LIAZ 150 nákladní N2, N3

Sklápěčkový LIAZ 150 se vyrábí od roku 1984. V Česku jich jezdí 365, 13 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,3 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 30 let a 199 085 km.

  • 1984–dosud
  • kategorie N2, N3
  • Sklápěčkový
  • 2 místa
LIAZ 150 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 88,9 %
  • Částečně způsobilé 9,8 % stejně stará vozidla 8,5 %
  • Nezpůsobilé 1,23 % stejně stará vozidla 1,37 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 244 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 2,9
  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 2,9
  • Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 2,9
  • Hydraulické zařízení netěsné 2,9

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
LIAZ
Roky výroby
1984–dosud
Počet míst
2
V provozu v ČR
365 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 26 894

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům2,9
  2. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení2,9
  3. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole2,9
  4. Hydraulické zařízení netěsné2,9
  5. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech2,5

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
LIAZ 150 9,8 % 244
MERCEDES-BENZ ACTROS 7,7 % 7 573
VOLVO FH 9,1 % 7 586
SCANIA R 8,0 % 5 685
MAN TGX 8,4 % 5 159
ŠKODA 706 7,4 % 231

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 244 pravidelných technických prohlídek nákladních aut LIAZ 150 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 9,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,3 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 1,23 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,14 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka LIAZ: 9,2 % a 0,91 %.

  • 365 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 13 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům (2,9 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 244 9,8 % +1,3 1,23 % −0,14 30,0 let 199 085 km
2025 385 10,9 % +0,8 1,04 % −0,42 29,9 let 200 825 km
2024 452 10,0 % +1,5 1,77 % −0,12 29,9 let 214 938 km
2023 560 7,5 % +0,7 0,71 % −0,71 29,8 let 198 681 km
2022 638 9,1 % +1,5 1,72 % −0,07 29,7 let 199 749 km
2021 703 10,0 % +2,5 1,56 % −0,50 29,5 let 193 460 km
2020 911 10,2 % +1,1 2,20 % +0,52 29,3 let 193 675 km
2019 1 114 12,6 % +1,3 1,62 % +0,23 28,6 let 195 435 km
2018 1 272 12,9 % +1,8 2,12 % −0,67 27,8 let 193 265 km
2017 1 374 15,1 % +2,7 3,13 % −0,14 26,7 let 189 616 km
2016 1 522 18,5 % +1,2 3,35 % −0,32 25,6 let 192 974 km
2015 1 886 12,8 % +1,2 3,87 % −0,58 24,5 let 191 106 km
2014 2 021 10,4 % +1,6 3,51 % −0,57 23,4 let 180 985 km
2013 2 169 10,5 % +1,4 4,10 % −0,56 22,5 let 185 634 km
2012 2 413 11,0 % +2,2 5,14 % −1,56 21,3 let 182 190 km
2011 2 704 9,6 % +1,1 8,28 % +0,55 20,2 let 175 803 km
2010 2 950 8,7 % +0,6 8,24 % −0,04 19,1 let 171 860 km
2009 3 189 9,4 % +1,1 9,03 % −0,23 18,1 let 172 280 km
2008 387 9,0 % −0,7 9,56 % −0,76 17,1 let 147 695 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut LIAZ 150 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2002 – – 13,9 % 3,2 % –
2001 – – 7,1 % 6,1 % –
2000 – – – 10,0 % –
1999 – – – 9,4 % –
1990 – – – – 10,7 % (36 let)
1989 – – – – 9,4 % (37 let)
1988 – – – – 6,7 % (38 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1984; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2002 3,2 % 5,6 % 13,9 % 10,6 %
2001 6,1 % 7,0 % 7,1 %
2000 10,0 % 10,6 %
1999 9,4 %
1998 13,3 %
1995 10,0 % 9,7 % 23,3 %
1994 8,8 % 6,1 % 18,4 % 10,5 % 2,3 %
1993 6,7 % 13,9 % 15,2 % 11,1 % 14,0 % 12,1 % 18,8 % 21,0 % 17,2 % 17,1 % 10,0 % 11,0 % 11,6 %
1992 6,1 % 10,3 % 7,9 % 12,0 % 9,8 % 14,1 % 17,9 % 24,2 % 11,0 % 15,2 % 12,1 % 7,6 % 11,1 % 7,7 % 11,1 %
1991 12,5 % 0,0 % 6,7 % 5,9 % 2,2 % 8,5 % 16,1 % 17,7 % 21,5 % 14,1 % 12,8 % 12,8 % 10,8 % 14,0 % 11,3 % 8,8 %
1990 10,7 % 10,1 % 7,8 % 7,4 % 7,9 % 10,5 % 7,1 % 12,6 % 10,9 % 14,3 % 19,2 % 12,8 % 9,7 % 11,5 % 11,7 % 11,3 % 9,5 % 9,5 % 11,8 %
1989 9,4 % 8,9 % 8,1 % 8,7 % 11,6 % 11,4 % 12,7 % 14,3 % 12,1 % 14,5 % 19,8 % 11,5 % 7,6 % 10,6 % 11,4 % 9,1 % 7,6 % 9,0 % 9,9 %
1988 6,7 % 21,4 % 13,6 % 4,8 % 10,6 % 8,8 % 12,6 % 8,9 % 15,6 % 12,2 % 15,9 % 13,1 % 8,3 % 8,6 % 10,6 % 6,0 % 8,9 % 8,2 % 2,0 %
1987 10,0 % 12,8 % 6,7 % 16,4 % 17,4 % 20,0 % 15,2 % 11,2 % 14,7 % 8,5 % 9,6 % 9,3 % 8,6 % 9,8 %

Vozový park v ČR

V provozu
365
z 3 386 registrovaných celkem
Zaniklo
2 021
59,7 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
398 / 602
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
17,5 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1984; 16 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje LIAZ 150

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 6 335 mm 6 335–6 700
Šířka 2 500 mm –
Výška 2 850 mm 2 850–3 230
Rozvor 3 550 mm –
Míst k sezení 2 –
Provozní hmotnost 7 700 kg 7 700–8 180
Největší přípustná hmotnost 17 000 kg –
Brzděný přívěs 21 000 kg 21 000–22 000
Nejvyšší rychlost 80 km/h –
Hluk za jízdy 88,0 dB(A) –

Karoserie

  • SKLÁPĚČKOVÝ 67 %
  • PŘEPRAVNÍK SYPKÝCH HMOT 33 %

Pohon

  • jedna náprava 67 %
  • 4×4 33 %

Tažné zařízení v TP

  • ano 100 %

Barva

  • MODRÁ 67 %
  • ZELENÁ-ZÁKLADNÍ 33 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 2,9 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  2. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 2,9 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  3. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 2,9 na 100 prohlídek
    Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
  4. Hydraulické zařízení netěsné 2,9 na 100 prohlídek
    Z hydraulického zařízení odkapává olej. (6.2.9.7.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  5. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 2,5 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  6. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 2,0 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  7. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 2,0 na 100 prohlídek
    Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  8. Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení 2,0 na 100 prohlídek
    Montážní štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušen tak, že není čitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku záznamového zařízení (vztahuje se pouze na vozidlo s povinností být vybaveno záznamovým zařízením) nebo není montážní štítek v souladu s požadavky. (7.9.4, 7. jiné vybavení)
  9. Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené 1,6 na 100 prohlídek
    Deska zadního značení poškozená, deformovaná nebo barevně změněná tak (např. od slunce), že poškození zjevně negativně ovlivňuje její fotometrické vlastnosti (např. viditelnost) nebo může způsobit zranění (ostré hrany). (4.8.1.1.5, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  10. Ostřikovače nefungují správně nebo chybí 1,2 na 100 prohlídek
    Některý ostřikovač čelního skla nefunguje nebo chybí nebo neostřikuje dostatečně stíranou plochu před řidičem (seřízení). (3.5.1.3, 3. výhledy)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,8 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro provozní brzdění 0,4 na 100 prohlídek
    Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro provozní brzdění. (1.2.2.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,4 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  4. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,4 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.3.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  5. Nedostatečný nebo nadměrný zdvih mechanismu pístu nebo membrány 0,4 na 100 prohlídek
    Nedostatečný zdvih pístu nebo membrány brzdového válce způsobuje trvalé přibrzďování kola. (1.1.16.4.3, 1. brzdové zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut LIAZ 150 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak LIAZ 150 dopadá na STK?

Z 244 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 9,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 1,23 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,5 % částečně způsobilých, LIAZ 150 tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely LIAZ

  • 11010,3 % · 2,59 %
  • 30013,5 % · 0,00 %
  • 7062,1 % · 0,00 %
  • 10011,3 % · 1,41 %