MERCEDES-BENZ 412 nákladní N2, N3
Speciální-pro přepravu automobilů MERCEDES-BENZ 412 se vyrábí od roku 1995. V Česku jich jezdí 75, 41 % z nich jsou dovezené ojeté.
- 1995–dosud
- kategorie N2, N3
- Speciální-pro přepravu automobilů
- 3 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 100 %
- Částečně způsobilé 0,0 % stejně stará vozidla 10 %
- Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,06 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 27 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
Závady zatím nejsou k dispozici.
Základní informace
- Výrobce
- MERCEDES-BENZ
- Roky výroby
- 1995–dosud
- Počet míst
- 3
- V provozu v ČR
- 75 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 1 475Závady v čase
podíl prohlídekSrovnání s dalšími modely MERCEDES-BENZ
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ 412 | – | 27 |
| MERCEDES-BENZ ACTROS | 7,7 % | 7 573 |
| MERCEDES-BENZ ATEGO | 8,3 % | 4 648 |
| MERCEDES-BENZ AROCS | 8,1 % | 1 751 |
| MERCEDES-BENZ UNIMOG | 9,0 % | 376 |
| MERCEDES-BENZ AXOR | 8,1 % | 298 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 27 pravidelných technických prohlídek nákladních aut MERCEDES-BENZ 412 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 0,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka) a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit). Prohlídek je málo na srovnání s průměrem. Celá značka MERCEDES-BENZ: 7,9 % a 0,47 %.
- 75 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 41 % dovezených ojetých.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 27 | 0,0 % | −10,0 | 0,00 % | −1,06 | 27,5 let | 433 802 km |
| 2025 | 39 | 7,7 % | −3,1 | 0,00 % | −1,67 | 26,8 let | 459 358 km |
| 2024 | 35 | 8,6 % | −2,0 | 0,00 % | −1,86 | 26,1 let | 357 760 km |
| 2023 | 38 | 0,0 % | −7,9 | 0,00 % | −1,39 | 24,9 let | 407 130 km |
| 2022 | 41 | 9,8 % | +0,6 | 0,00 % | −1,75 | 24,0 let | 401 401 km |
| 2021 | 49 | 6,1 % | −3,2 | 2,04 % | +0,04 | 22,7 let | 386 854 km |
| 2020 | 47 | 14,9 % | +4,3 | 0,00 % | −1,41 | 21,8 let | 384 785 km |
| 2019 | 54 | 3,7 % | −8,9 | 1,85 % | +0,60 | 20,9 let | 376 910 km |
| 2018 | 60 | 11,7 % | −1,7 | 0,00 % | −2,67 | 19,8 let | 368 996 km |
| 2017 | 63 | 12,7 % | −2,4 | 1,59 % | −1,22 | 18,7 let | 361 918 km |
| 2016 | 67 | 7,5 % | −14,1 | 2,99 % | −0,67 | 17,6 let | 368 834 km |
| 2015 | 97 | 12,4 % | −2,6 | 6,19 % | +2,14 | 16,7 let | 386 200 km |
| 2014 | 107 | 9,3 % | −1,7 | 5,61 % | +1,91 | 15,5 let | 372 343 km |
| 2013 | 117 | 12,8 % | +2,2 | 3,42 % | −1,03 | 14,5 let | 399 191 km |
| 2012 | 135 | 17,8 % | +6,1 | 0,74 % | −5,04 | 13,7 let | 386 307 km |
| 2011 | 160 | 8,8 % | −1,3 | 6,25 % | −1,02 | 12,6 let | 376 964 km |
| 2010 | 154 | 6,5 % | −4,0 | 5,19 % | −2,44 | 11,6 let | 385 273 km |
| 2009 | 158 | 10,1 % | +0,3 | 2,53 % | −5,72 | 10,6 let | 362 110 km |
| 2008 | 27 | 7,4 % | −2,8 | 3,70 % | −5,04 | 9,1 let | 297 478 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | – | – | – | 12,9 % | 13,3 % (14 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1995; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 13,3 % | 22,6 % | 12,5 % | 8,6 % | 12,9 % |
| 1997 | 6,5 % | 5,9 % | 10,8 % | ||
| 1996 | 12,9 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje MERCEDES-BENZ 412
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 7 630 mm | – |
| Šířka | 2 220 mm | – |
| Výška | 2 160 mm | – |
| Rozvor | 4 025 mm | – |
| Míst k sezení | 3 | – |
| Provozní hmotnost | 2 675 kg | – |
| Největší přípustná hmotnost | 4 600 kg | – |
| Brzděný přívěs | 3 000 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 147 km/h | – |
| Hluk za jízdy | 78,0 dB(A) | – |
Karoserie
- SPECIÁLNÍ-PRO PŘEPRAVU AUTOMOBILŮ 100 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Pneumatiky
- 195/70 R15 100 %
Tažné zařízení v TP
- ano 100 %
Barva
- BÍLÁ 100 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Časté otázky
Jak MERCEDES-BENZ 412 dopadá na STK?
Z 27 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 0,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,0 % částečně způsobilých, MERCEDES-BENZ 412 tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.
Další modely MERCEDES-BENZ
- ACTROS7,7 % · 0,38 %
- ATEGO8,3 % · 0,52 %
- AROCS8,1 % · 0,46 %
- UNIMOG9,0 % · 0,00 %
- AXOR8,1 % · 0,67 %
- ANTOS7,3 % · 0,00 %
- 81410,8 % · 0,98 %
- METAGO PRO1,1 % · 1,09 %
- ECONIC12,2 % · 0,00 %
- VARIO3,2 % · 0,00 %
- 18246,7 % · 0,00 %
- G 30017,4 % · 0,00 %
- 8174,5 % · 0,00 %
- 11175,6 % · 0,00 %
- 13179,1 % · 0,00 %