MERCEDES-BENZ 817 nákladní N2, N3

Valníkový MERCEDES-BENZ 817 se vyrábí od roku 1986. V Česku jich jezdí 17, 94 % z nich jsou dovezené ojeté.

  • 1986–dosud
  • kategorie N2, N3
  • Valníkový
  • 2 místa

Výsledky STK

  • Způsobilé 95,5 %
  • Částečně způsobilé 4,5 % stejně stará vozidla 9,2 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,26 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 22 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • U počítadla ujeté vzdálenosti zjevná manipulace s počtem ujetých kilometrů 4,5

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
MERCEDES-BENZ
Roky výroby
1986–dosud
Počet míst
2–3
V provozu v ČR
17 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 653

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. U počítadla ujeté vzdálenosti zjevná manipulace s počtem ujetých kilometrů4,5

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely MERCEDES-BENZ

ModelČástečně způsobiléProhlídek
MERCEDES-BENZ 817 – 22
MERCEDES-BENZ ACTROS 7,1 % 6 187
MERCEDES-BENZ ATEGO 7,3 % 2 282
MERCEDES-BENZ AROCS 7,2 % 1 474
MERCEDES-BENZ UNIMOG 9,3 % 367
MERCEDES-BENZ ATEGO 1218 10,5 % 190

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 22 pravidelných technických prohlídek nákladních aut MERCEDES-BENZ 817 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka) a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit). Prohlídek je málo na srovnání s průměrem. Celá značka MERCEDES-BENZ: 8,1 % a 0,48 %.

  • 17 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 94 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: U počítadla ujeté vzdálenosti zjevná manipulace s počtem ujetých kilometrů (4,5 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 22 4,5 % −4,7 0,00 % −1,26 29,2 let 415 250 km
2025 27 22,2 % +11,9 0,00 % −1,49 28,4 let 395 341 km
2024 21 0,0 % −9,1 0,00 % −1,91 29,0 let 366 133 km
2023 26 0,0 % −7,1 0,00 % −1,43 27,3 let 347 634 km
2022 33 15,2 % +7,2 3,03 % +1,42 26,4 let 334 356 km
2021 26 11,5 % +3,0 0,00 % −2,13 26,7 let 397 439 km
2020 31 9,7 % −0,4 0,00 % −1,46 24,6 let 344 857 km
2019 34 17,6 % +6,0 2,94 % +1,48 23,6 let 403 421 km
2018 36 8,3 % −3,4 0,00 % −2,64 23,1 let 440 675 km
2017 37 13,5 % −0,2 0,00 % −2,89 21,7 let 418 388 km
2016 33 21,2 % +1,5 3,03 % −0,70 20,6 let 450 517 km
2015 51 11,8 % −2,1 5,88 % +1,65 19,6 let 448 650 km
2014 44 11,4 % +0,9 0,00 % −4,33 18,2 let 470 068 km
2013 47 6,4 % −3,8 0,00 % −4,62 17,3 let 451 306 km
2012 46 10,9 % −0,1 2,17 % −3,85 16,5 let 474 478 km
2011 43 9,3 % −0,4 4,65 % −2,89 15,4 let 484 603 km
2010 45 11,1 % +1,7 2,22 % −5,65 13,8 let 527 920 km
2009 45 8,9 % −0,5 11,11 % +2,72 12,3 let 490 551 km
2008 6 50,0 % +40,3 33,33 % +24,50 12,2 let 452 437 km

Vozový park v ČR

V provozu
17
z 43 registrovaných celkem
Zaniklo
12
27,9 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
8 / 6
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
76,7 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje MERCEDES-BENZ 817

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 6 150 mm 5 080–8 250
Šířka 2 500 mm 2 270–2 550
Výška 2 500 mm 2 400–3 315
Rozvor 4 250 mm 3 150–4 900
Míst k sezení 2 2–3
Provozní hmotnost 4 040 kg 3 970–6 090
Největší přípustná hmotnost 7 490 kg 7 490–8 600
Brzděný přívěs 10 000 kg 2 000–11 250
Nejvyšší rychlost 80 km/h 80–119
Hluk za jízdy 82,0 dB(A) 78,0–84,0

Karoserie

  • BA VALNÍKOVÝ 36 %
  • NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 29 %
  • SPECIÁLNÍ 7,1 %
  • VALNÍKOVÁ 7,1 %
  • NOSIČ KONTEJNERŮ 7,1 %
  • CISTERNA NA KAPALINY 7,1 %
  • PRO PŘEPRAVU VOZIDEL 7,1 %

Pohon

  • jedna náprava 100 %

Emisní norma

  • EURO 1 50 %
  • EURO 2 50 %

Pneumatiky

  • 225/75 R17 58 %
  • 235/75 R17 42 %

Tažné zařízení v TP

  • ano 65 %
  • ne 35 %

Barva

  • BÍLÁ 47 %
  • ŠEDÁ 12 %
  • MODRÁ 5,9 %
  • ZELENÁ 5,9 %
  • ŽLUTÁ 5,9 %
  • ČERVENÁ 5,9 %
  • ORANŽOVÁ-TMAVÁ 5,9 %
  • HNĚDÁ-ZÁKLADNÍ 5,9 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. U počítadla ujeté vzdálenosti zjevná manipulace s počtem ujetých kilometrů 4,5 na 100 prohlídek
    U počítadla ujeté vzdálenosti zjevná manipulace s počtem ujetých kilometrů. (7.11.1.1, 7. jiné vybavení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut MERCEDES-BENZ 817 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak MERCEDES-BENZ 817 dopadá na STK?

Z 22 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 9,2 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ 817 tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely MERCEDES-BENZ