AVIA A21 nákladní N2, N3
Skříňová AVIA A21 se vyrábí od roku 1980. V Česku jich jezdí 1 200, 35 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 3,5 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 29,9 roku a 68 562 km.
- 1980–dosud
- kategorie N2, N3
- Skříňová
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 88,5 %
- Částečně způsobilé 5,1 % stejně stará vozidla 8,6 %
- Nezpůsobilé 6,41 % stejně stará vozidla 1,34 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 78 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 2,6
- V uchycení nápravy nebo vidlice jsou vůle nebo některé spojovací prvky uchycení nápravy nebo vidlice jsou uvolněné nebo prasklé nebo chybí nebo uchycení nápravy je nespolehlivé 1,3
- Brzdové hadice poškozené, odřené, zkroucené nebo příliš krátké 1,3
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,3
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 1980–dosud
- Počet míst
- 3–9
- V provozu v ČR
- 1 200 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 12 163Závady v čase
podíl prohlídekNejčastější závady
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %2,6
- V uchycení nápravy nebo vidlice jsou vůle nebo některé spojovací prvky uchycení nápravy nebo vidlice jsou uvolněné nebo prasklé nebo chybí nebo uchycení nápravy je nespolehlivé1,3
- Brzdové hadice poškozené, odřené, zkroucené nebo příliš krátké1,3
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu1,3
- Některá část systému mechanického odpružení je poškozená nebo nadměrně opotřebovaná nebo nadměrně zkorodovaná1,3
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely AVIA
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA A21 | 5,1 % | 78 |
| AVIA A31 | 11,0 % | 1 292 |
| AVIA D90 | 13,3 % | 713 |
| AVIA D75 | 10,5 % | 563 |
| AVIA A30 | 11,3 % | 532 |
| AVIA A75 | 8,2 % | 255 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 78 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA A21 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 5,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 3,5 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 6,41 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 5,07 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 1 200 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 35 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % (2,6 na 100 prohlídek).
- Nesrovnalost ve stavu tachometru: 28,5 % vozů (všechna nákladní auta 31,3 %).
- Zaniklé vozy: polovina měla při poslední prohlídce víc než 62 500 km, průměrně ve stáří 19,5 let.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 78 | 5,1 % | −3,5 | 6,41 % | +5,07 | 29,9 let | 68 562 km |
| 2025 | 97 | 11,3 % | +1,2 | 2,06 % | +0,51 | 29,5 let | 69 174 km |
| 2024 | 115 | 7,8 % | −1,0 | 4,35 % | +2,34 | 29,4 let | 67 880 km |
| 2023 | 151 | 7,3 % | +0,2 | 3,97 % | +2,50 | 29,0 let | 64 630 km |
| 2022 | 186 | 5,4 % | −2,6 | 2,15 % | +0,34 | 28,5 let | 72 028 km |
| 2021 | 202 | 7,4 % | −0,5 | 1,49 % | −0,60 | 28,4 let | 62 301 km |
| 2020 | 260 | 9,6 % | −0,1 | 1,54 % | −0,09 | 27,6 let | 67 067 km |
| 2019 | 339 | 8,8 % | −2,5 | 1,18 % | −0,25 | 27,1 let | 65 923 km |
| 2018 | 401 | 11,2 % | 0,0 | 2,24 % | −0,48 | 26,3 let | 66 604 km |
| 2017 | 472 | 10,4 % | −2,3 | 2,75 % | −0,34 | 25,3 let | 71 338 km |
| 2016 | 555 | 16,8 % | −0,9 | 4,14 % | +0,41 | 24,3 let | 67 006 km |
| 2015 | 767 | 12,1 % | −0,1 | 5,22 % | +0,88 | 23,3 let | 67 620 km |
| 2014 | 891 | 8,5 % | −0,6 | 5,95 % | +1,74 | 22,5 let | 73 294 km |
| 2013 | 1 017 | 7,6 % | −1,6 | 6,98 % | +2,23 | 21,4 let | 70 849 km |
| 2012 | 1 190 | 9,9 % | +0,5 | 8,57 % | +2,16 | 20,3 let | 76 317 km |
| 2011 | 1 431 | 9,0 % | +0,2 | 7,69 % | 0,00 | 19,3 let | 76 761 km |
| 2010 | 1 664 | 6,7 % | −1,8 | 10,10 % | +1,60 | 18,3 let | 78 876 km |
| 2009 | 2 009 | 8,9 % | +0,2 | 9,26 % | +0,15 | 17,2 let | 84 160 km |
| 2008 | 338 | 11,2 % | +1,4 | 11,54 % | +0,71 | 16,9 let | 88 186 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | – | – | – | 6,7 % | – |
| 1992 | – | – | – | – | 3,2 % (28 let) |
| 1990 | – | – | – | – | 17,1 % (30 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1980; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 | STK 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 5,7 % | ||||||||||||
| 1999 | 6,7 % | ||||||||||||
| 1997 | 19,4 % | 2,9 % | 13,7 % | 8,5 % | 14,1 % | 5,3 % | |||||||
| 1996 | 16,2 % | 12,2 % | 15,0 % | 19,4 % | 9,8 % | 6,2 % | 14,1 % | 6,7 % | 3,0 % | 9,0 % | |||
| 1995 | 0,0 % | 10,0 % | 15,0 % | 6,5 % | 11,1 % | 20,0 % | 10,1 % | 9,5 % | 5,1 % | ||||
| 1994 | 6,7 % | 3,2 % | 0,0 % | 12,8 % | 4,7 % | 7,5 % | 13,9 % | ||||||
| 1993 | 14,3 % | 11,4 % | 14,0 % | 13,7 % | 6,0 % | 11,2 % | |||||||
| 1992 | 3,2 % | 13,5 % | 11,9 % | 13,0 % | 23,6 % | 10,9 % | 7,5 % | 5,0 % | 12,2 % | 10,5 % | 5,7 % | 9,0 % | 28,6 % |
| 1991 | 6,3 % | 6,8 % | 14,3 % | 22,4 % | 18,3 % | 2,6 % | 6,2 % | 8,7 % | 10,0 % | 7,3 % | 11,3 % | 12,9 % | |
| 1990 | 17,1 % | 10,0 % | 8,8 % | 10,3 % | 25,0 % | 11,5 % | 6,7 % | 13,3 % | 9,1 % | 7,8 % | 3,1 % | 9,7 % | 10,5 % |
| 1989 | 8,8 % | 2,7 % | 10,0 % | 10,5 % | 7,8 % | 6,8 % | 8,9 % | 5,7 % | 5,3 % | 8,4 % | |||
| 1988 | 0,0 % | 12,5 % | 2,4 % | 6,9 % | |||||||||
| 1987 | 23,1 % | 4,8 % | 4,1 % | 11,1 % | 6,0 % | 9,0 % | 10,0 % | ||||||
| 1986 | 6,8 % | 6,4 % | 6,9 % | 3,3 % | 7,7 % | 10,3 % | 5,6 % | ||||||
| 1985 | 21,6 % | 11,1 % | 11,8 % | 1,8 % | 6,7 % | 8,1 % | 4,8 % | 10,1 % | |||||
| 1984 | 9,4 % | 12,1 % | 8,1 % | 4,8 % | 21,6 % | 10,2 % | 13,0 % |
Nesrovnalosti v nárůstu počtu km
Podle roku zjištění
Vozy s aspoň dvěma stavy tachometru z technických prohlídek od roku 2008. Nesrovnalost = zapsaný stav nižší o víc než 1 000 km než nejvyšší dřívější stav téhož vozu, potvrzený i další prohlídkou. Jednorázové chyby zápisu (stav, který se při další prohlídce vrátí) se nepočítají. Příčinou může být třeba výměna přístroje, chyba zápisu nebo dovoz s tachometrem v mílích. Konkrétní vůz lze ověřit na stránce prověření podle VIN.
Nájezd zaniklých vozů
Poslední známý nájezd (tis. km)
Vozy se stavem ZÁNIK v registru vozidel (trvalé vyřazení, zpravidla ekologická likvidace) a stav tachometru při jejich poslední technické prohlídce od roku 2008. Vůz mohl zaniknout až dva roky po ní, skutečný konečný nájezd je proto o něco vyšší. Model a generace podle zápisu při prohlídce, nákladní automobily (N2, N3).
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1980; 39 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje AVIA A21
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 4 960 mm | 4 960–5 216 |
| Šířka | 2 000 mm | 2 000–2 050 |
| Výška | 2 700 mm | 2 700–2 840 |
| Rozvor | 2 680 mm | – |
| Míst k sezení | 3 | 3–9 |
| Provozní hmotnost | 2 240 kg | 2 240–2 780 |
| Největší přípustná hmotnost | 3 490 kg | 3 490–4 300 |
| Brzděný přívěs | 1 600 kg | 1 600–1 700 |
| Nejvyšší rychlost | 95 km/h | 95–100 |
| Hluk za jízdy | 86,0 dB(A) | 84,0–86,0 |
Karoserie
- SKŘÍŇOVÁ 67 %
- VALNÍK S PLACHTOU 33 %
Pohon
- jedna náprava 67 %
- 4×4 33 %
Tažné zařízení v TP
- ano 67 %
- ne 33 %
Barva
- ČERVENÁ 67 %
- ČERVENÁ-ZÁKLADNÍ 33 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
2,6 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
V uchycení nápravy nebo vidlice jsou vůle nebo některé spojovací prvky uchycení nápravy nebo vidlice jsou uvolněné nebo prasklé nebo chybí nebo uchycení nápravy je nespolehlivé
1,3 na 100 prohlídek
Některý spojovací prvek upevnění nápravy uvolněný, prasklý nebo chybí nebo v otočném uložení nápravy (např. čep / pouzdro u vodících tyčí / výkyvná přední náprava traktoru) jsou větší vůle než provozní. (5.1.1.2.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Brzdové hadice poškozené, odřené, zkroucené nebo příliš krátké
1,3 na 100 prohlídek
Brzdová hadice zkroucená, popraskaná nebo odřená tak, že je zasažena (vidět) druhá spodní vrstva hadice. (1.1.12.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
1,3 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Některá část systému mechanického odpružení je poškozená nebo nadměrně opotřebovaná nebo nadměrně zkorodovaná
1,3 na 100 prohlídek
Některá část systému mechanického odpružení je poškozená opotřebovaná nebo nadměrně zkorodovaná. (5.3.1.2.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
1,3 na 100 prohlídek
Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
1,3 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nebezpečné vnější díly na kabině, karoserii nebo nástavbě, které by mohly způsobit zranění
1,3 na 100 prohlídek
Na karosérii, kabině nebo nástavbě vozidla se vyskytují nebezpečné vnější díly, které mohou způsobit zachycení nebo zranění osob. (6.2.1.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Zdroj osvětlení zadní tabulky registrační značky je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
1,3 na 100 prohlídek
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí žádný světelný zdroj. (4.7.1.2.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
1,3 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
2,6 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
1,3 na 100 prohlídek
Na vozidle nesvítí žádná zadní obrysová svítilna nebo na straně do vozovky nesvítí žádná zadní obrysová svítilna včetně doplňkové obrysové svítilny. (4.2.1.1.5, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
1,3 na 100 prohlídek
Žádné z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Zátěžový regulátor / omezovač brzdného účinku zadřený nebo nefunguje
1,3 na 100 prohlídek
AZR / omezovač brzdného účinku není zjevně funkční. (1.1.17.3.3, 1. brzdové zařízení)
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
1,3 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA A21 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak AVIA A21 dopadá na STK?
Z 78 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 5,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 6,41 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,6 % částečně způsobilých, AVIA A21 tedy dopadá lépe než průměr.
Kolik AVIA A21 najede, než skončí?
Z 160 zaniklých vozů měla polovina při poslední prohlídce víc než 62 500 km, průměrně 97 227 km ve stáří 19,5 let.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.