ŠKODA ENYAQ
Kombi ŠKODA ENYAQ se vyrábí od roku 2020. V Česku jich jezdí 9 729, 16 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 3,4 roku a 73 101 km.
- 2020–dosud
- kategorie M1
- Kombi
- 5 míst
Výsledky STK
- Způsobilé 95,2 %
- Částečně způsobilé 3,8 % stejně stará vozidla 2,8 %
- Nezpůsobilé 0,95 % stejně stará vozidla 0,06 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 839 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,8
- Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 0,6
- Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky 0,5
- Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu 0,5
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- ŠKODA
- Roky výroby
- 2020–dosud
- Počet míst
- 5
- V provozu v ČR
- 9 729 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 1 381Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 73 101 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech0,8
- Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole0,6
- Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky0,5
- Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu0,5
- Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla0,2
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| ŠKODA ENYAQ | 3,8 % | 839 |
| ŠKODA KODIAQ | 2,4 % | 17 036 |
| VOLKSWAGEN TRANSPORTER | 7,7 % | 9 584 |
| VOLKSWAGEN SHARAN | 8,6 % | 10 620 |
| AUDI A6 | 5,4 % | 9 106 |
| VOLKSWAGEN MULTIVAN | 5,8 % | 6 796 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 839 pravidelných technických prohlídek aut ŠKODA ENYAQ v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,0 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 0,95 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,89 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka ŠKODA: 6,5 % a 0,54 %.
- 9 729 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 16 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech (0,8 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech osobních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 839 | 3,8 % | +1,0 | 0,95 % | +0,89 | 3,4 let | 73 101 km |
| 2025 | 440 | 3,9 % | +0,8 | 0,45 % | +0,39 | 3,3 let | 76 456 km |
| 2024 | 95 | 9,5 % | +6,6 | 1,05 % | +0,97 | 2,9 let | 76 438 km |
| 2023 | 6 | 0,0 % | −1,8 | 0,00 % | −0,04 | 1,2 let | 61 586 km |
| 2022 | 1 | 0,0 % | −2,7 | 0,00 % | 0,00 | 1,0 let | 39 914 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých aut ŠKODA ENYAQ podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 3,8 % | – | – | – | 3,8 % (4 let) |
| 2021 | 3,1 % | – | – | – | 5,6 % (5 let) |
| 2020 | 9,9 % | – | – | – | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2020; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3,8 % | ||
| 2021 | 5,6 % | 3,1 % | |
| 2020 | 11,1 % | 9,9 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2020; 1 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje ŠKODA ENYAQ
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 4 649 mm | – |
| Šířka | 1 879 mm | – |
| Výška | 1 614 mm | 1 614–1 616 |
| Rozvor | 2 770 mm | – |
| Míst k sezení | 5 | – |
| Provozní hmotnost | 1 999 kg | 1 999–2 090 |
| Největší přípustná hmotnost | 2 500 kg | 2 500–2 612 |
| Brzděný přívěs | 1 000 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 160 km/h | – |
| Hluk za jízdy | 65,0 dB(A) | – |
Karoserie
- AC KOMBI 100 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 6 100 %
Pneumatiky
- 235/45 R21 50 %
- 235/55 R19 50 %
Tažné zařízení v TP
- ne 50 %
- ano 50 %
Barva
- ČERNÁ 50 %
- ČERVENÁ 50 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,8 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole
0,6 na 100 prohlídek
Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
0,5 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu
0,5 na 100 prohlídek
Je-li vyžadováno, není změna nebo úprava vozidla vyznačena v dokumentaci k vozidlu (dodatečná montáž tažného zařízení nebo ochranného rámu apod.). (0.3.1.2, 0. identifikace vozidla)
-
Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla
0,2 na 100 prohlídek
Typ pneumatiky, namontovaný na vozidle, nesouhlasí s údaji uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky
0,2 na 100 prohlídek
Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v některé části šířky běhounu v souladu s požadavky. (5.2.3.6.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
0,2 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nadměrné kolísání brzdné síly v průběhu každého úplného otočení kola (ovalita nebo házivost)
0,2 na 100 prohlídek
Kolísání brzdné síly v průběhu každého úplného otočení kola na válcové zkušebně brzd přesahuje o více jak ± 10 % střední hodnoty brzdné síly odečtené z brzdové charakteristiky brzdy. (1.2.1.5, 1. brzdové zařízení)
-
Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění
0,1 na 100 prohlídek
U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Nedosáhne se odstupňování brzdného účinku (blokování)
0,1 na 100 prohlídek
Účinek brzd není spojitě odstupňovaný. (1.2.1.3.1, 1. brzdové zařízení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,7 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,2 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.3.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek aut ŠKODA ENYAQ v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak ŠKODA ENYAQ dopadá na STK?
Z 839 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,95 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 2,8 % částečně způsobilých, ŠKODA ENYAQ tedy dopadá hůř než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely ŠKODA
- OCTAVIA6,8 % · 0,51 %
- FABIA7,8 % · 0,75 %
- SUPERB5,5 % · 0,22 %
- RAPID4,6 % · 0,19 %
- YETI5,2 % · 0,24 %
- FELICIA9,5 % · 1,77 %
- KODIAQ2,4 % · 0,02 %
- KAROQ2,2 % · 0,04 %
- ROOMSTER8,1 % · 0,62 %
- SCALA2,7 % · 0,06 %
- KAMIQ2,4 % · 0,04 %
- CITIGO4,0 % · 0,33 %
- FAVORIT8,7 % · 1,65 %
- 1206,8 % · 1,54 %
- 1358,9 % · 1,50 %
- 1056,9 % · 1,36 %
- 1369,5 % · 1,77 %
- 1003,8 % · 0,90 %
- 1103,5 % · 0,23 %
- 1000 MB2,9 % · 0,24 %
- FORMAN10,2 % · 2,23 %
- 1255,6 % · 0,00 %
- 13010,9 % · 1,56 %
- 110 R4,1 % · 0,00 %
- 130 RAPID1,1 % · 0,00 %
- 136 RAPID4,0 % · 0,00 %
- 4401,9 % · 0,00 %
- 12038,3 % · 0,00 %
- GARDE10,9 % · 0,00 %
- 12022,3 % · 0,00 %
- 110011,1 % · 0,00 %