AVIA A20 nákladní N2, N3

AVIA A20 se vyrábí od roku 1975. V Česku jich jezdí 304, 51 % z nich jsou dovezené ojeté.

  • 1975–dosud
  • kategorie N2, N3
AVIA A20 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 87,5 %
  • Částečně způsobilé 12,5 % stejně stará vozidla 8,5 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,37 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 16 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 6,3
  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 6,3
  • Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 6,3
  • Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 6,3

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
AVIA
Roky výroby
1975–dosud
V provozu v ČR
304 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 1 600

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům6,3
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech6,3
  3. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty6,3
  4. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty6,3

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely AVIA

ModelČástečně způsobiléProhlídek
AVIA A20 – 16
AVIA A31 11,0 % 1 292
AVIA D90 13,3 % 713
AVIA D75 10,5 % 563
AVIA A30 11,3 % 532
AVIA A75 8,2 % 255

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 16 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA A20 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 12,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka) a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit). Prohlídek je málo na srovnání s průměrem. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.

  • 304 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 51 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům (6,3 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 16 12,5 % +4,0 0,00 % −1,37 30,0 let 44 686 km
2025 18 0,0 % −10,1 5,56 % +4,10 30,0 let 58 225 km
2024 25 12,0 % +3,6 0,00 % −1,89 30,0 let 53 500 km
2023 32 9,4 % +2,6 0,00 % −1,42 29,9 let 45 017 km
2022 27 11,1 % +3,6 0,00 % −1,82 30,0 let 44 453 km
2021 37 8,1 % +0,9 2,70 % +0,65 30,0 let 47 334 km
2020 31 16,1 % +7,7 6,45 % +4,74 29,7 let 45 132 km
2019 49 10,2 % 0,0 4,08 % +2,76 29,7 let 42 773 km
2018 57 10,5 % +0,8 0,00 % −2,49 29,5 let 45 252 km
2017 62 8,1 % −1,8 0,00 % −2,94 29,6 let 37 503 km
2016 71 12,7 % −1,1 5,63 % +2,13 29,5 let 39 359 km
2015 95 8,4 % −0,1 1,05 % −2,94 29,6 let 49 655 km
2014 110 10,0 % +3,3 6,36 % +2,53 29,4 let 60 776 km
2013 126 7,9 % +0,7 6,35 % +2,12 28,6 let 61 869 km
2012 159 7,5 % +0,5 5,66 % −0,08 29,1 let 59 355 km
2011 182 7,1 % +0,3 7,69 % +0,49 28,3 let 66 575 km
2010 204 6,4 % −0,5 7,84 % −0,17 27,6 let 60 907 km
2009 265 6,4 % −1,2 10,94 % +2,24 26,5 let 61 820 km
2008 34 8,8 % +1,4 8,82 % +0,32 24,6 let 46 889 km

Podle ročníku

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2015
1980 – – – – 13,3 % (35 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1975; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009
1981 9,4 % 9,1 % 6,1 %
1980 13,3 % 0,0 % 5,6 % 11,1 % 3,7 % 7,5 % 2,8 %
1979 10,0 % 2,9 % 4,9 % 7,8 % 13,3 %

Vozový park v ČR

V provozu
304
z 2 974 registrovaných celkem
Zaniklo
2 523
84,8 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
40 / 107
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
53,3 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1975; 14 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 6,3 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 6,3 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 6,3 na 100 prohlídek
    Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce. (8.2.2.2.1.1, 8. obtěžování okolí)
  4. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 6,3 na 100 prohlídek
    Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen. (8.2.2.2.1.8, 8. obtěžování okolí)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA A20 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak AVIA A20 dopadá na STK?

Z 16 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 12,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,5 % částečně způsobilých, AVIA A20 tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely AVIA

  • A3111,0 % · 2,01 %
  • D9013,3 % · 1,54 %
  • D7510,5 % · 0,89 %
  • A3011,3 % · 1,50 %
  • A758,2 % · 1,96 %
  • A8012,5 % · 0,43 %
  • A215,1 % · 6,41 %
  • A609,5 % · 4,05 %
  • CTS 50387,9 % · 1,59 %
  • D609,7 % · 0,00 %
  • D8011,4 % · 2,86 %
  • A1522,2 % · 0,00 %
  • A6511,1 % · 5,56 %