MERCEDES-BENZ VIANO dodávka N1
Skříňový MERCEDES-BENZ VIANO se vyrábí od roku 2003. V Česku jich jezdí 754, 7 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 2,5 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 18,7 roku a 331 248 km.
- 2003–dosud
- kategorie N1
- Skříňový
- 5 míst
Výsledky STK
- Způsobilé 90,8 %
- Částečně způsobilé 8,3 % stejně stará vozidla 10,8 %
- Nezpůsobilé 0,92 % stejně stará vozidla 0,93 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 217 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 2,8
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,9
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,9
- V uchycení tlumiče pérování jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo jsou prasklé nebo chybí nebo uchycení tlumiče pérování neodpovídá požadavkům 0,5
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- MERCEDES-BENZ
- Roky výroby
- 2003–dosud
- Počet míst
- 5–8
- V provozu v ČR
- 754 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 6 542Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 331 248 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá2,8
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty0,9
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty0,9
- V uchycení tlumiče pérování jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo jsou prasklé nebo chybí nebo uchycení tlumiče pérování neodpovídá požadavkům0,5
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru0,5
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ VIANO | 8,3 % | 217 |
| VOLKSWAGEN TRANSPORTER | 8,0 % | 12 251 |
| RENAULT TRAFIC | 9,2 % | 3 706 |
| MERCEDES-BENZ VITO | 8,7 % | 2 322 |
| FORD TRANSIT CUSTOM | 6,7 % | 2 489 |
| MITSUBISHI L 200 | 10,5 % | 1 758 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 217 pravidelných technických prohlídek dodávek MERCEDES-BENZ VIANO v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 2,5 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,92 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka MERCEDES-BENZ: 8,7 % a 0,92 %.
- 754 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 7 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá (2,8 na 100 prohlídek).
- Nesrovnalost ve stavu tachometru: 4,1 % vozů (všechny dodávky 4,6 %).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech dodávek. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 217 | 8,3 % | −2,5 | 0,92 % | −0,01 | 18,7 let | 331 248 km |
| 2025 | 286 | 8,4 % | −3,8 | 1,05 % | −0,01 | 18,0 let | 315 476 km |
| 2024 | 317 | 7,9 % | −3,1 | 2,84 % | +1,73 | 16,9 let | 310 565 km |
| 2023 | 340 | 9,1 % | +0,1 | 0,59 % | −0,32 | 16,0 let | 299 372 km |
| 2022 | 367 | 7,1 % | −2,2 | 1,63 % | +0,70 | 15,0 let | 298 128 km |
| 2021 | 358 | 8,1 % | −0,2 | 0,28 % | −0,70 | 14,1 let | 284 273 km |
| 2020 | 372 | 6,2 % | −2,9 | 1,61 % | +0,81 | 13,1 let | 276 575 km |
| 2019 | 391 | 9,2 % | −0,8 | 0,26 % | −0,39 | 12,2 let | 268 550 km |
| 2018 | 413 | 8,2 % | −1,6 | 1,21 % | +0,30 | 11,2 let | 255 082 km |
| 2017 | 383 | 9,7 % | −0,7 | 1,31 % | +0,29 | 10,3 let | 244 220 km |
| 2016 | 423 | 8,7 % | −1,8 | 0,71 % | −0,40 | 9,3 let | 229 353 km |
| 2015 | 417 | 5,5 % | −1,9 | 1,20 % | −0,03 | 8,3 let | 205 670 km |
| 2014 | 484 | 8,1 % | +1,7 | 1,65 % | +0,37 | 7,2 let | 187 883 km |
| 2013 | 389 | 5,9 % | −1,1 | 1,03 % | −0,21 | 6,3 let | 172 632 km |
| 2012 | 525 | 6,3 % | +0,1 | 1,33 % | −0,44 | 5,3 let | 150 385 km |
| 2011 | 375 | 6,4 % | +1,1 | 1,60 % | −0,75 | 4,6 let | 142 015 km |
| 2010 | 315 | 5,1 % | −0,1 | 1,90 % | −0,82 | 4,4 let | 135 229 km |
| 2009 | 143 | 8,4 % | +2,4 | 0,70 % | −1,76 | 3,7 let | 123 689 km |
| 2008 | 27 | 11,1 % | +4,5 | 0,00 % | −2,67 | 3,6 let | 109 941 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých dodávek MERCEDES-BENZ VIANO podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 7,6 % | 5,7 % | 6,8 % | 8,7 % | 3,3 % (18 let) |
| 2007 | 6,5 % | 8,0 % | 6,3 % | 10,6 % | 11,8 % (19 let) |
| 2006 | 6,2 % | 7,1 % | 6,9 % | 7,8 % | 11,1 % (20 let) |
| 2005 | 8,0 % | 4,4 % | 4,9 % | 3,0 % | – |
| 2004 | – | 4,3 % | 3,7 % | 12,6 % | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2003; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 3,3 % | 7,0 % | 4,3 % | 6,1 % | 9,6 % | 5,9 % | 3,4 % | 3,8 % | 8,7 % | 5,1 % | 6,8 % | 7,7 % | 5,7 % | 7,6 % | ||||
| 2007 | 11,8 % | 9,3 % | 5,6 % | 9,5 % | 7,0 % | 5,0 % | 7,5 % | 8,8 % | 4,8 % | 10,6 % | 4,3 % | 6,3 % | 9,1 % | 8,0 % | 6,5 % | |||
| 2006 | 11,1 % | 10,2 % | 11,6 % | 7,4 % | 7,0 % | 4,2 % | 6,6 % | 7,4 % | 9,2 % | 6,0 % | 7,8 % | 7,7 % | 6,9 % | 0,0 % | 7,1 % | 6,2 % | ||
| 2005 | 4,3 % | 9,7 % | 8,2 % | 2,9 % | 15,9 % | 13,3 % | 12,5 % | 12,1 % | 11,4 % | 14,3 % | 3,0 % | 12,1 % | 4,9 % | 3,2 % | 4,4 % | 8,0 % | ||
| 2004 | 9,4 % | 14,3 % | 16,7 % | 3,8 % | 14,0 % | 7,5 % | 10,6 % | 6,8 % | 13,0 % | 13,3 % | 6,7 % | 12,6 % | 11,1 % | 3,7 % | 9,7 % | 4,3 % |
Nesrovnalosti v nárůstu počtu km
Podle ročníku
Podle roku zjištění
Vozy s aspoň dvěma stavy tachometru z technických prohlídek od roku 2008. Nesrovnalost = zapsaný stav nižší o víc než 1 000 km než nejvyšší dřívější stav téhož vozu, potvrzený i další prohlídkou. Jednorázové chyby zápisu (stav, který se při další prohlídce vrátí) se nepočítají. Příčinou může být třeba výměna přístroje, chyba zápisu nebo dovoz s tachometrem v mílích. Konkrétní vůz lze ověřit na stránce prověření podle VIN.
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje MERCEDES-BENZ VIANO
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 4 993 mm | 4 750–5 225 |
| Šířka | 1 906 mm | 1 903–1 906 |
| Výška | 1 950 mm | 1 870–2 013 |
| Rozvor | 3 200 mm | 3 200–3 430 |
| Míst k sezení | 5 | 5–8 |
| Provozní hmotnost | 1 815 kg | 1 815–2 390 |
| Největší přípustná hmotnost | 2 940 kg | 2 770–3 050 |
| Brzděný přívěs | 2 000 kg | 1 500–2 500 |
| Nejvyšší rychlost | 174 km/h | 174–201 |
| Spotřeba kombinovaná | 8,5 l/100 km | 7,3–10,2 |
| CO₂ kombinovaně | 199 g/km | 186–270 |
| Hluk za jízdy | 75,0 dB(A) | 70,0–75,0 |
Karoserie
- BB SKŘÍŇOVÝ 86 %
- SKŘÍŇOVÝ 14 %
Pohon
- jedna náprava 94 %
- 4×4 5,6 %
Emisní norma
- EURO 4 58 %
- EURO 3 21 %
- EURO 5 21 %
Pneumatiky
- 205/65 R16 58 %
- 225/55 R17 25 %
- 225/60 R16 14 %
- 195/65 R16 2,8 %
Tažné zařízení v TP
- ano 81 %
- ne 19 %
Barva
- ŠEDÁ 36 %
- ČERNÁ 22 %
- BÍLÁ 11 %
- ČERVENÁ 8,3 %
- MODRÁ 5,6 %
- ŠEDÁ-METAL 5,6 %
- ZELENÁ 2,8 %
- FIALOVÁ 2,8 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá
2,8 na 100 prohlídek
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty
0,9 na 100 prohlídek
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce. (8.2.2.2.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty
0,9 na 100 prohlídek
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen. (8.2.2.2.1.8, 8. obtěžování okolí)
-
V uchycení tlumiče pérování jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo jsou prasklé nebo chybí nebo uchycení tlumiče pérování neodpovídá požadavkům
0,5 na 100 prohlídek
V upevnění tlumiče pérování jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo upevnění tlumiče pérování neodpovídá požadavkům. (5.3.2.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,5 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Celkový prostup světla přes zasklení neodpovídá požadavkům
0,5 na 100 prohlídek
V poli výhledu řidiče směrem dopředu (v úhlu 180°) je celkový prostup světla přes zasklení nižší než 70 %. (3.2.2.1, 3. výhledy)
-
Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
0,5 na 100 prohlídek
Nesvítí některá povinná brzdová svítilna. (4.3.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy
0,5 na 100 prohlídek
Brzdový buben nebo kotouč zjevně nadměrně opotřebený (zeslabený). (1.1.14.1.3, 1. brzdové zařízení)
-
Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům
0,5 na 100 prohlídek
Výškové seřízení sklonu rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Airbag zjevně nefunguje (vystřelený) nebo kontrolka upozorňuje na nesprávnou funkci soupravy airbagu
0,5 na 100 prohlídek
Airbag zjevně nefunguje (vystřelený) nebo kontrolka upozorňuje na nesprávnou funkci systému airbagu. (7.1.5.2, 7. jiné vybavení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium
0,5 na 100 prohlídek
Z brzdového potrubí nebo spojů únik brzdové kapaliny. (1.1.11.2.3, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek dodávek MERCEDES-BENZ VIANO v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak MERCEDES-BENZ VIANO dopadá na STK?
Z 217 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,92 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,8 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ VIANO tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely MERCEDES-BENZ
- SPRINTER8,3 % · 1,00 %
- VITO8,7 % · 1,16 %
- CITAN8,3 % · 0,00 %
- ML 3205,0 % · 1,33 %
- X-KLASSE4,4 % · 0,00 %
- 20812,4 % · 5,15 %
- 3128,7 % · 0,00 %
- 31320,0 % · 0,00 %
- 30810,2 % · 0,00 %
- GL 3208,5 % · 0,00 %
- 31615,4 % · 0,00 %
- ML 2809,4 % · 0,00 %
- GL 4203,7 % · 0,00 %
- 3103,8 % · 0,00 %
- MB 10011,5 % · 0,00 %
- R 3207,7 % · 0,00 %
- 21220,0 % · 0,00 %
- 3118,0 % · 0,00 %
- VANEO16,7 % · 0,00 %
- 21011,8 % · 0,00 %
- 2110,0 % · 0,00 %