VOLVO S40

VOLVO S40 se vyrábí od roku 1996. V Česku jich jezdí 1 550, 56 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 0,8 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 20,3 roku a 229 928 km.

  • 1996–dosud
  • kategorie M1
VOLVO S40 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 88,7 %
  • Částečně způsobilé 10,2 % stejně stará vozidla 9,4 %
  • Nezpůsobilé 1,09 % stejně stará vozidla 0,93 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 459 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 1,7
  • Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 1,7
  • Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy 1,3
  • Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 1,3

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
VOLVO
Roky výroby
1996–dosud
V provozu v ČR
1 550 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 14 675

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 229 928 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %1,7
  2. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru1,7
  3. Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy1,3
  4. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům1,3
  5. Zdroj světla směrových svítilen je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům1,3

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely VOLVO

ModelČástečně způsobiléProhlídek
VOLVO S40 10,2 % 459
VOLVO XC60 3,8 % 6 116
VOLVO XC90 4,8 % 4 526
VOLVO V70 8,9 % 2 672
VOLVO V60 5,2 % 1 801
VOLVO XC70 5,6 % 1 553

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 459 pravidelných technických prohlídek aut VOLVO S40 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 10,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 0,8 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 1,09 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,16 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka VOLVO: 5,6 % a 0,28 %.

  • 1 550 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 56 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % (1,7 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech osobních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 459 10,2 % +0,8 1,09 % +0,16 20,3 let 229 928 km
2025 594 8,6 % −1,7 0,67 % −0,38 19,5 let 229 969 km
2024 682 8,8 % −0,9 1,03 % −0,09 18,9 let 228 402 km
2023 668 7,3 % −0,5 1,50 % +0,54 17,9 let 222 792 km
2022 770 8,6 % +0,5 0,52 % −0,45 17,1 let 219 572 km
2021 736 8,2 % +1,0 1,36 % +0,32 16,3 let 209 796 km
2020 808 8,8 % +0,8 0,74 % −0,21 15,7 let 213 334 km
2019 834 8,3 % −0,3 0,60 % −0,20 14,9 let 200 690 km
2018 884 9,4 % +1,4 1,36 % +0,16 14,3 let 197 820 km
2017 902 5,5 % −2,2 0,67 % −0,68 13,5 let 192 408 km
2016 939 7,9 % 0,0 1,17 % −0,28 12,9 let 189 552 km
2015 988 5,4 % −1,6 0,91 % −0,87 11,7 let 176 542 km
2014 967 5,9 % −0,6 1,03 % −0,96 11,2 let 176 860 km
2013 955 6,9 % +0,3 2,51 % +0,43 10,3 let 165 335 km
2012 929 6,0 % −0,6 2,26 % −0,62 9,9 let 165 127 km
2011 857 4,7 % −1,1 2,80 % −0,89 8,8 let 151 664 km
2010 870 4,9 % −0,7 2,64 % −1,09 8,4 let 153 198 km
2009 691 4,6 % −1,0 3,04 % −0,55 7,8 let 147 713 km
2008 142 4,2 % −1,8 4,93 % +0,79 7,4 let 146 850 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých aut VOLVO S40 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2010 0,0 % 5,4 % 5,7 % 10,5 % 0,0 % (16 let)
2009 3,4 % 6,3 % 1,8 % 5,8 % –
2008 3,8 % 3,8 % 5,9 % 4,1 % 15,6 % (18 let)
2007 2,4 % 4,7 % 0,0 % 8,2 % 13,7 % (19 let)
2006 0,0 % 5,3 % 1,3 % 4,0 % 8,0 % (20 let)
2005 2,8 % 2,6 % 6,8 % 2,6 % 4,3 % (21 let)
2004 6,3 % 5,0 % 6,5 % 5,2 % 11,8 % (22 let)
2003 – 3,4 % 3,4 % 7,5 % –
2002 – – 2,7 % 12,5 % –
2001 – – 7,6 % 2,1 % –
2000 – – – 3,4 % –
1999 – – – 3,6 % –

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1996; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2010 0,0 % 4,9 % 11,9 % 10,5 % 5,7 % 5,4 % 0,0 %
2009 6,5 % 0,0 % 10,4 % 7,9 % 12,8 % 5,8 % 1,8 % 6,3 % 3,4 %
2008 15,6 % 2,1 % 7,3 % 7,5 % 10,0 % 11,3 % 9,5 % 12,2 % 4,1 % 2,8 % 5,9 % 4,9 % 3,8 % 3,1 % 3,8 %
2007 13,7 % 6,7 % 3,3 % 6,4 % 3,2 % 6,4 % 12,0 % 4,1 % 0,0 % 8,2 % 2,2 % 0,0 % 2,4 % 4,7 % 2,4 %
2006 8,0 % 10,0 % 11,0 % 2,1 % 5,1 % 9,4 % 8,1 % 5,9 % 2,8 % 2,4 % 4,0 % 0,0 % 1,3 % 3,3 % 5,3 % 0,0 %
2005 4,3 % 7,4 % 12,2 % 8,1 % 13,5 % 7,1 % 9,6 % 8,1 % 6,5 % 6,8 % 12,7 % 2,6 % 7,0 % 6,8 % 5,4 % 2,6 % 2,8 %
2004 11,8 % 8,0 % 9,6 % 5,2 % 9,0 % 9,9 % 10,7 % 10,5 % 9,2 % 2,5 % 8,8 % 5,3 % 5,2 % 7,5 % 6,5 % 5,4 % 5,0 % 2,8 % 6,3 %
2003 8,8 % 2,6 % 6,5 % 4,7 % 8,0 % 7,4 % 7,5 % 3,4 % 3,4 %
2002 8,3 % 6,3 % 10,9 % 11,1 % 23,2 % 6,3 % 8,3 % 12,3 % 12,5 % 2,7 %
2001 12,9 % 5,1 % 3,0 % 4,3 % 6,7 % 10,6 % 11,1 % 8,0 % 9,3 % 5,1 % 10,4 % 4,2 % 4,3 % 2,1 % 8,8 % 7,6 %
2000 5,8 % 8,1 % 11,1 % 7,7 % 4,3 % 10,3 % 9,8 % 6,0 % 3,2 % 4,3 % 6,8 % 3,4 % 5,0 % 4,7 % 3,4 % 1,3 %
1999 0,0 % 6,7 % 6,3 % 11,1 % 8,5 % 11,5 % 8,5 % 4,3 % 10,9 % 7,9 % 4,4 % 5,5 % 3,6 %
1998 13,2 % 21,7 % 8,8 % 13,9 % 10,4 % 10,7 % 8,1 % 6,0 % 5,7 % 8,2 % 2,4 %
1997 9,7 % 2,5 % 7,5 % 3,7 % 14,3 % 11,6 % 8,0 % 15,7 % 3,9 % 9,9 % 3,8 % 11,6 %
1996 3,0 % 8,8 % 8,0 % 2,3 % 8,1 % 7,8 % 5,1 % 5,6 % 3,8 %

Vozový park v ČR

V provozu
1 550
z 3 055 registrovaných celkem
Zaniklo
1 128
36,9 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
188 / 189
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
55,2 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 1,7 na 100 prohlídek
    Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
  2. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 1,7 na 100 prohlídek
    Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy 1,3 na 100 prohlídek
    Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně přesahuje 1/5 její šířky. (1.1.14.1.2, 1. brzdové zařízení)
  4. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 1,3 na 100 prohlídek
    Výškové seřízení sklonu rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  5. Zdroj světla směrových svítilen je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 1,3 na 100 prohlídek
    Zdroj světla zjevně vadný (např. sloupnutá barva) nebo poškozený tak, že ovlivňuje zjevně fotometrické vlastnosti směrové svítilny (např. intenzita vyzařovaného světla) nebo mění barvu vyzařovaného světla (bílá), v případě LED jako jediného zdroje světla funguje méně než ze 2/3. (4.4.1.1.4, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  6. Emise překračují určené hodnoty udané výrobcem 1,1 na 100 prohlídek
    Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem. (8.2.1.2.1, 8. obtěžování okolí)
  7. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,1 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  8. Světlomet nebo jeho optický systém poškozený nebo vadný 1,1 na 100 prohlídek
    Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený tak, že poškození zjevně ovlivňuje nebo bude ovlivňovat jeho funkci nebo fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení. (4.1.1.2.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  9. V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,9 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  10. Zdroj osvětlení zadní tabulky registrační značky je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,9 na 100 prohlídek
    U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí žádný světelný zdroj. (4.7.1.2.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,7 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,4 na 100 prohlídek
    Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou není funkční. (1.4.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  3. Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro provozní brzdění 0,2 na 100 prohlídek
    Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro provozní brzdění. (1.2.2.1, 1. brzdové zařízení)
  4. Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium 0,2 na 100 prohlídek
    Z brzdového potrubí nebo spojů únik brzdové kapaliny. (1.1.11.2.3, 1. brzdové zařízení)
  5. Bezprostřední riziko závady nebo prasknutí brzdového potrubí 0,2 na 100 prohlídek
    Bezprostřední riziko závady nebo prasknutí brzdového potrubí. (1.1.11.1, 1. brzdové zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek aut VOLVO S40 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak VOLVO S40 dopadá na STK?

Z 459 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 10,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 1,09 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 9,4 % částečně způsobilých, VOLVO S40 tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely VOLVO