AVIA D90 nákladní N2, N3
Nosič výměnných nástaveb AVIA D90 se vyrábí od roku 2000. V Česku jich jezdí 356, 18 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 3 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 20,4 roku a 353 173 km.
- 2000–dosud
- kategorie N2, N3
- Nosič výměnných nástaveb
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 85,1 %
- Částečně způsobilé 13,3 % stejně stará vozidla 10,4 %
- Nezpůsobilé 1,54 % stejně stará vozidla 1,07 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 713 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 3,2
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 2,8
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 2,8
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 2,8
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 2000–dosud
- Počet míst
- 2–3
- V provozu v ČR
- 356 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 21 493Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 353 173 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům3,2
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech2,8
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení2,8
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %2,8
- Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení2,1
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA D90 | 13,3 % | 713 |
| AVIA A30 | 11,3 % | 532 |
| MAN L 2000 | 7,4 % | 1 061 |
| AVIA D75 | 10,5 % | 563 |
| AVIA CTS 5038 | 7,9 % | 63 |
| AVIA D80 | 11,4 % | 35 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 713 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA D90 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 13,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 3,0 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 1,54 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,47 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 356 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 18 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům (3,2 na 100 prohlídek).
- Nesrovnalost ve stavu tachometru: 20 % vozů (všechna nákladní auta 13,4 %).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 713 | 13,3 % | +3,0 | 1,54 % | +0,47 | 20,4 let | 353 173 km |
| 2025 | 910 | 11,9 % | +0,2 | 1,54 % | +0,45 | 19,5 let | 338 569 km |
| 2024 | 987 | 11,0 % | +0,2 | 1,52 % | +0,28 | 18,5 let | 336 661 km |
| 2023 | 1 074 | 8,9 % | −0,2 | 1,12 % | −0,02 | 17,5 let | 340 642 km |
| 2022 | 1 124 | 9,8 % | −0,6 | 1,60 % | +0,34 | 16,5 let | 328 687 km |
| 2021 | 1 106 | 8,7 % | −1,7 | 1,99 % | +0,57 | 15,5 let | 323 672 km |
| 2020 | 1 190 | 11,5 % | −0,1 | 2,02 % | +0,87 | 14,6 let | 316 578 km |
| 2019 | 1 250 | 14,8 % | +1,0 | 0,88 % | −0,09 | 13,7 let | 306 338 km |
| 2018 | 1 256 | 13,9 % | −0,8 | 2,15 % | +0,28 | 12,7 let | 303 355 km |
| 2017 | 1 267 | 16,3 % | +1,0 | 3,24 % | +0,98 | 11,8 let | 293 283 km |
| 2016 | 1 310 | 20,0 % | −0,1 | 2,52 % | −0,02 | 10,8 let | 278 528 km |
| 2015 | 1 352 | 14,9 % | +1,6 | 3,33 % | +0,41 | 9,8 let | 275 613 km |
| 2014 | 1 356 | 11,7 % | +1,5 | 3,61 % | +0,93 | 8,9 let | 262 890 km |
| 2013 | 1 345 | 12,0 % | +1,6 | 4,39 % | +1,27 | 7,9 let | 246 406 km |
| 2012 | 1 305 | 11,7 % | +1,8 | 5,75 % | +2,01 | 7,0 let | 231 546 km |
| 2011 | 1 284 | 11,8 % | +4,2 | 5,76 % | +0,99 | 6,1 let | 210 735 km |
| 2010 | 1 237 | 9,5 % | +1,9 | 5,58 % | +1,08 | 5,2 let | 191 951 km |
| 2009 | 1 201 | 10,2 % | +3,4 | 6,08 % | +1,87 | 4,3 let | 172 526 km |
| 2008 | 226 | 9,7 % | +3,1 | 4,42 % | +0,56 | 3,5 let | 148 808 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut AVIA D90 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 5,9 % | 8,6 % | 11,4 % | 8,3 % | – |
| 2008 | 8,8 % | 11,1 % | 13,0 % | 12,5 % | 19,2 % (18 let) |
| 2007 | 9,2 % | 7,1 % | 10,2 % | 18,0 % | 8,5 % (19 let) |
| 2006 | 7,0 % | 4,0 % | 13,8 % | 21,6 % | 14,5 % (20 let) |
| 2005 | 8,3 % | 9,1 % | 13,4 % | 18,8 % | 10,7 % (21 let) |
| 2004 | – | 6,4 % | 9,7 % | 11,7 % | 6,7 % (22 let) |
| 2003 | – | 14,3 % | 14,6 % | 13,6 % | 14,4 % (23 let) |
| 2002 | – | – | 13,3 % | 17,9 % | 14,1 % (24 let) |
| 2001 | – | – | 13,7 % | 13,0 % | 13,7 % (25 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2000; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 | STK 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 12,9 % | 8,8 % | 7,9 % | 0,0 % | 8,3 % | 24,2 % | 11,4 % | 9,4 % | 8,6 % | 6,1 % | 5,9 % | 6,1 % | 6,7 % | 0,0 % | |||||
| 2008 | 19,2 % | 9,7 % | 15,5 % | 10,0 % | 10,4 % | 6,6 % | 11,7 % | 13,4 % | 12,5 % | 15,8 % | 13,0 % | 8,4 % | 11,1 % | 5,1 % | 8,8 % | 7,4 % | 5,1 % | 5,4 % | |
| 2007 | 8,5 % | 10,2 % | 8,8 % | 8,0 % | 8,5 % | 11,5 % | 15,3 % | 10,7 % | 12,1 % | 18,0 % | 21,3 % | 10,2 % | 6,3 % | 7,1 % | 15,7 % | 9,2 % | 10,2 % | 5,1 % | 3,1 % |
| 2006 | 14,5 % | 12,9 % | 13,2 % | 9,0 % | 7,5 % | 8,6 % | 9,8 % | 10,2 % | 9,5 % | 13,5 % | 21,6 % | 21,0 % | 13,8 % | 15,7 % | 4,0 % | 9,4 % | 7,0 % | 5,7 % | 5,3 % |
| 2005 | 10,7 % | 15,5 % | 9,2 % | 9,2 % | 6,8 % | 9,2 % | 9,9 % | 22,7 % | 13,5 % | 18,7 % | 20,9 % | 18,8 % | 6,7 % | 13,4 % | 10,3 % | 9,1 % | 9,6 % | 8,3 % | |
| 2004 | 6,7 % | 11,5 % | 10,7 % | 8,7 % | 14,8 % | 9,7 % | 10,3 % | 16,2 % | 12,8 % | 15,3 % | 23,3 % | 13,3 % | 11,7 % | 10,6 % | 9,7 % | 12,4 % | 6,4 % | 12,9 % | |
| 2003 | 14,4 % | 14,4 % | 13,3 % | 8,7 % | 9,2 % | 8,4 % | 13,2 % | 17,6 % | 18,1 % | 16,2 % | 19,8 % | 17,1 % | 14,6 % | 13,6 % | 14,0 % | 14,6 % | 11,0 % | 14,3 % | 13,6 % |
| 2002 | 14,1 % | 10,7 % | 8,5 % | 7,9 % | 9,8 % | 9,6 % | 12,4 % | 15,4 % | 17,3 % | 18,1 % | 22,4 % | 13,8 % | 14,4 % | 13,5 % | 17,9 % | 15,5 % | 13,3 % | 12,0 % | |
| 2001 | 13,7 % | 12,5 % | 9,3 % | 11,0 % | 14,8 % | 3,8 % | 15,8 % | 14,3 % | 15,5 % | 19,1 % | 20,4 % | 13,6 % | 14,8 % | 11,9 % | 12,8 % | 13,0 % | 13,7 % | 13,7 % |
Nesrovnalosti v nárůstu počtu km
Podle ročníku
Podle roku zjištění
Vozy s aspoň dvěma stavy tachometru z technických prohlídek od roku 2008. Nesrovnalost = zapsaný stav nižší o víc než 1 000 km než nejvyšší dřívější stav téhož vozu, potvrzený i další prohlídkou. Jednorázové chyby zápisu (stav, který se při další prohlídce vrátí) se nepočítají. Příčinou může být třeba výměna přístroje, chyba zápisu nebo dovoz s tachometrem v mílích. Konkrétní vůz lze ověřit na stránce prověření podle VIN.
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2000; 2 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje AVIA D90
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 5 950 mm | 5 500–6 235 |
| Šířka | 2 200 mm | 2 150–2 360 |
| Výška | 2 500 mm | 2 280–2 750 |
| Rozvor | 3 400 mm | 2 950–4 500 |
| Míst k sezení | 3 | 2–3 |
| Provozní hmotnost | 3 950 kg | 3 410–4 300 |
| Největší přípustná hmotnost | 9 000 kg | – |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | 2 800–3 500 |
| Nejvyšší rychlost | 90 km/h | 90–120 |
| Hluk za jízdy | 78,0 dB(A) | 77,0–78,0 |
Karoserie
- NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 32 %
- NOSIČ KONTEJNERŮ 25 %
- BA 11 %
- BE 3,6 %
- VALNÍKOVÝ 3,6 %
- KONTEJNEROVÝ 3,6 %
- AVIA D90K, JNK 3,6 %
- SKLÁPĚČKOVÁ 3,6 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 3 100 %
Pneumatiky
- 215/75 R17 77 %
- 205/75 R17 15 %
- 205/75 R15 3,8 %
- 225/75 R17 3,8 %
Tažné zařízení v TP
- ne 67 %
- ano 33 %
Barva
- BÍLÁ 43 %
- MODRÁ 13 %
- MODRÁ-ZÁKLADNÍ 13 %
- ŽLUTÁ-ZÁKLADNÍ 6,7 %
- ČERVENÁ-ZÁKLADNÍ 6,7 %
- ZELENÁ 3,3 %
- ŽLUTÁ 3,3 %
- ČERVENÁ 3,3 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
3,2 na 100 prohlídek
Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
2,8 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
2,8 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
2,8 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení
2,1 na 100 prohlídek
Montážní štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušen tak, že není čitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku záznamového zařízení (vztahuje se pouze na vozidlo s povinností být vybaveno záznamovým zařízením) nebo není montážní štítek v souladu s požadavky. (7.9.4, 7. jiné vybavení)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
1,8 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
1,4 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
1,4 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá
1,4 na 100 prohlídek
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění
1,3 na 100 prohlídek
U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,4 na 100 prohlídek
Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou není funkční. (1.4.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro provozní brzdění
0,4 na 100 prohlídek
Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro provozní brzdění. (1.2.2.1, 1. brzdové zařízení)
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,4 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,3 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,1 na 100 prohlídek
Nadměrný únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který bezprostředně poškozuje životní prostředí nebo bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.2, 8. obtěžování okolí)
-
Nádrž je nadměrně poškozená nebo je netěsná nebo neodpovídá požadavkům
0,1 na 100 prohlídek
Z palivové nádrže na kapalná paliva dochází k úniku paliva. (6.1.3.1.3, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA D90 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak AVIA D90 dopadá na STK?
Z 713 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 13,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 1,54 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,4 % částečně způsobilých, AVIA D90 tedy dopadá hůř než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.