AVIA D80 nákladní N2, N3
Nosič výměnných nástaveb AVIA D80 se vyrábí od roku 1998. V Česku jich jezdí 32, 22 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 0,8 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 22,1 roku a 254 574 km.
- 1998–dosud
- kategorie N2, N3
- Nosič výměnných nástaveb
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 85,7 %
- Částečně způsobilé 11,4 % stejně stará vozidla 10,6 %
- Nezpůsobilé 2,86 % stejně stará vozidla 1,1 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 35 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
Závady zatím nejsou k dispozici.
Základní informace
- Výrobce
- AVIA
- Roky výroby
- 1998–dosud
- Počet míst
- 3
- V provozu v ČR
- 32 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 987Závady v čase
podíl prohlídekSrovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| AVIA D80 | 11,4 % | 35 |
| AVIA A31 | 11,0 % | 1 292 |
| AVIA A30 | 11,3 % | 532 |
| AVIA D75 | 10,5 % | 563 |
| FUSO CANTER | 7,3 % | 633 |
| AVIA CTS 5038 | 7,9 % | 63 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 35 pravidelných technických prohlídek nákladních aut AVIA D80 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,4 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 0,8 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 2,86 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 1,76 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka AVIA: 10,7 % a 1,61 %.
- 32 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 22 % dovezených ojetých.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 35 | 11,4 % | +0,8 | 2,86 % | +1,76 | 22,1 let | 254 574 km |
| 2025 | 39 | 17,9 % | +6,2 | 2,56 % | +1,30 | 21,1 let | 247 844 km |
| 2024 | 37 | 5,4 % | −5,5 | 0,00 % | −1,20 | 20,0 let | 248 253 km |
| 2023 | 44 | 4,5 % | −4,4 | 0,00 % | −1,17 | 19,4 let | 267 257 km |
| 2022 | 45 | 4,4 % | −5,8 | 2,22 % | +0,85 | 18,3 let | 237 610 km |
| 2021 | 49 | 8,2 % | −2,1 | 2,04 % | +0,38 | 17,5 let | 250 859 km |
| 2020 | 56 | 5,4 % | −6,5 | 0,00 % | −1,31 | 16,7 let | 262 846 km |
| 2019 | 52 | 13,5 % | −0,8 | 3,85 % | +2,70 | 15,7 let | 275 639 km |
| 2018 | 52 | 15,4 % | +0,2 | 3,85 % | +1,72 | 14,5 let | 258 999 km |
| 2017 | 61 | 9,8 % | −6,4 | 1,64 % | −0,95 | 13,7 let | 274 809 km |
| 2016 | 62 | 19,4 % | −2,1 | 0,00 % | −3,03 | 12,8 let | 257 628 km |
| 2015 | 67 | 10,4 % | −4,0 | 2,99 % | −0,35 | 11,4 let | 254 791 km |
| 2014 | 58 | 12,1 % | +0,9 | 3,45 % | +0,32 | 10,6 let | 244 930 km |
| 2013 | 63 | 15,9 % | +4,5 | 4,76 % | +1,01 | 9,5 let | 222 790 km |
| 2012 | 67 | 4,5 % | −6,5 | 5,97 % | +1,49 | 8,7 let | 242 250 km |
| 2011 | 60 | 13,3 % | +4,5 | 3,33 % | −2,35 | 7,6 let | 205 041 km |
| 2010 | 61 | 6,6 % | −2,2 | 9,84 % | +4,46 | 6,6 let | 213 399 km |
| 2009 | 69 | 10,1 % | +1,9 | 7,25 % | +1,93 | 5,7 let | 177 890 km |
| 2008 | 10 | 0,0 % | −9,1 | 10,00 % | +4,39 | 5,4 let | 134 123 km |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje AVIA D80
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 5 500 mm | – |
| Šířka | 2 360 mm | – |
| Výška | 2 500 mm | – |
| Rozvor | 3 400 mm | – |
| Míst k sezení | 3 | – |
| Provozní hmotnost | 3 480 kg | – |
| Největší přípustná hmotnost | 7 990 kg | – |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 100 km/h | – |
| Hluk za jízdy | 77,0 dB(A) | – |
Karoserie
- NOSIČ VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB 100 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Emisní norma
- EURO 2 100 %
Pneumatiky
- 215/75 R17 100 %
Tažné zařízení v TP
- ne 100 %
Barva
- BÍLÁ 100 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Časté otázky
Jak AVIA D80 dopadá na STK?
Z 35 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,4 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 2,86 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,6 % částečně způsobilých, AVIA D80 tedy dopadá hůř než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.