AVIA A60 nákladní N2, N3
Nosič kontejnerů AVIA A60 se vyrábí od roku 1997. V Česku jich jezdí 174, 16 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,2 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 26,6 roku a 280 001 km.
- 1997–dosud
- kategorie N2, N3
- Nosič kontejnerů
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 86,5 %
- Částečně způsobilé 9,5 % stejně stará vozidla 10,6 %
- Nezpůsobilé 4,05 % stejně stará vozidla 1,07 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 74 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 2,7
- Vadné nebo chybějící plomby u záznamového zařízení 1,4
- Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 1,4
- Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 1,4
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 1997–dosud
- Počet míst
- 3
- V provozu v ČR
- 174 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 4 284Závady v čase
podíl prohlídekNejčastější závady
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru2,7
- Vadné nebo chybějící plomby u záznamového zařízení1,4
- Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole1,4
- Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá1,4
- Zakládací klíny ke kolu, jsou-li vyžadovány, nejsou v dobrém stavu nebo jejich počet nebo provedení neodpovídá požadavkům nebo chybí1,4
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA A60 | 9,5 % | 74 |
| AVIA D75 | 10,5 % | 563 |
| FUSO CANTER | 7,3 % | 633 |
| MITSUBISHI CANTER | 11,8 % | 34 |
| AVIA D80 | 11,4 % | 35 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 74 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA A60 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 9,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,2 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 4,05 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 2,99 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 174 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 16 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru (2,7 na 100 prohlídek).
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 74 | 9,5 % | −1,2 | 4,05 % | +2,99 | 26,6 let | 280 001 km |
| 2025 | 107 | 9,3 % | −2,0 | 0,00 % | −1,62 | 25,9 let | 282 440 km |
| 2024 | 106 | 7,5 % | −3,3 | 1,89 % | +0,41 | 24,9 let | 283 519 km |
| 2023 | 135 | 2,2 % | −5,6 | 1,48 % | +0,15 | 24,1 let | 279 652 km |
| 2022 | 157 | 10,2 % | +0,8 | 1,91 % | +0,27 | 22,9 let | 281 523 km |
| 2021 | 146 | 4,1 % | −5,1 | 2,74 % | +0,78 | 22,1 let | 299 318 km |
| 2020 | 171 | 10,5 % | −0,3 | 0,58 % | −0,75 | 21,0 let | 284 583 km |
| 2019 | 194 | 8,2 % | −4,5 | 1,03 % | −0,30 | 20,0 let | 298 116 km |
| 2018 | 209 | 7,2 % | −6,6 | 3,35 % | +0,75 | 19,0 let | 281 636 km |
| 2017 | 226 | 11,1 % | −4,3 | 2,21 % | −0,63 | 17,9 let | 291 723 km |
| 2016 | 227 | 14,5 % | −7,4 | 3,96 % | +0,40 | 16,9 let | 279 468 km |
| 2015 | 279 | 13,3 % | −1,8 | 2,87 % | −1,03 | 15,9 let | 287 218 km |
| 2014 | 296 | 9,5 % | −1,7 | 4,05 % | +0,53 | 14,9 let | 296 877 km |
| 2013 | 314 | 10,5 % | −0,4 | 5,41 % | +1,00 | 13,8 let | 285 568 km |
| 2012 | 331 | 12,1 % | +0,4 | 5,14 % | −0,38 | 12,8 let | 277 682 km |
| 2011 | 371 | 8,4 % | −2,0 | 7,28 % | +0,26 | 11,7 let | 277 284 km |
| 2010 | 412 | 12,6 % | +2,2 | 8,25 % | +1,02 | 10,9 let | 277 725 km |
| 2009 | 457 | 8,1 % | −1,7 | 8,97 % | +1,33 | 9,8 let | 284 781 km |
| 2008 | 72 | 8,3 % | −1,9 | 8,33 % | −0,64 | 9,5 let | 286 415 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | – | – | – | 15,8 % | – |
| 1999 | – | – | – | 9,7 % | 0,0 % (24 let) |
| 1998 | – | – | – | – | 8,3 % (25 let) |
| 1997 | – | – | – | – | 0,0 % (26 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1997; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 11,8 % | 3,3 % | 5,7 % | 5,0 % | 4,4 % | 10,4 % | 11,5 % | 17,9 % | 9,1 % | 11,1 % | 18,1 % | 15,1 % | 15,8 % | 5,2 % | |
| 1999 | 0,0 % | 17,9 % | 2,7 % | 12,8 % | 10,2 % | 10,9 % | 15,5 % | 10,9 % | 6,9 % | 10,8 % | 10,8 % | 11,1 % | 7,1 % | 14,1 % | 9,7 % |
| 1998 | 8,3 % | 8,3 % | 0,0 % | 7,0 % | 6,4 % | 5,3 % | 5,1 % | 22,0 % | 15,7 % | 12,2 % | 8,9 % | 14,6 % | 5,0 % | 8,5 % | 7,2 % |
| 1997 | 0,0 % | 5,3 % | 7,9 % | 18,2 % | 12,2 % | 10,4 % | 12,0 % | 12,0 % | 10,2 % | 6,6 % | 13,3 % | 6,1 % | 6,3 % | 13,8 % | 11,4 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1997; 3 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje AVIA A60
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 5 410 mm | 5 410–5 950 |
| Šířka | 2 210 mm | 2 210–2 300 |
| Výška | 2 280 mm | 2 280–2 350 |
| Rozvor | 2 750 mm | 2 750–3 750 |
| Míst k sezení | 3 | – |
| Provozní hmotnost | 3 165 kg | 3 165–3 740 |
| Největší přípustná hmotnost | 5 990 kg | – |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 96 km/h | 96–103 |
| Spotřeba kombinovaná | 15,8 l/100 km | – |
| Hluk za jízdy | 77,0 dB(A) | – |
Karoserie
- NOSIČ KONTEJNERŮ 33 %
- NOSIČ KONTEJNERŮ NK 33 %
- 99 NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 33 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 2 100 %
Pneumatiky
- 205/75 R17 100 %
Tažné zařízení v TP
- ano 67 %
- ne 33 %
Barva
- MODRÁ 67 %
- BÍLÁ 33 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
2,7 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Vadné nebo chybějící plomby u záznamového zařízení
1,4 na 100 prohlídek
Plomby u záznamového zařízení zjevně poškozené nebo zjevně chybí nebo zjevně neodpovídají požadavkům. (7.9.3, 7. jiné vybavení)
-
Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole
1,4 na 100 prohlídek
Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
-
Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá
1,4 na 100 prohlídek
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Zakládací klíny ke kolu, jsou-li vyžadovány, nejsou v dobrém stavu nebo jejich počet nebo provedení neodpovídá požadavkům nebo chybí
1,4 na 100 prohlídek
Vozidlo není vybaveno stanoveným minimálním počtem zakládacích klínů ke kolům nebo zakládací klín neodpovídá požadavkům nebo je poškozen natolik, že neplní svoji funkci. (7.6.1.2, 7. jiné vybavení)
-
Tlumič pérování je poškozený nebo netěsný nebo zjevně nefunguje nebo chybí
1,4 na 100 prohlídek
Tlumič pérování chybí nebo z něj vytéká kapalina nebo je poškozený tak, že zjevně nefunguje. (5.3.2.2.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
1,4 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Některé sedadlo je uvolněné nebo ukotvení sedadla je nespolehlivé nebo způsob ukotvení sedadla ve vozidle neodpovídá požadavkům
1,4 na 100 prohlídek
Některý spojovací prvek ukotvení sedadla je zjevně uvolněný, prasklý nebo chybí nebo způsob ukotvení sedadla neodpovídá požadavkům nebo kotevní úchyt (včetně okolí) je nadměrně zkorodovaný a tato závada ovlivňuje spolehlivost ukotvení sedadla. (6.2.6.3.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Nadměrná axiální vůle rejdového čepu
1,4 na 100 prohlídek
U rejdového čepu axiální vůle větší než provozní. (5.1.2.3.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
1,4 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Dveře, sloupek, systém dveřních závěsů, systém dveřních zámků nebo sloupek chybí, jsou uvolněné nebo ve zhoršeném stavu
1,4 na 100 prohlídek
Stav systému dveřních závěsů nebo dveřních zámků je v tak zhoršeném stavu (poškozený, nadměrně opotřebovaný, nefunguje správně, chybí), že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla. (6.2.3.3.3, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky
1,4 na 100 prohlídek
Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v celé šířce běhounu některé části pneumatiky v souladu s požadavky. (5.2.3.6.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nedostatečné množství brzdové kapaliny
1,4 na 100 prohlídek
V nádobce není brzdová kapalina. (1.1.10.4.3, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut AVIA A60 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak AVIA A60 dopadá na STK?
Z 74 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 9,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 4,05 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,6 % částečně způsobilých, AVIA A60 tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.