AVIA A65 nákladní N2, N3
Nosič výměnných nástaveb AVIA A65 se vyrábí od roku 1997. V Česku jich jezdí 86, 20 % z nich jsou dovezené ojeté.
- 1997–dosud
- kategorie N2, N3
- Nosič výměnných nástaveb
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 83,3 %
- Částečně způsobilé 11,1 % stejně stará vozidla 10,9 %
- Nezpůsobilé 5,56 % stejně stará vozidla 0,98 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 18 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Nebezpečné vnější díly na kabině, karoserii nebo nástavbě, které by mohly způsobit zranění 11,1
- Rezervní kolo, je-li vyžadováno, chybí nebo je vadné nebo neodpovídá požadavkům výrobce nebo nejsou splněny požadavky pro alternativní náhradu rezervního kola jinými prostředky 5,6
- Některá část systému mechanického odpružení je poškozená nebo nadměrně opotřebovaná nebo nadměrně zkorodovaná 5,6
- V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 5,6
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 1997–dosud
- Počet míst
- 3
- V provozu v ČR
- 86 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 2 285Závady v čase
podíl prohlídekNejčastější závady
- Nebezpečné vnější díly na kabině, karoserii nebo nástavbě, které by mohly způsobit zranění11,1
- Rezervní kolo, je-li vyžadováno, chybí nebo je vadné nebo neodpovídá požadavkům výrobce nebo nejsou splněny požadavky pro alternativní náhradu rezervního kola jinými prostředky5,6
- Některá část systému mechanického odpružení je poškozená nebo nadměrně opotřebovaná nebo nadměrně zkorodovaná5,6
- V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům5,6
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu5,6
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA A65 | – | 18 |
| AVIA D75 | 10,5 % | 563 |
| FUSO CANTER | 7,3 % | 633 |
| AVIA A60 | 9,5 % | 74 |
| MITSUBISHI CANTER | 11,8 % | 34 |
| AVIA D80 | 11,4 % | 35 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 18 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA A65 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka) a 5,56 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit). Prohlídek je málo na srovnání s průměrem. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 86 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 20 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Nebezpečné vnější díly na kabině, karoserii nebo nástavbě, které by mohly způsobit zranění (11,1 na 100 prohlídek).
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 18 | 11,1 % | +0,2 | 5,56 % | +4,57 | 27,6 let | 241 834 km |
| 2025 | 33 | 12,1 % | +0,8 | 0,00 % | −1,63 | 26,3 let | 325 570 km |
| 2024 | 33 | 6,1 % | −4,7 | 3,03 % | +1,53 | 25,3 let | 338 199 km |
| 2023 | 47 | 6,4 % | −1,4 | 0,00 % | −1,44 | 24,1 let | 340 062 km |
| 2022 | 49 | 12,2 % | +3,1 | 0,00 % | −1,64 | 23,2 let | 336 401 km |
| 2021 | 54 | 9,3 % | +0,1 | 0,00 % | −1,97 | 22,1 let | 339 067 km |
| 2020 | 68 | 7,4 % | −3,4 | 2,94 % | +1,58 | 21,1 let | 331 139 km |
| 2019 | 86 | 17,4 % | +4,8 | 1,16 % | −0,17 | 20,2 let | 328 459 km |
| 2018 | 93 | 15,1 % | +1,3 | 0,00 % | −2,59 | 19,2 let | 317 620 km |
| 2017 | 99 | 19,2 % | +4,1 | 2,02 % | −0,80 | 18,1 let | 310 695 km |
| 2016 | 112 | 17,0 % | −5,0 | 5,36 % | +1,80 | 16,9 let | 327 945 km |
| 2015 | 161 | 18,0 % | +3,1 | 4,35 % | +0,48 | 16,0 let | 300 563 km |
| 2014 | 178 | 16,9 % | +5,7 | 2,81 % | −0,65 | 15,1 let | 328 994 km |
| 2013 | 197 | 10,2 % | −0,7 | 5,58 % | +1,15 | 14,1 let | 306 747 km |
| 2012 | 219 | 12,8 % | +1,1 | 5,94 % | +0,44 | 12,9 let | 314 598 km |
| 2011 | 256 | 16,4 % | +6,1 | 3,13 % | −3,84 | 11,9 let | 301 721 km |
| 2010 | 259 | 10,8 % | +0,4 | 7,72 % | +0,43 | 11,0 let | 305 374 km |
| 2009 | 277 | 9,7 % | 0,0 | 6,86 % | −0,90 | 10,0 let | 304 483 km |
| 2008 | 46 | 10,9 % | +0,7 | 8,70 % | −0,22 | 9,0 let | 283 874 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | – | – | – | 6,3 % | – |
| 1998 | – | – | – | – | 9,1 % (21 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1997; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 15,2 % | ||||||||||
| 1999 | 11,8 % | 20,4 % | 26,4 % | 8,2 % | 13,4 % | 16,7 % | 6,1 % | 6,3 % | |||
| 1998 | 9,1 % | 17,9 % | 19,4 % | 19,0 % | 22,6 % | 14,5 % | 5,7 % | 7,2 % | 16,8 % | 9,9 % | 10,7 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1997; 1 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje AVIA A65
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 5 900 mm | – |
| Šířka | 2 240 mm | – |
| Výška | 2 250 mm | – |
| Rozvor | 3 400 mm | – |
| Míst k sezení | 3 | – |
| Provozní hmotnost | 3 375 kg | – |
| Největší přípustná hmotnost | 6 490 kg | – |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 114 km/h | – |
| Hluk za jízdy | 77,0 dB(A) | – |
Karoserie
- NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 100 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Pneumatiky
- 205/75 R17 100 %
Tažné zařízení v TP
- ne 100 %
Barva
- ZELENÁ-ZÁKLADNÍ 100 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Nebezpečné vnější díly na kabině, karoserii nebo nástavbě, které by mohly způsobit zranění
11,1 na 100 prohlídek
Na karosérii, kabině nebo nástavbě vozidla se vyskytují nebezpečné vnější díly, které mohou způsobit zachycení nebo zranění osob. (6.2.1.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Rezervní kolo, je-li vyžadováno, chybí nebo je vadné nebo neodpovídá požadavkům výrobce nebo nejsou splněny požadavky pro alternativní náhradu rezervního kola jinými prostředky
5,6 na 100 prohlídek
Náhradní kolo chybí nebo je poškozené nebo neodpovídá požadavkům výrobce. (5.2.3.10.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Některá část systému mechanického odpružení je poškozená nebo nadměrně opotřebovaná nebo nadměrně zkorodovaná
5,6 na 100 prohlídek
Pružné dorazy pérování poškozené tak, že neplní svoji funkci nebo chybí nebo dorazy progresivního pérování nadměrně opotřebované (probroušené) nebo chybí. (5.3.1.2.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
5,6 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
5,6 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Uchycení zařízení pro nepřímý výhled uvolněné nebo nelze spolehlivě aretovat v seřízené poloze nebo uchycení neodpovídá požadavkům
5,6 na 100 prohlídek
Uvolněné, nespolehlivé nebo poškozené uchycení zařízení pro nepřímý výhled nebo nemožnost aretace v seřízené poloze neumožňuje řidiči poskytovat jasný výhled z vozidla předepsaným směrem. (3.3.2.2, 3. výhledy)
-
Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky
5,6 na 100 prohlídek
Zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrana, nárazník, je-li vyžadován, chybí, je neúplný nebo některá část zařízení je poškozená tak, že zařízení neplní svůj účel nebo konstrukce zařízení nebo jeho montáž na vozidle není v souladu s požadavky. (6.1.4.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Kryt kola nebo blatník, je-li vyžadován, chybí nebo je nadměrně zkorodovaný nebo je poškozený tak, že neplní svoji funkci nebo jeho uchycení je uvolněné nebo není spolehlivé
5,6 na 100 prohlídek
Na vozidle, je-li vyžadováno, chybí kryt kola / blatník nebo je kryt kola / blatník uvolněný, nadměrně zkorodovaný nebo poškozený tak, že neplní svoji funkci. (6.2.10.2.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Praskliny na jakékoli části nebo deformace jakékoli části pákového mechanismu řízení
5,6 na 100 prohlídek
Zjevné ohnutí řídící nebo spojovací tyče řízení. (2.1.3.3.1, 2. řízení)
-
Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení
5,6 na 100 prohlídek
Montážní štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušen tak, že není čitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku záznamového zařízení (vztahuje se pouze na vozidlo s povinností být vybaveno záznamovým zařízením) nebo není montážní štítek v souladu s požadavky. (7.9.4, 7. jiné vybavení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
5,6 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro provozní brzdění
5,6 na 100 prohlídek
Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro provozní brzdění. (1.2.2.1, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA A65 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak AVIA A65 dopadá na STK?
Z 18 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 5,56 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,9 % částečně způsobilých, AVIA A65 tedy dopadá zhruba jako průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.