MAN LE nákladní N2, N3

Ba MAN LE se vyrábí od roku 2000. V Česku jich jezdí 773, 87 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,3 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 20,8 roku a 447 332 km.

  • 2000–dosud
  • kategorie N2, N3
  • Ba
  • 3 místa
MAN LE – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 90 %
  • Částečně způsobilé 9,1 % stejně stará vozidla 10,4 %
  • Nezpůsobilé 0,93 % stejně stará vozidla 1,04 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 428 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 0,9
  • Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,7
  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,7
  • V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,7

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
MAN
Roky výroby
2000–dosud
Počet míst
2–3
V provozu v ČR
773 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 10 726

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 447 332 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům0,9
  2. Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům0,7
  3. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení0,7
  4. V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům0,7
  5. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole0,7

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
MAN LE 9,1 % 428
PRAGA V3S 5,7 % 893
RENAULT MIDLUM 12,9 % 543

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 428 pravidelných technických prohlídek nákladních aut MAN LE v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 9,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,3 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,93 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,10 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka MAN: 8,7 % a 0,50 %.

  • 773 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 87 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům (0,9 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 428 9,1 % −1,3 0,93 % −0,10 20,8 let 447 332 km
2025 595 9,4 % −2,2 0,67 % −0,38 19,9 let 424 006 km
2024 645 5,9 % −4,7 0,78 % −0,36 18,9 let 423 156 km
2023 655 8,2 % −0,9 0,76 % −0,39 17,8 let 419 960 km
2022 672 8,5 % −1,6 0,74 % −0,51 16,9 let 417 874 km
2021 658 8,8 % −1,8 0,91 % −0,43 15,8 let 414 339 km
2020 687 9,0 % −2,6 0,87 % −0,41 14,8 let 403 242 km
2019 694 12,1 % −1,6 0,29 % −0,70 13,8 let 390 336 km
2018 688 13,8 % −1,1 1,31 % −0,51 12,8 let 390 695 km
2017 664 12,5 % −2,7 1,51 % −0,83 11,8 let 377 839 km
2016 619 16,3 % −4,6 2,26 % −0,30 10,8 let 378 514 km
2015 602 11,1 % −2,7 2,49 % −0,38 9,7 let 363 643 km
2014 575 10,4 % +0,1 1,57 % −1,06 8,7 let 342 507 km
2013 544 8,1 % −2,5 2,39 % −0,75 7,6 let 313 619 km
2012 534 11,6 % +1,6 2,81 % −0,79 6,6 let 295 294 km
2011 503 7,6 % −0,1 2,98 % −1,64 5,6 let 274 127 km
2010 449 7,1 % 0,0 4,90 % +0,63 4,7 let 236 683 km
2009 441 4,5 % −1,5 3,63 % −0,03 3,7 let 209 865 km
2008 73 2,7 % −3,0 2,74 % −0,60 3,0 let 192 961 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut MAN LE podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2006 8,3 % 5,7 % 11,4 % 17,6 % 4,9 % (20 let)
2005 2,7 % 6,0 % 7,1 % 11,4 % 10,0 % (21 let)
2004 2,6 % 10,3 % 16,4 % 6,5 % 8,0 % (22 let)
2003 – – – – 12,9 % (23 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2000; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2006 4,9 % 15,5 % 6,3 % 9,9 % 11,5 % 8,5 % 8,2 % 17,7 % 19,6 % 7,3 % 17,6 % 7,7 % 11,4 % 5,5 % 5,7 % 6,9 % 8,3 % 1,5 %
2005 10,0 % 8,6 % 7,3 % 7,5 % 7,6 % 8,7 % 8,1 % 10,5 % 14,9 % 13,4 % 17,4 % 11,4 % 13,0 % 7,1 % 11,3 % 6,0 % 4,3 % 2,7 %
2004 8,0 % 9,3 % 4,5 % 9,6 % 8,9 % 9,9 % 10,6 % 12,2 % 10,4 % 13,6 % 15,4 % 12,2 % 6,5 % 12,4 % 16,4 % 10,3 % 10,3 % 7,6 % 2,6 %
2003 12,9 % 8,5 % 0,0 % 4,2 % 7,5 % 4,2 % 8,2 % 10,2 % 11,1 % 8,3 % 17,5 % 8,3 % 12,5 %

Vozový park v ČR

V provozu
773
z 992 registrovaných celkem
Zaniklo
30
3 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
99 / 90
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
86,7 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2000; 4 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje MAN LE

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 5 800 mm 5 800–9 850
Šířka 2 550 mm 2 450–2 550
Výška 2 580 mm 2 580–3 450
Rozvor 3 000 mm 3 000–4 910
Míst k sezení 3 2–3
Provozní hmotnost 3 800 kg 3 800–8 000
Největší přípustná hmotnost 7 490 kg 7 490–11 990
Brzděný přívěs 3 500 kg 3 000–3 500
Nejvyšší rychlost 110 km/h 110–122
Hluk za jízdy 78,0 dB(A) 78,0–80,0

Karoserie

  • BA 80 %
  • 09 VOZIDLO S HÁKOVÝM ZDVIHACÍM ZAŘÍZENÍM 20 %

Pohon

  • jedna náprava 100 %

Emisní norma

  • EURO 2 67 %
  • EURO 3 33 %

Pneumatiky

  • 225/75 R17 60 %
  • 215/75 R17 20 %
  • 245/70 R17 20 %

Tažné zařízení v TP

  • ano 100 %

Barva

  • ŽLUTÁ 60 %
  • BÍLÁ 40 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 0,9 na 100 prohlídek
    Výškové seřízení sklonu rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  2. Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,7 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá povinná brzdová svítilna. (4.3.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  3. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,7 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  4. V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,7 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  5. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 0,7 na 100 prohlídek
    Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
  6. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,7 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  7. Vozidlo není vybaveno předepsaným počtem zařízení pro nepřímý výhled odpovídající třídy nebo velikosti 0,5 na 100 prohlídek
    Vozidlo není vybaveno, popřípadě není povinně dovybaveno, předepsaným počtem zařízení pro nepřímý výhled dané třídy nebo rozměru nebo bylo zařízení z vozidla zjevně demontováno. (3.3.1.2, 3. výhledy)
  8. Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky 0,5 na 100 prohlídek
    Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  9. Vadně upevněný nebo namontovaný vzduchojem 0,5 na 100 prohlídek
    Uchycení vzduchojemu je uvolněné nebo neodpovídá požadavkům nebo jeho způsob montáže neodpovídá požadavkům. (1.1.9.3.1, 1. brzdové zařízení)
  10. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,5 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,2 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,2 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou natolik velké vůle nebo spojení mechanického odpružení je natolik nespolehlivé, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla. (5.3.1.1.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  3. Víčko plnicího hrdla palivové nádrže chybí nebo je netěsné nebo neodpovídá požadavkům, nebo je-li vyžadováno, nelze víčko uzamknout 0,2 na 100 prohlídek
    Dochází k úniku paliva plnicím hrdlem palivové nádrže. (6.1.3.3.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut MAN LE v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak MAN LE dopadá na STK?

Z 428 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 9,1 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,93 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,4 % částečně způsobilých, MAN LE tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely MAN

  • TGX8,4 % · 0,19 %
  • TGL8,3 % · 0,35 %
  • TGS9,3 % · 0,55 %
  • TGM6,9 % · 0,28 %
  • L 20007,4 % · 1,04 %
  • TGA10,4 % · 0,83 %
  • F 20009,5 % · 0,95 %
  • M 200014,3 % · 0,00 %