AVIA A75 nákladní N2, N3
AVIA A75 se vyrábí od roku 1997. V Česku jich jezdí 535, 20 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 2,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 27 let a 361 257 km.
- 1997–dosud
- kategorie N2, N3
Výsledky STK
- Způsobilé 89,8 %
- Částečně způsobilé 8,2 % stejně stará vozidla 10,6 %
- Nezpůsobilé 1,96 % stejně stará vozidla 1,07 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 255 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 2,0
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 2,0
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 2,0
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,6
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 1997–dosud
- V provozu v ČR
- 535 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 17 249Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 361 257 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům2,0
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení2,0
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %2,0
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech1,6
- Zdroj světla u zpětného světlometu je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům1,2
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely AVIA
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA A75 | 8,2 % | 255 |
| AVIA A31 | 11,0 % | 1 292 |
| AVIA D90 | 13,3 % | 713 |
| AVIA D75 | 10,5 % | 563 |
| AVIA A30 | 11,3 % | 532 |
| AVIA A80 | 12,5 % | 232 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 255 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA A75 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 2,4 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 1,96 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,89 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 535 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 20 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům (2 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 255 | 8,2 % | −2,4 | 1,96 % | +0,89 | 27,0 let | 361 257 km |
| 2025 | 343 | 10,8 % | −0,7 | 3,21 % | +1,60 | 26,0 let | 361 508 km |
| 2024 | 404 | 8,4 % | −2,5 | 2,23 % | +0,74 | 25,0 let | 353 006 km |
| 2023 | 478 | 6,7 % | −1,2 | 1,67 % | +0,36 | 24,0 let | 343 809 km |
| 2022 | 501 | 10,8 % | +1,4 | 1,60 % | −0,06 | 22,9 let | 355 127 km |
| 2021 | 547 | 9,3 % | +0,1 | 2,01 % | +0,06 | 21,9 let | 358 367 km |
| 2020 | 617 | 8,6 % | −2,2 | 2,11 % | +0,79 | 20,9 let | 367 828 km |
| 2019 | 731 | 12,3 % | −0,5 | 1,09 % | −0,22 | 19,8 let | 368 848 km |
| 2018 | 779 | 12,1 % | −1,7 | 2,05 % | −0,55 | 18,9 let | 371 522 km |
| 2017 | 880 | 12,4 % | −3,0 | 2,84 % | −0,01 | 17,8 let | 374 572 km |
| 2016 | 962 | 19,0 % | −2,9 | 4,26 % | +0,69 | 16,8 let | 378 073 km |
| 2015 | 1 137 | 13,5 % | −1,5 | 4,13 % | +0,26 | 15,8 let | 382 675 km |
| 2014 | 1 250 | 10,2 % | −1,0 | 4,48 % | +1,00 | 14,7 let | 378 540 km |
| 2013 | 1 366 | 9,7 % | −1,2 | 4,39 % | −0,01 | 13,7 let | 387 550 km |
| 2012 | 1 488 | 13,2 % | +1,6 | 5,58 % | +0,13 | 12,6 let | 391 971 km |
| 2011 | 1 614 | 11,2 % | +0,9 | 7,19 % | +0,24 | 11,6 let | 383 608 km |
| 2010 | 1 735 | 11,7 % | +1,3 | 7,61 % | +0,46 | 10,6 let | 378 966 km |
| 2009 | 1 854 | 9,9 % | +0,1 | 7,44 % | −0,14 | 9,6 let | 375 586 km |
| 2008 | 308 | 9,4 % | −0,9 | 8,44 % | −0,29 | 8,9 let | 366 045 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut AVIA A75 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | – | – | 8,7 % | 8,8 % | – |
| 2000 | – | – | 6,5 % | 10,4 % | 11,9 % (26 let) |
| 1999 | – | – | – | 9,9 % | 9,3 % (27 let) |
| 1998 | – | – | – | 12,5 % | 7,4 % (28 let) |
| 1997 | – | – | – | – | 7,3 % (29 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1997; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 | STK 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 18,8 % | 9,1 % | 11,4 % | 16,3 % | 13,3 % | 6,1 % | 19,6 % | 11,1 % | 11,9 % | 9,1 % | 16,7 % | 8,8 % | 15,8 % | 8,7 % | |||||
| 2000 | 11,9 % | 14,3 % | 9,7 % | 6,0 % | 10,3 % | 18,4 % | 9,4 % | 14,5 % | 19,6 % | 13,6 % | 19,7 % | 14,5 % | 10,0 % | 11,5 % | 11,5 % | 8,8 % | 10,4 % | 8,9 % | 6,5 % |
| 1999 | 9,3 % | 11,7 % | 5,7 % | 6,6 % | 7,6 % | 5,6 % | 6,0 % | 11,7 % | 7,3 % | 11,4 % | 16,1 % | 14,4 % | 8,7 % | 9,9 % | 16,0 % | 11,2 % | 14,1 % | 9,9 % | 9,1 % |
| 1998 | 7,4 % | 9,9 % | 9,3 % | 6,9 % | 13,0 % | 8,6 % | 8,5 % | 12,1 % | 11,6 % | 13,2 % | 20,8 % | 13,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 12,4 % | 12,7 % | 10,7 % | 11,3 % | 12,5 % |
| 1997 | 7,3 % | 5,7 % | 7,2 % | 6,0 % | 9,1 % | 5,0 % | 10,9 % | 9,0 % | 10,8 % | 12,6 % | 18,7 % | 13,1 % | 7,5 % | 9,3 % | 13,1 % | 15,0 % | 12,8 % | 14,6 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1997; 7 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Nejčastější vážné závady
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
2,0 na 100 prohlídek
Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
2,0 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
2,0 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
1,6 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Zdroj světla u zpětného světlometu je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
1,2 na 100 prohlídek
Nesvítí žádný zpětný světlomet. (4.6.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
1,2 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
1,2 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
1,2 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nadměrná vůle v ložisku kola
0,8 na 100 prohlídek
V uložení kola větší vůle než provozní. (5.1.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,8 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
1,2 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
0,4 na 100 prohlídek
Na vozidle nesvítí žádná brzdová svítilna. (4.3.1.1.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium
0,4 na 100 prohlídek
Z brzdového potrubí nebo spojů únik brzdové kapaliny. (1.1.11.2.3, 1. brzdové zařízení)
-
Nedostatečné množství brzdové kapaliny
0,4 na 100 prohlídek
V nádobce není brzdová kapalina. (1.1.10.4.3, 1. brzdové zařízení)
-
Nadměrné opotřebení kloubového spojení hnacího hřídele kol (poloosy)
0,4 na 100 prohlídek
V kloubovém spojení hnacího hřídele kol (poloosy) je natolik velká vůle, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla. (5.3.4.1.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Vadné ovládací pákoví zátěžového regulátoru / omezovače brzdného účinku
0,4 na 100 prohlídek
Ovládací lano AZR / omezovače brzdného účinkuje přetržené nebo lano, páky nebo pružiny jsou natolik poškozeny nebo zkorodovány, že AZR / omezovač brzdného účinku neplní svoji funkci. (1.1.17.1.3, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA A75 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak AVIA A75 dopadá na STK?
Z 255 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 1,96 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,6 % částečně způsobilých, AVIA A75 tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.