AVIA A80 nákladní N2, N3
Nosič kontejnerů AVIA A80 se vyrábí od roku 1997. V Česku jich jezdí 364, 18 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,9 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 26,4 roku a 315 786 km.
- 1997–dosud
- kategorie N2, N3
- Nosič kontejnerů
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 87,1 %
- Částečně způsobilé 12,5 % stejně stará vozidla 10,6 %
- Nezpůsobilé 0,43 % stejně stará vozidla 1,09 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 232 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 3,0
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,7
- V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 1,3
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,3
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 1997–dosud
- Počet míst
- 3
- V provozu v ČR
- 364 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 10 432Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 315 786 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %3,0
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení1,7
- V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům1,3
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech1,3
- V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům1,3
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA A80 | 12,5 % | 232 |
| IVECO DAILY | 9,6 % | 3 435 |
| MERCEDES-BENZ VARIO | 3,2 % | 31 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 232 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA A80 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 12,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,9 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 0,43 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,66 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 364 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 18 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % (3 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 232 | 12,5 % | +1,9 | 0,43 % | −0,66 | 26,4 let | 315 786 km |
| 2025 | 308 | 12,3 % | +0,8 | 2,27 % | +0,61 | 25,3 let | 329 754 km |
| 2024 | 341 | 10,9 % | +0,1 | 1,17 % | −0,21 | 24,3 let | 315 561 km |
| 2023 | 384 | 8,3 % | +0,5 | 2,08 % | +0,67 | 23,3 let | 326 785 km |
| 2022 | 410 | 9,0 % | −0,7 | 2,20 % | +0,57 | 22,3 let | 333 973 km |
| 2021 | 405 | 7,2 % | −2,3 | 1,48 % | −0,41 | 21,4 let | 332 236 km |
| 2020 | 465 | 11,2 % | +0,1 | 1,94 % | +0,62 | 20,4 let | 328 096 km |
| 2019 | 499 | 11,4 % | −1,8 | 0,80 % | −0,51 | 19,4 let | 324 882 km |
| 2018 | 554 | 14,4 % | +0,4 | 2,71 % | −0,01 | 18,4 let | 321 846 km |
| 2017 | 572 | 16,1 % | +0,4 | 4,55 % | +1,71 | 17,2 let | 326 309 km |
| 2016 | 612 | 22,2 % | +0,1 | 3,92 % | +0,28 | 16,3 let | 324 853 km |
| 2015 | 685 | 14,7 % | −0,4 | 5,69 % | +1,86 | 15,2 let | 321 910 km |
| 2014 | 725 | 10,6 % | −0,8 | 3,31 % | −0,07 | 14,2 let | 317 970 km |
| 2013 | 747 | 9,6 % | −1,4 | 5,62 % | +1,39 | 13,1 let | 308 043 km |
| 2012 | 794 | 11,1 % | −0,6 | 7,43 % | +2,14 | 12,1 let | 311 561 km |
| 2011 | 835 | 8,9 % | −1,4 | 8,74 % | +2,03 | 11,0 let | 305 349 km |
| 2010 | 846 | 11,7 % | +1,3 | 7,80 % | +0,98 | 10,0 let | 297 577 km |
| 2009 | 868 | 10,3 % | +0,7 | 9,33 % | +2,19 | 8,9 let | 296 129 km |
| 2008 | 150 | 12,0 % | +1,7 | 8,67 % | +0,12 | 8,5 let | 290 628 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut AVIA A80 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | – | – | 11,3 % | 2,9 % | – |
| 2000 | – | – | 10,0 % | 10,7 % | 12,1 % (26 let) |
| 1999 | – | – | – | 9,6 % | 14,0 % (27 let) |
| 1998 | – | – | – | – | 13,3 % (28 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1997; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 | STK 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 11,8 % | 15,8 % | 20,0 % | 17,8 % | 15,4 % | 10,5 % | 15,2 % | 2,9 % | 15,2 % | 11,3 % | |||||||||
| 2000 | 12,1 % | 16,7 % | 12,8 % | 7,3 % | 8,8 % | 7,0 % | 5,8 % | 12,9 % | 11,9 % | 16,8 % | 22,6 % | 12,2 % | 11,6 % | 9,5 % | 10,6 % | 8,6 % | 10,7 % | 10,1 % | 10,0 % |
| 1999 | 14,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 9,2 % | 10,1 % | 7,4 % | 17,5 % | 8,6 % | 15,7 % | 17,1 % | 20,6 % | 15,2 % | 10,3 % | 10,3 % | 9,9 % | 11,5 % | 12,5 % | 9,6 % | 14,5 % |
| 1998 | 13,3 % | 15,1 % | 6,5 % | 6,2 % | 9,1 % | 8,3 % | 8,4 % | 13,3 % | 13,5 % | 13,6 % | 24,5 % | 18,6 % | 8,2 % | 11,3 % | 9,9 % | 7,7 % | 11,4 % | 15,3 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1997; 1 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje AVIA A80
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 5 610 mm | 5 610–7 150 |
| Šířka | 2 400 mm | 2 150–2 400 |
| Výška | 3 500 mm | 2 200–3 500 |
| Rozvor | 3 750 mm | 2 750–3 750 |
| Míst k sezení | 3 | – |
| Provozní hmotnost | 2 975 kg | 2 975–4 710 |
| Největší přípustná hmotnost | 8 200 kg | 8 200–8 300 |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 106 km/h | 106–120 |
| Spotřeba kombinovaná | 16,6 l/100 km | – |
| Hluk za jízdy | 78,0 dB(A) | 77,0–78,0 |
Karoserie
- NOSIČ KONTEJNERŮ 20 %
- 10 SKLÁPĚCÍ VOZIDLO 20 %
- NOSIČ KONTEJNERŮ AMT 5000 20 %
- NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 20 %
- 99 NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 20 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 2 100 %
Pneumatiky
- 205/75 R17 100 %
Tažné zařízení v TP
- ne 67 %
- ano 33 %
Barva
- BÍLÁ 17 %
- MODRÁ 17 %
- MODRÁ-TMAVÁ 17 %
- MODRÁ-ZÁKLADNÍ 17 %
- ČERVENÁ-SVĚTLÁ 17 %
- ČERVENÁ-ZÁKLADNÍ 17 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
3,0 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
1,7 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
1,3 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
1,3 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
1,3 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Dveře nelze náležitě otevřít nebo zavřít
0,9 na 100 prohlídek
Dveře nelze z venku nebo zevnitř otevřít nebo spolehlivě zavřít nebo nelze dveře otevřít v plném rozsahu. (6.2.3.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Zdroj světla u zpětného světlometu je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
0,9 na 100 prohlídek
Nesvítí žádný zpětný světlomet. (4.6.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,9 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
0,9 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nadměrná radiální vůle rejdového čepu
0,9 na 100 prohlídek
U rejdového čepu radiální vůle větší než provozní. (5.1.2.2.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,4 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.3.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,4 na 100 prohlídek
Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou není funkční. (1.4.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA A80 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak AVIA A80 dopadá na STK?
Z 232 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 12,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,43 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,6 % částečně způsobilých, AVIA A80 tedy dopadá hůř než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.