JAWA 250/592 motocykl
Rám JAWA 250/592 se vyrábí od roku 1953. V Česku jich jezdí 1 794, 37 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 4,1 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 30 let a 31 323 km.
- 1953–dosud
- kategorie L
- Rám
- 2 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 100 %
- Částečně způsobilé 0,0 % stejně stará vozidla 4,1 %
- Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 0,2 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 44 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
Závady zatím nejsou k dispozici.
Základní informace
- Výrobce
- JAWA
- Roky výroby
- 1953–dosud
- Palivo
- benzín
- Počet míst
- 2
- V provozu v ČR
- 1 794 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 320Závady v čase
podíl prohlídekSrovnání s dalšími modely JAWA
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| JAWA 250/592 | 0,0 % | 44 |
| JAWA 350 | 4,1 % | 1 559 |
| JAWA 250 | 3,3 % | 1 285 |
| JAWA 50-20 PIONÝR | 3,9 % | 1 075 |
| JAWA 50-23 MUSTANG | 3,9 % | 724 |
| JAWA 50 | 4,9 % | 510 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 44 pravidelných technických prohlídek motocyklů JAWA 250/592 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 0,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 4,1 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,20 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka JAWA: 4,1 % a 0,16 %.
- 1 794 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 37 % dovezených ojetých.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 44 | 0,0 % | −4,1 | 0,00 % | −0,20 | 30,0 let | 31 323 km |
| 2025 | 40 | 2,5 % | −1,6 | 0,00 % | −0,23 | 30,0 let | 23 304 km |
| 2024 | 66 | 3,0 % | −1,3 | 0,00 % | −0,22 | 30,0 let | 31 596 km |
| 2023 | 29 | 0,0 % | −4,3 | 0,00 % | −0,19 | 30,0 let | 37 770 km |
| 2022 | 20 | 10,0 % | +5,6 | 0,00 % | −0,22 | 30,0 let | 35 609 km |
| 2021 | 5 | 0,0 % | −4,5 | 0,00 % | −0,22 | 28,2 let | 36 464 km |
| 2020 | 9 | 0,0 % | −5,5 | 0,00 % | −0,33 | 30,0 let | 14 294 km |
| 2019 | 9 | 0,0 % | −5,6 | 0,00 % | −0,18 | 30,0 let | 18 508 km |
| 2018 | 10 | 0,0 % | −5,0 | 0,00 % | −0,15 | 30,0 let | 29 000 km |
| 2017 | 13 | 7,7 % | +1,3 | 0,00 % | −0,25 | 30,0 let | 24 158 km |
| 2016 | 12 | 8,3 % | +1,3 | 0,00 % | −0,22 | 28,8 let | 34 296 km |
| 2015 | 16 | 6,3 % | +1,7 | 0,00 % | −0,45 | 28,7 let | 31 804 km |
| 2014 | 11 | 0,0 % | −4,4 | 0,00 % | −0,41 | 30,0 let | 36 401 km |
| 2013 | 9 | 0,0 % | −4,6 | 11,11 % | +10,74 | 30,0 let | 31 729 km |
| 2012 | 7 | 14,3 % | +9,8 | 0,00 % | −0,59 | 27,0 let | 25 052 km |
| 2011 | 11 | 0,0 % | −4,7 | 0,00 % | −0,71 | 30,0 let | 48 637 km |
| 2010 | 5 | 0,0 % | −4,1 | 0,00 % | −1,17 | 20,3 let | 57 983 km |
| 2009 | 3 | 0,0 % | −5,2 | 0,00 % | −0,96 | 30,0 let | 36 061 km |
| 2008 | 1 | 0,0 % | −3,9 | 0,00 % | −1,64 | 8,0 let | 38 100 km |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1953; 14 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje JAWA 250/592
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 1 980 mm | – |
| Šířka | 650 mm | 650–670 |
| Výška | 1 025 mm | – |
| Rozvor | 1 355 mm | 1 318–1 355 |
| Míst k sezení | 2 | – |
| Provozní hmotnost | 142 kg | – |
| Největší přípustná hmotnost | 302 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 105 km/h | 95–105 |
| Spotřeba kombinovaná | 3,4 l/100 km | 3,4–3,6 |
| Hluk za jízdy | 87,0 dB(A) | 80,0–87,0 |
Karoserie
- RÁM 98 %
- MOTOCYKL 2,1 %
Pohon
- jedna náprava 86 %
- 4×4 14 %
Tažné zařízení v TP
- ne 100 %
- ano 0,2 %
Barva
- ČERVENÁ-ZÁKLADNÍ 76 %
- ČERVENÁ-TMAVÁ 10 %
- ČERNÁ 5,4 %
- MODRÁ-ZÁKLADNÍ 2,4 %
- NEZJIŠTĚNO 1,2 %
- ČERVENÁ 1,0 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Motorizace
Motorizace podle registru vozidel (nejméně 50 vozů v provozu) a výsledky pravidelných technických prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.). „Proti stejně starým“: rozdíl v procentních bodech oproti průměru všech motocyklů stejného stáří; záporná hodnota znamená lepší výsledek.
| Motor | Generace | Výkon | Objem | Palivo | V provozu | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| JAWA 559 | – | – | 249 cm³ | benzín | 1 570 | 26 | – | – | – | – | 27 679 km |
Technické údaje motorizací
| Motor | Výkon | Spotřeba | CO₂ | Max. rychlost | Hmotnost | Brzděný přívěs | Emise | Pohon 4×4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| JAWA 559 | – | – | – | 105 km/h | 142 kg | – | – | – |
Nejčastější hodnoty zapsané v registru vozidel u vozů dané motorizace; spotřeba kombinovaná v l/100 km. Hodnoty se v rámci motorizace liší podle karoserie, kol a výbavy.
Časté otázky
Jak JAWA 250/592 dopadá na STK?
Z 44 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 0,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 4,1 % částečně způsobilých, JAWA 250/592 tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely JAWA
- 3504,1 % · 0,06 %
- 2503,3 % · 0,00 %
- 50-20 PIONÝR3,9 % · 0,09 %
- 50-23 MUSTANG3,9 % · 0,41 %
- 504,9 % · 0,39 %
- ČZ 2504,4 % · 0,00 %
- 5552,5 % · 0,00 %
- 250/5595,5 % · 0,84 %
- 250/3532,7 % · 0,00 %
- 50-21 PIONÝR5,0 % · 0,63 %
- 50-206,5 % · 0,00 %
- 350/3605,7 % · 0,00 %
- ČZ 3504,2 % · 0,00 %
- PIONÝR2,2 % · 0,00 %
- 350/6348,1 % · 0,00 %
- 1753,7 % · 0,00 %
- 250/590 SPORT2,9 % · 0,00 %
- 350/6384,4 % · 0,00 %
- 5001,5 % · 0,00 %
- 50/217,6 % · 0,00 %
- ČZ 1757,6 % · 1,52 %
- 350/6391,7 % · 0,00 %
- 350 SCRAMBLER1,8 % · 0,00 %
- 350/3544,5 % · 0,00 %
- 50-5554,8 % · 0,00 %
- 350 CHOPPER13,2 % · 0,00 %
- 5503,0 % · 0,00 %
- 125 TRAVEL3,1 % · 0,00 %
- CLASSIC3,7 % · 0,00 %
- 50-050,0 % · 0,00 %
- 1250,0 % · 0,00 %
- 1505,3 % · 0,00 %
- 53.30 CROSS0,0 % · 0,00 %
- 125 DANDY14,3 % · 0,00 %
- BASIC0,0 % · 0,00 %
- ROADSTER0,0 % · 0,00 %