněna nebo poškozená tak, že neplní svoji funkci a dochází k úniku maziva nebo prachovka chybí. (5.3.4.2.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
1,5 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
1,0 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nebezpečí požáru z důvodu hromadění paliva nebo maziva nebo jiného hořlavého materiálu v motorovém prostoru nebo palivové potrubí nebo nádrž je nedostatečně tepelně chráněna od výfukového systému
0,5 na 100 prohlídek
Z důvodu hromadění maziva v motorovém prostoru (např. spodní kryt motoru) hrozí nebezpečí vzniku požáru. (6.1.3.7.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Emise překračují určené hodnoty udané výrobcem
0,5 na 100 prohlídek
Zjištění z OBD značí zjevně nesprávnou funkci / nekompatibilní softwarová verze / s vozidlem nelze navázat komunikaci. (8.2.1.2.4, 8. obtěžování okolí)
-
V uchycení systému nezávislého zavěšení kol jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení systému nezávislého zavěšení kol nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
0,5 na 100 prohlídek
V systému zavěšení kol (např. čepy / pouzdra / silentbloky) jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné. (5.3.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
0,5 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Zdroj světla světlometu nesvítí, je vadný nebo chybí
0,5 na 100 prohlídek
Světlo / zdroj světla je vadný nebo chybí. (4.1.1.1.6, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Povinný štítek výrobce, je-li vyžadován, chybí nebo je nečitelný nebo je neúplný nebo vyznačené údaje neodpovídají údajům, uvedeným v dokumentaci vozidla nebo samostatného technického celku (výměnná nástavba, pracovní stroj nesený)
0,5 na 100 prohlídek
Povinný štítek výrobce je nečitelný nebo předepsané údaje na štítku chybí (vyžaduje se vždy alespoň označení výrobce vozidla, VIN/ výrobní číslo podvozku). (0.2.2.1.3, 0. identifikace vozidla)
-
Počet, kategorie, umístění, barva nebo intenzita vyzařovaného světla, nebo geometrická viditelnost světlometů není u světlometů v souladu s požadavky
0,5 na 100 prohlídek
Světlomet vyzařuje jinou barvu světla než bílou (s výjimkou traktorů a vozidel schválených do provozu před 1. 7. 1972, u kterých se připouští i selektivní žlutá barva). (4.1.4.1.5, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Zdroj světla světlometu nesvítí, je vadný nebo chybí
0,5 na 100 prohlídek
Na vozidle nesvítí žádný potkávací světlomet nebo na straně do vozovky nesvítí potkávací světlomet ani přední obrysová svítilna. (4.1.1.1.8, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek aut BMW 530 GRAN TURISMO v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak BMW 530 GRAN TURISMO dopadá na STK?
Z 197 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 6,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,51 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,0 % částečně způsobilých, BMW 530 GRAN TURISMO tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely BMW
- 3207,0 % · 0,69 %
- X54,9 % · 0,19 %
- 5305,6 % · 0,26 %
- X34,6 % · 0,31 %
- X14,2 % · 0,19 %
- 3305,7 % · 0,42 %
- 3187,5 % · 0,43 %
- 5257,2 % · 0,96 %
- 5206,7 % · 0,34 %
- X63,6 % · 0,06 %
- 3256,7 % · 0,32 %
- 1185,5 % · 0,14 %
- 1165,4 % · 0,97 %
- Z43,8 % · 0,19 %
- I33,1 % · 0,00 %
- 3168,0 % · 1,07 %
- 5403,9 % · 0,00 %
- 1206,8 % · 0,41 %
- 5357,2 % · 0,16 %
- X44,7 % · 0,16 %
- X75,9 % · 0,00 %
- 7304,8 % · 0,37 %
- Z34,5 % · 0,00 %
- 7406,6 % · 0,00 %
- 4205,7 % · 0,00 %
- M32,5 % · 0,00 %
- 3356,2 % · 0,00 %
- 3288,9 % · 0,00 %
- X22,4 % · 0,00 %
- 6403,4 % · 0,00 %
- 218 ACTIVE TOURER3,2 % · 0,00 %
- 7505,4 % · 0,00 %
- 3237,9 % · 0,72 %
- M43,9 % · 0,00 %
- 4303,9 % · 0,00 %
- 6307,6 % · 0,00 %
- 5238,0 % · 0,00 %
- M52,4 % · 0,00 %
- M440I3,4 % · 0,00 %
- 2184,5 % · 0,50 %
- 4405,2 % · 0,00 %
- 4355,4 % · 0,00 %
- 218 GRAN TOURER4,4 % · 0,00 %
- M340I5,0 % · 0,00 %
- 2203,2 % · 0,00 %
- M24,3 % · 0,00 %
- 5287,3 % · 0,00 %
- 6503,5 % · 0,00 %
- 8402,7 % · 0,00 %
- 6455,2 % · 0,00 %
- M850I3,1 % · 1,04 %
- M550D3,2 % · 0,00 %
- 3404,4 % · 1,11 %
- 7454,5 % · 0,00 %
- IX2,8 % · 0,00 %
- M240I4,2 % · 0,00 %
- 13010,0 % · 1,43 %
- 535 GRAN TURISMO6,2 % · 1,54 %
- M63,1 % · 0,00 %
- M550I3,2 % · 0,00 %
- M135I1,6 % · 0,00 %
- 4280,0 % · 0,00 %
- M340D1,7 % · 0,00 %
- 5507,1 % · 0,00 %
- 5450,0 % · 0,00 %
- M235I1,9 % · 0,00 %
- M140I4,0 % · 0,00 %
- 216 GRAN TOURER6,3 % · 0,00 %
- 7357,1 % · 0,00 %
- 1234,9 % · 0,00 %
- 6350,0 % · 0,00 %
- X5 M0,0 % · 0,00 %
- X6 M7,4 % · 0,00 %
- 51811,5 % · 0,00 %
- 72813,6 % · 0,00 %
- 3240,0 % · 7,69 %
- 52412,5 % · 0,00 %