MERCEDES-BENZ MB 100 dodávka N1

Skříňový MERCEDES-BENZ MB 100 se vyrábí od roku 1965. V Česku jich jezdí 125, 80 % z nich jsou dovezené ojeté.

  • 1965–dosud
  • kategorie N1
  • Skříňový
  • 2 místa

Výsledky STK

  • Způsobilé 88,5 %
  • Částečně způsobilé 11,5 % stejně stará vozidla 9,3 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,08 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 26 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 3,8
  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 3,8
  • Praskliny nebo deformace jakékoliv části konstrukčního prvku rámu nebo pomocného rámu nebo jiné nosné konstrukce vozidla 3,8

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
MERCEDES-BENZ
Roky výroby
1965–dosud
Počet míst
2–4
V provozu v ČR
125 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 946

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %3,8
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech3,8
  3. Praskliny nebo deformace jakékoliv části konstrukčního prvku rámu nebo pomocného rámu nebo jiné nosné konstrukce vozidla3,8

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
MERCEDES-BENZ MB 100 – 26
VOLKSWAGEN TRANSPORTER 8,0 % 12 251
VOLKSWAGEN PASSAT 10,3 % 1 102
FORD TRANSIT CONNECT 12,5 % 1 749
HYUNDAI SANTA FE 12,0 % 800
TOYOTA RAV4 9,9 % 566

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 26 pravidelných technických prohlídek dodávek MERCEDES-BENZ MB 100 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka) a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit). Prohlídek je málo na srovnání s průměrem. Celá značka MERCEDES-BENZ: 8,7 % a 0,92 %.

  • 125 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 80 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % (3,8 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 26 11,5 % +2,3 0,00 % −1,08 30,0 let 260 440 km
2025 25 4,0 % −6,1 16,00 % +14,37 29,8 let 229 119 km
2024 32 15,6 % +5,9 0,00 % −1,91 29,8 let 244 098 km
2023 26 3,8 % −3,2 3,85 % +2,41 28,7 let 247 446 km
2022 36 2,8 % −6,5 0,00 % −1,45 28,2 let 249 210 km
2021 35 11,4 % +3,5 2,86 % +1,21 27,9 let 217 806 km
2020 33 0,0 % −9,1 3,03 % +1,57 25,9 let 252 313 km
2019 42 9,5 % −2,0 4,76 % +3,56 25,7 let 230 721 km
2018 42 2,4 % −9,3 0,00 % −2,35 24,7 let 233 283 km
2017 41 26,8 % +12,4 9,76 % +6,99 23,7 let 273 800 km
2016 45 22,2 % +6,6 0,00 % −3,05 22,3 let 227 015 km
2015 61 23,0 % +11,5 1,64 % −1,94 21,5 let 257 639 km
2014 67 1,5 % −8,4 4,48 % +0,64 19,9 let 235 991 km
2013 75 10,7 % 0,0 4,00 % −0,09 18,8 let 245 576 km
2012 74 5,4 % −5,0 4,05 % −0,90 18,1 let 243 389 km
2011 83 7,2 % −2,5 6,02 % −0,64 16,7 let 269 681 km
2010 94 12,8 % +3,6 8,51 % +1,94 15,5 let 249 878 km
2009 85 7,1 % −2,5 7,06 % +0,50 14,2 let 255 579 km
2008 24 4,2 % −7,0 12,50 % +4,51 13,6 let 248 542 km

Vozový park v ČR

V provozu
125
z 456 registrovaných celkem
Zaniklo
253
55,5 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
30 / 48
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
66,7 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1965; 2 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje MERCEDES-BENZ MB 100

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 4 472 mm 4 472–5 250
Šířka 1 845 mm 1 845–2 250
Výška 1 989 mm 1 989–2 840
Rozvor 2 450 mm 2 260–2 675
Míst k sezení 2 2–4
Provozní hmotnost 1 780 kg 1 600–2 260
Největší přípustná hmotnost 2 650 kg 2 650–2 800
Brzděný přívěs 1 800 kg 1 700–1 800
Nejvyšší rychlost 125 km/h 115–129
Spotřeba kombinovaná 9,6 l/100 km 9,6–14,9
Hluk za jízdy 76,0 dB(A) 76,0–90,0

Karoserie

  • BB SKŘÍŇOVÝ 43 %
  • VALNÍKOVÁ 14 %
  • SKŘÍŇOVÁ 14 %
  • SKŘÍŇOVÝ 14 %
  • SKŘÍŇOVÝ DODÁVKOVÝ 14 %

Pohon

  • jedna náprava 100 %

Tažné zařízení v TP

  • ne 86 %
  • ano 14 %

Barva

  • BÍLÁ 50 %
  • MODRÁ-ZÁKLADNÍ 14 %
  • MODRÁ-TMAVÁ 9,1 %
  • ČERVENÁ-ZÁKLADNÍ 9,1 %
  • ZELENÁ 4,5 %
  • ČERVENÁ-TMAVÁ 4,5 %
  • ŽLUTÁ-ZÁKLADNÍ 4,5 %
  • ORANŽOVÁ-SVĚTLÁ 4,5 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 3,8 na 100 prohlídek
    Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 3,8 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Praskliny nebo deformace jakékoliv části konstrukčního prvku rámu nebo pomocného rámu nebo jiné nosné konstrukce vozidla 3,8 na 100 prohlídek
    Zjevné deformace, praskliny nebo lomy rámu, pomocného rámu nebo jiné nosné konstrukce vozidla. (6.1.1.1.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)

Závady u pravidelných prohlídek dodávek MERCEDES-BENZ MB 100 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak MERCEDES-BENZ MB 100 dopadá na STK?

Z 26 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 9,3 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ MB 100 tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely MERCEDES-BENZ

  • SPRINTER8,3 % · 1,00 %
  • VITO8,7 % · 1,16 %
  • CITAN8,3 % · 0,00 %
  • ML 3205,0 % · 1,33 %
  • VIANO8,3 % · 0,92 %
  • X-KLASSE4,4 % · 0,00 %
  • 20812,4 % · 5,15 %
  • 3128,7 % · 0,00 %
  • 31320,0 % · 0,00 %
  • 30810,2 % · 0,00 %
  • GL 3208,5 % · 0,00 %
  • 31615,4 % · 0,00 %
  • ML 2809,4 % · 0,00 %
  • GL 4203,7 % · 0,00 %
  • 3103,8 % · 0,00 %
  • R 3207,7 % · 0,00 %
  • 21220,0 % · 0,00 %
  • 3118,0 % · 0,00 %
  • VANEO16,7 % · 0,00 %
  • 21011,8 % · 0,00 %
  • 2110,0 % · 0,00 %