AVIA D75 nákladní N2, N3

Ba AVIA D75 se vyrábí od roku 1998. V Česku jich jezdí 391, 18 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá podobně než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 21,3 roku a 324 692 km.

  • 1998–dosud
  • kategorie N2, N3
  • Ba
  • 3 místa
AVIA D75 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 88,6 %
  • Částečně způsobilé 10,5 % stejně stará vozidla 10,5 %
  • Nezpůsobilé 0,89 % stejně stará vozidla 1,1 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 563 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 2,0
  • Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení 2,0
  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,6
  • Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 1,4

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
AVIA
Roky výroby
1998–dosud
Počet míst
2–3
V provozu v ČR
391 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 20 452

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 324 692 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru2,0
  2. Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení2,0
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech1,6
  4. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %1,4
  5. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá1,4

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
AVIA D75 10,5 % 563
AVIA A31 11,0 % 1 292
AVIA A30 11,3 % 532
MAN L 2000 7,4 % 1 061
AVIA D90 13,3 % 713
FUSO CANTER 7,3 % 633

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 563 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA D75 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 10,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,89 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,21 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.

  • 391 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 18 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru (2 na 100 prohlídek).
  • Nesrovnalost ve stavu tachometru: 20,9 % vozů (všechna nákladní auta 14,2 %).
  • Zaniklé vozy: polovina měla při poslední prohlídce víc než 337 500 km, průměrně ve stáří 14,5 let.

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 563 10,5 % −0,1 0,89 % −0,21 21,3 let 324 692 km
2025 755 12,2 % +0,5 1,19 % −0,02 20,1 let 328 083 km
2024 818 12,3 % +1,5 1,96 % +0,65 19,1 let 315 546 km
2023 921 7,4 % −1,7 1,41 % +0,25 18,2 let 323 591 km
2022 923 11,4 % +1,0 1,63 % +0,31 17,1 let 324 496 km
2021 932 8,4 % −1,9 1,72 % +0,20 16,2 let 316 086 km
2020 1 059 11,0 % −0,6 1,70 % +0,53 15,2 let 314 305 km
2019 1 140 10,8 % −3,1 0,88 % −0,16 14,3 let 317 905 km
2018 1 182 14,1 % −0,6 1,86 % −0,13 13,4 let 311 152 km
2017 1 238 13,7 % −1,7 2,18 % −0,15 12,4 let 311 810 km
2016 1 277 17,9 % −2,3 3,60 % +0,89 11,5 let 309 192 km
2015 1 363 12,1 % −1,4 4,40 % +1,31 10,5 let 302 015 km
2014 1 372 10,4 % +0,1 2,19 % −0,66 9,5 let 297 319 km
2013 1 393 11,5 % +1,0 4,02 % +0,69 8,6 let 288 228 km
2012 1 374 11,9 % +1,7 5,17 % +1,15 7,7 let 276 169 km
2011 1 358 9,6 % +1,5 5,82 % +0,62 6,9 let 271 874 km
2010 1 318 9,8 % +1,6 6,15 % +1,15 6,1 let 261 608 km
2009 1 275 11,2 % +3,5 5,49 % +0,53 5,3 let 243 970 km
2008 191 7,9 % −0,1 5,24 % +0,21 4,7 let 238 498 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut AVIA D75 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2010 6,8 % 22,0 % 15,0 % 12,5 % –
2009 2,2 % 11,4 % 11,9 % 7,1 % –
2008 7,1 % 7,6 % 9,5 % 12,3 % –
2007 21,7 % 15,8 % 12,7 % 14,5 % 6,5 % (19 let)
2006 6,3 % 8,9 % 10,3 % 15,2 % 16,2 % (20 let)
2005 8,8 % 7,8 % 8,5 % 14,3 % 9,8 % (21 let)
2004 – 14,7 % 12,2 % 9,5 % 5,5 % (22 let)
2003 – 14,4 % 10,1 % 12,8 % 4,8 % (23 let)
2002 – 5,1 % 11,2 % 11,1 % 13,8 % (24 let)
2001 – – 12,1 % 11,8 % 14,8 % (25 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1998; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2010 25,0 % 10,0 % 12,5 % 10,8 % 15,0 % 11,6 % 22,0 % 2,5 % 6,8 % 2,3 % 11,1 % 4,9 %
2009 13,3 % 3,0 % 13,3 % 3,2 % 14,3 % 7,1 % 19,0 % 11,9 % 4,8 % 11,4 % 6,5 % 2,2 % 17,0 % 4,3 % 0,0 %
2008 14,0 % 19,6 % 8,9 % 9,4 % 7,1 % 14,8 % 8,9 % 12,3 % 14,1 % 9,5 % 7,5 % 7,6 % 7,6 % 7,1 % 2,8 % 5,5 % 7,1 %
2007 6,5 % 4,3 % 23,4 % 5,6 % 10,4 % 8,5 % 12,7 % 19,0 % 12,1 % 14,5 % 15,8 % 12,7 % 17,5 % 15,8 % 9,5 % 21,7 % 10,2 % 6,6 %
2006 16,2 % 13,5 % 7,1 % 6,7 % 7,8 % 9,8 % 4,3 % 13,9 % 12,3 % 15,4 % 15,2 % 14,8 % 10,3 % 11,1 % 8,9 % 7,4 % 6,3 % 11,0 %
2005 9,8 % 12,5 % 7,2 % 13,5 % 7,3 % 6,4 % 13,6 % 6,4 % 15,4 % 13,7 % 13,3 % 14,3 % 12,1 % 8,5 % 10,0 % 7,8 % 9,4 % 8,8 %
2004 5,5 % 5,4 % 16,0 % 8,5 % 10,3 % 4,4 % 11,3 % 13,0 % 16,7 % 11,3 % 16,9 % 14,0 % 9,5 % 20,4 % 12,2 % 6,9 % 14,7 % 9,0 %
2003 4,8 % 12,4 % 14,0 % 8,7 % 10,6 % 8,8 % 12,2 % 12,8 % 12,6 % 16,8 % 21,5 % 14,4 % 13,2 % 12,8 % 16,2 % 10,1 % 6,4 % 14,4 %
2002 13,8 % 12,0 % 12,8 % 8,4 % 10,0 % 9,0 % 9,0 % 7,0 % 15,4 % 12,5 % 19,1 % 9,0 % 10,6 % 10,5 % 11,1 % 10,6 % 11,2 % 14,2 % 5,1 %
2001 14,8 % 14,5 % 10,7 % 4,7 % 12,5 % 7,7 % 11,7 % 10,6 % 12,8 % 14,2 % 22,7 % 16,0 % 11,3 % 11,4 % 13,5 % 11,8 % 13,0 % 12,1 % 10,9 %
2000 12,9 %

Nesrovnalosti v nárůstu počtu km

S nesrovnalostí
20,9 %
127 z 608 vozů
Stejné ročníky: všechna nákladní auta
14,2 %
o 6,67 p. b. více

Podle ročníku

Podle roku zjištění

Vozy s aspoň dvěma stavy tachometru z technických prohlídek od roku 2008. Nesrovnalost = zapsaný stav nižší o víc než 1 000 km než nejvyšší dřívější stav téhož vozu, potvrzený i další prohlídkou. Jednorázové chyby zápisu (stav, který se při další prohlídce vrátí) se nepočítají. Příčinou může být třeba výměna přístroje, chyba zápisu nebo dovoz s tachometrem v mílích. Konkrétní vůz lze ověřit na stránce prověření podle VIN.

Nájezd zaniklých vozů

Zaniklé vozy
53
se stavem tachometru z prohlídek STK
Střední poslední nájezd
337 500 km
polovina vozů zanikla s nižším
Průměrný poslední nájezd
381 772 km
při poslední prohlídce
Stáří při poslední prohlídce
14,5 let
průměr, od první registrace

Poslední známý nájezd (tis. km)

Vozy se stavem ZÁNIK v registru vozidel (trvalé vyřazení, zpravidla ekologická likvidace) a stav tachometru při jejich poslední technické prohlídce od roku 2008. Vůz mohl zaniknout až dva roky po ní, skutečný konečný nájezd je proto o něco vyšší. Model a generace podle zápisu při prohlídce, nákladní automobily (N2, N3).

Vozový park v ČR

V provozu
391
z 882 registrovaných celkem
Zaniklo
114
12,9 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
208 / 169
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
16,1 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1998; 4 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje AVIA D75

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 5 400 mm 5 400–8 485
Šířka 2 150 mm 2 140–2 550
Výška 2 450 mm 2 245–3 475
Rozvor 3 400 mm 2 950–4 500
Míst k sezení 3 2–3
Provozní hmotnost 3 600 kg 3 500–7 190
Největší přípustná hmotnost 7 490 kg 7 490–9 000
Brzděný přívěs 3 500 kg –
Nejvyšší rychlost 90 km/h 90–120
CO₂ kombinovaně 999 g/km –
Hluk za jízdy 78,0 dB(A) 77,0–78,0

Karoserie

  • BA 33 %
  • NOSIČ KONTEJNERŮ 33 %
  • NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 17 %
  • N 8,3 %
  • VALNÍKOVÝ 8,3 %

Pohon

  • jedna náprava 100 %

Emisní norma

  • EURO 3 67 %
  • EURO 2 33 %

Pneumatiky

  • 215/75 R17 55 %
  • 205/75 R17 45 %

Tažné zařízení v TP

  • ne 69 %
  • ano 31 %

Barva

  • BÍLÁ 38 %
  • ČERVENÁ 23 %
  • MODRÁ 15 %
  • ŠEDÁ 7,7 %
  • MODRÁ-SVĚTLÁ 7,7 %
  • ZELENÁ-ZÁKLADNÍ 7,7 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 2,0 na 100 prohlídek
    Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  2. Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení 2,0 na 100 prohlídek
    Montážní štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušen tak, že není čitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku záznamového zařízení (vztahuje se pouze na vozidlo s povinností být vybaveno záznamovým zařízením) nebo není montážní štítek v souladu s požadavky. (7.9.4, 7. jiné vybavení)
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,6 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  4. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 1,4 na 100 prohlídek
    Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
  5. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 1,4 na 100 prohlídek
    Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  6. Zvukové výstražné zařízení nefunguje nebo chybí 1,2 na 100 prohlídek
    Zvukové výstražné zařízení motorového vozidla, je-li vyžadováno, nefunguje nebo chybí. (7.7.1, 7. jiné vybavení)
  7. Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění 1,1 na 100 prohlídek
    U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  8. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,9 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  9. Vadné ovládací pákoví zátěžového regulátoru / omezovače brzdného účinku 0,9 na 100 prohlídek
    Spojení táhel, lan nebo pákoví AZR / omezovače brzdného účinku a jejich zajištění je poškozené, uvolněné nebo není spolehlivé nebo spojení neodpovídá požadavkům. (1.1.17.1.2, 1. brzdové zařízení)
  10. V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,9 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,5 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,4 na 100 prohlídek
    Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou není funkční. (1.4.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,4 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  4. Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium 0,2 na 100 prohlídek
    Z brzdového potrubí nebo spojů únik brzdové kapaliny. (1.1.11.2.3, 1. brzdové zařízení)
  5. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 0,2 na 100 prohlídek
    Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.2, 1. brzdové zařízení)
  6. Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro provozní brzdění 0,2 na 100 prohlídek
    Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro provozní brzdění. (1.2.2.1, 1. brzdové zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA D75 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak AVIA D75 dopadá na STK?

Z 563 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 10,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,89 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,5 % částečně způsobilých, AVIA D75 tedy dopadá zhruba jako průměr.

Kolik AVIA D75 najede, než skončí?

Z 53 zaniklých vozů měla polovina při poslední prohlídce víc než 337 500 km, průměrně 381 772 km ve stáří 14,5 let.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely AVIA

  • A3111,0 % · 2,01 %
  • D9013,3 % · 1,54 %
  • A3011,3 % · 1,50 %
  • A758,2 % · 1,96 %
  • A8012,5 % · 0,43 %
  • A215,1 % · 6,41 %
  • A609,5 % · 4,05 %
  • CTS 50387,9 % · 1,59 %
  • D609,7 % · 0,00 %
  • D8011,4 % · 2,86 %
  • A1522,2 % · 0,00 %
  • A6511,1 % · 5,56 %
  • A2012,5 % · 0,00 %