VOLVO XC90

VOLVO XC90 se vyrábí od roku 2003. V Česku jich jezdí 16 739, 39 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 11,7 roku a 214 244 km.

  • 2003–dosud
  • kategorie M1
VOLVO XC90 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 94,8 %
  • Částečně způsobilé 4,8 % stejně stará vozidla 6,2 %
  • Nezpůsobilé 0,40 % stejně stará vozidla 0,42 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 4 526 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 1,3
  • Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,5
  • Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,5
  • Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu 0,4

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
VOLVO
Roky výroby
2003–dosud
V provozu v ČR
16 739 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 47 658

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 214 244 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %1,3
  2. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům0,5
  3. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru0,5
  4. Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu0,4
  5. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu0,3

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely VOLVO

ModelČástečně způsobiléProhlídek
VOLVO XC90 4,8 % 4 526
VOLVO XC60 3,8 % 6 116
VOLVO V70 8,9 % 2 672
VOLVO V60 5,2 % 1 801
VOLVO XC70 5,6 % 1 553
VOLVO XC40 1,8 % 1 479

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 4 526 pravidelných technických prohlídek aut VOLVO XC90 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,4 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,40 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka VOLVO: 5,6 % a 0,28 %.

  • 16 739 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 39 % dovezených ojetých.
  • Průměrný stav tachometru ve stáří 10 let: 204 700 km.
  • Nejčastější vážná závada: Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % (1,3 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech osobních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 4 526 4,8 % −1,4 0,40 % −0,03 11,7 let 214 244 km
2025 5 515 6,1 % −0,7 0,53 % +0,05 11,3 let 208 131 km
2024 5 025 6,0 % −0,6 0,62 % +0,11 11,0 let 207 932 km
2023 4 564 5,2 % −0,2 0,59 % +0,13 10,8 let 203 847 km
2022 4 135 5,6 % 0,0 0,80 % +0,35 10,3 let 199 594 km
2021 3 566 5,3 % −0,1 0,56 % +0,02 10,4 let 202 094 km
2020 3 152 5,8 % +0,1 0,63 % +0,18 9,7 let 199 733 km
2019 2 673 7,6 % +1,1 0,52 % +0,13 9,9 let 204 777 km
2018 2 277 6,9 % +0,9 0,83 % +0,19 9,6 let 204 198 km
2017 2 093 6,5 % +0,8 0,96 % +0,24 9,1 let 196 032 km
2016 1 894 6,9 % +1,3 0,90 % +0,20 8,2 let 186 352 km
2015 1 849 5,1 % +0,2 0,87 % −0,07 7,7 let 173 083 km
2014 1 612 6,1 % +1,7 0,81 % −0,18 6,8 let 162 549 km
2013 1 490 6,8 % +1,9 0,81 % −0,29 6,4 let 152 939 km
2012 1 084 6,5 % +1,9 2,21 % +0,61 5,8 let 147 542 km
2011 1 053 5,7 % +1,5 2,37 % +0,11 5,1 let 133 583 km
2010 632 4,6 % +0,6 1,58 % −0,66 4,4 let 121 679 km
2009 457 4,2 % −0,3 2,41 % +0,04 4,2 let 119 758 km
2008 61 4,9 % +0,4 1,64 % −0,90 3,3 let 92 625 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých aut VOLVO XC90 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2022 1,8 % – – – 1,8 % (4 let)
2021 2,5 % – – – 3,8 % (5 let)
2020 3,2 % 1,8 % – – 1,8 % (6 let)
2019 3,6 % 4,1 % – – 2,9 % (7 let)
2018 3,1 % 3,6 % 3,1 % – 3,1 % (8 let)
2017 3,6 % 3,2 % 5,0 % – 3,4 % (9 let)
2016 3,6 % 3,1 % 4,1 % 5,2 % 5,2 % (10 let)
2015 6,4 % 3,2 % 4,4 % 4,5 % 1,1 % (11 let)
2014 4,6 % 5,4 % 6,4 % 3,6 % 7,0 % (12 let)
2013 5,6 % 3,9 % 9,2 % 5,3 % 8,6 % (13 let)
2012 7,4 % 4,2 % 6,7 % 8,9 % 5,8 % (14 let)
2011 3,0 % 3,4 % 5,0 % 6,8 % 9,8 % (15 let)
2010 6,3 % 6,6 % 6,6 % 7,0 % 4,7 % (16 let)
2009 4,7 % 3,4 % 5,0 % 7,2 % 11,5 % (17 let)
2008 3,9 % 3,8 % 5,4 % 5,9 % 6,8 % (18 let)
2007 4,1 % 3,3 % 6,6 % 6,7 % 5,1 % (19 let)
2006 3,1 % 7,6 % 7,6 % 8,4 % 5,4 % (20 let)
2005 4,4 % 3,4 % 8,8 % 5,7 % 10,0 % (21 let)
2004 0,0 % 6,8 % 5,3 % 6,8 % 5,2 % (22 let)
2003 – 4,1 % 8,2 % 8,0 % 6,3 % (23 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2003; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2022 1,8 %
2021 3,8 % 2,5 % 3,0 %
2020 1,8 % 8,4 % 3,2 %
2019 2,9 % 4,1 % 7,7 % 3,6 %
2018 3,1 % 4,2 % 3,6 % 2,2 % 3,1 %
2017 3,4 % 5,0 % 4,3 % 3,2 % 1,4 % 3,6 %
2016 5,2 % 3,2 % 4,1 % 3,7 % 3,1 % 1,3 % 3,6 %
2015 1,1 % 4,5 % 1,0 % 4,4 % 5,9 % 3,2 % 5,7 % 6,4 %
2014 7,0 % 6,2 % 3,6 % 7,1 % 6,4 % 4,0 % 5,4 % 4,6 %
2013 8,6 % 7,3 % 7,3 % 5,3 % 7,5 % 9,2 % 3,8 % 3,9 % 2,6 % 5,6 %
2012 5,8 % 8,5 % 8,4 % 7,4 % 8,9 % 2,5 % 6,7 % 3,6 % 4,2 % 2,4 % 7,4 %
2011 9,8 % 9,2 % 7,2 % 6,8 % 7,5 % 6,8 % 8,3 % 5,0 % 4,1 % 3,4 % 4,1 % 3,0 %
2010 4,7 % 9,7 % 8,1 % 8,9 % 4,0 % 6,7 % 7,0 % 6,4 % 6,6 % 6,3 % 6,6 % 7,2 % 6,3 % 10,8 %
2009 11,5 % 7,5 % 9,9 % 7,5 % 5,5 % 5,1 % 7,9 % 7,2 % 8,5 % 5,0 % 5,4 % 3,4 % 4,4 % 4,7 % 2,1 % 5,1 %
2008 6,8 % 8,5 % 5,3 % 5,0 % 5,4 % 7,7 % 4,5 % 13,5 % 5,9 % 7,2 % 5,4 % 3,3 % 3,8 % 6,6 % 3,9 % 2,4 % 5,0 %
2007 5,1 % 5,9 % 6,6 % 6,2 % 7,6 % 7,2 % 5,8 % 7,5 % 5,3 % 6,7 % 8,7 % 6,6 % 3,8 % 3,3 % 7,1 % 4,1 % 3,4 % 5,4 %
2006 5,4 % 9,4 % 9,7 % 5,2 % 6,8 % 5,0 % 5,7 % 7,4 % 8,8 % 6,3 % 8,4 % 5,3 % 7,6 % 6,6 % 7,6 % 6,7 % 3,1 % 4,1 %
2005 10,0 % 9,6 % 8,4 % 6,0 % 8,6 % 5,2 % 8,0 % 7,7 % 13,4 % 7,5 % 7,7 % 5,7 % 6,8 % 8,8 % 6,6 % 3,4 % 3,0 % 4,4 %
2004 5,2 % 5,5 % 10,5 % 6,8 % 7,1 % 5,0 % 6,9 % 9,0 % 3,9 % 10,0 % 5,9 % 6,3 % 6,8 % 10,1 % 5,3 % 7,5 % 6,8 % 3,8 % 0,0 %
2003 6,3 % 11,3 % 7,0 % 5,6 % 9,2 % 6,8 % 7,7 % 11,1 % 8,7 % 8,2 % 6,6 % 6,8 % 9,8 % 8,0 % 8,4 % 8,2 % 5,7 % 4,1 %

Vozový park v ČR

V provozu
16 739
z 18 445 registrovaných celkem
Zaniklo
195
1,1 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
1 269 / 242
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
40,6 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2003; 10 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 1,3 na 100 prohlídek
    Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
  2. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,5 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  3. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,5 na 100 prohlídek
    Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  4. Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu 0,4 na 100 prohlídek
    Je-li vyžadováno, není změna nebo úprava vozidla vyznačena v dokumentaci k vozidlu (dodatečná montáž tažného zařízení nebo ochranného rámu apod.). (0.3.1.2, 0. identifikace vozidla)
  5. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,3 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  6. Zdroj světla směrových svítilen je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,3 na 100 prohlídek
    Zdroj světla zjevně vadný (např. sloupnutá barva) nebo poškozený tak, že ovlivňuje zjevně fotometrické vlastnosti směrové svítilny (např. intenzita vyzařovaného světla) nebo mění barvu vyzařovaného světla (bílá), v případě LED jako jediného zdroje světla funguje méně než ze 2/3. (4.4.1.1.4, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  7. Velikost nebo typ kola není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečnost silničního provozu 0,3 na 100 prohlídek
    Neschválený typ kola nebo velikost (rozměr ráfku) není v souladu s údaji, uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.2.4, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  8. Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla 0,3 na 100 prohlídek
    Typ pneumatiky, namontovaný na vozidle, nesouhlasí s údaji uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  9. Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy 0,2 na 100 prohlídek
    Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně přesahuje 1/5 její šířky. (1.1.14.1.2, 1. brzdové zařízení)
  10. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,2 na 100 prohlídek
    Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce. (8.2.2.2.1.1, 8. obtěžování okolí)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 0,2 na 100 prohlídek
    Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,1 na 100 prohlídek
    Nadměrný únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který bezprostředně poškozuje životní prostředí nebo bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.2, 8. obtěžování okolí)
  3. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,1 na 100 prohlídek
    Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou není funkční. (1.4.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  4. Spínač brzdových světel nefunguje nebo není spolehlivý 0,0 na 100 prohlídek
    Po aktivaci brzdy se na vozidle neuvedou v činnost brzdová světla. (4.3.2.1.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  5. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,0 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v celé šířce běhounu některé části pneumatiky v souladu s požadavky. (5.2.3.6.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  6. Zdroj světla světlometu nesvítí, je vadný nebo chybí 0,0 na 100 prohlídek
    Na vozidle nesvítí žádný potkávací světlomet nebo na straně do vozovky nesvítí potkávací světlomet ani přední obrysová svítilna. (4.1.1.1.8, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek aut VOLVO XC90 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak VOLVO XC90 dopadá na STK?

Z 4 526 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,4 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 6,2 % částečně způsobilých, VOLVO XC90 tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely VOLVO