LIAZ 110 nákladní N2, N3
Valník LIAZ 110 se vyrábí od roku 1980. V Česku jich jezdí 572, 35 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,8 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 29,9 roku a 154 258 km.
- 1980–dosud
- kategorie N2, N3
- Valník
- 2 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 87,1 %
- Částečně způsobilé 10,3 % stejně stará vozidla 8,5 %
- Nezpůsobilé 2,59 % stejně stará vozidla 1,37 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 116 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 5,2
- Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené 3,4
- Hydraulické zařízení netěsné 2,6
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 2,6
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- LIAZ
- Roky výroby
- 1980–dosud
- Počet míst
- 2
- V provozu v ČR
- 572 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 14 174Závady v čase
podíl prohlídekNejčastější závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech5,2
- Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené3,4
- Hydraulické zařízení netěsné2,6
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu2,6
- Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené2,6
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| LIAZ 110 | 10,3 % | 116 |
| MAN F 2000 | 9,5 % | 105 |
| MERCEDES-BENZ 1824 | 6,7 % | 30 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 116 pravidelných technických prohlídek nákladních aut LIAZ 110 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 10,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,8 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 2,59 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 1,22 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka LIAZ: 9,2 % a 0,91 %.
- 572 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 35 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech (5,2 na 100 prohlídek).
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 116 | 10,3 % | +1,8 | 2,59 % | +1,22 | 29,9 let | 154 258 km |
| 2025 | 144 | 14,6 % | +4,5 | 2,08 % | +0,63 | 29,9 let | 128 417 km |
| 2024 | 188 | 11,7 % | +3,3 | 2,13 % | +0,24 | 29,9 let | 145 845 km |
| 2023 | 263 | 9,1 % | +2,4 | 2,66 % | +1,24 | 29,8 let | 142 870 km |
| 2022 | 287 | 11,1 % | +3,5 | 1,74 % | −0,08 | 29,6 let | 148 369 km |
| 2021 | 353 | 9,9 % | +2,4 | 1,42 % | −0,65 | 29,4 let | 129 651 km |
| 2020 | 417 | 10,3 % | +1,1 | 1,92 % | +0,24 | 29,1 let | 135 115 km |
| 2019 | 514 | 13,2 % | +2,1 | 1,56 % | +0,14 | 28,5 let | 146 888 km |
| 2018 | 565 | 12,6 % | +1,7 | 4,07 % | +1,33 | 27,9 let | 150 720 km |
| 2017 | 606 | 15,2 % | +3,1 | 4,46 % | +1,24 | 27,0 let | 142 823 km |
| 2016 | 676 | 23,1 % | +6,0 | 4,14 % | +0,47 | 25,9 let | 147 968 km |
| 2015 | 884 | 13,1 % | +1,6 | 4,86 % | +0,53 | 24,8 let | 156 556 km |
| 2014 | 995 | 9,6 % | +0,8 | 3,02 % | −1,04 | 23,7 let | 153 388 km |
| 2013 | 1 107 | 10,5 % | +1,6 | 4,52 % | −0,26 | 22,6 let | 157 571 km |
| 2012 | 1 316 | 9,7 % | +0,9 | 7,29 % | +0,77 | 21,4 let | 164 131 km |
| 2011 | 1 533 | 8,7 % | +0,2 | 6,85 % | −0,85 | 20,3 let | 173 362 km |
| 2010 | 1 785 | 8,2 % | 0,0 | 9,19 % | +0,77 | 19,1 let | 180 280 km |
| 2009 | 2 073 | 8,0 % | −0,4 | 8,88 % | −0,23 | 18,1 let | 189 034 km |
| 2008 | 352 | 12,2 % | +2,5 | 9,66 % | −1,16 | 17,5 let | 188 835 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | – | – | 15,8 % | – | – |
| 1999 | – | – | – | 2,6 % | – |
| 1990 | – | – | – | – | 3,2 % (34 let) |
| 1989 | – | – | – | – | 9,7 % (35 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1980; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 | STK 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 10,0 % | ||||||||||||||||
| 2001 | 3,3 % | 15,8 % | |||||||||||||||
| 2000 | 13,3 % | ||||||||||||||||
| 1999 | 6,1 % | 2,6 % | |||||||||||||||
| 1994 | 6,3 % | 7,9 % | 8,1 % | 8,2 % | |||||||||||||
| 1993 | 5,9 % | 16,2 % | 15,4 % | 14,6 % | 9,1 % | 10,7 % | 14,1 % | 11,4 % | 6,9 % | 4,5 % | |||||||
| 1992 | 13,3 % | 5,0 % | 7,5 % | 22,5 % | 25,5 % | 10,3 % | 9,4 % | 10,0 % | 12,1 % | 9,8 % | 7,8 % | 9,9 % | 11,8 % | ||||
| 1991 | 12,9 % | 12,9 % | 11,4 % | 11,4 % | 23,5 % | 13,7 % | 20,0 % | 15,6 % | 8,2 % | 12,9 % | 7,2 % | 13,9 % | 7,8 % | 13,1 % | 10,6 % | ||
| 1990 | 3,2 % | 2,3 % | 9,3 % | 7,1 % | 5,6 % | 14,3 % | 11,7 % | 11,4 % | 23,1 % | 11,3 % | 9,3 % | 10,3 % | 9,2 % | 7,9 % | 8,8 % | 7,5 % | 10,6 % |
| 1989 | 9,7 % | 5,1 % | 6,5 % | 12,1 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,6 % | 16,1 % | 22,9 % | 13,8 % | 12,3 % | 13,1 % | 8,2 % | 8,2 % | 7,4 % | 7,4 % | 13,0 % |
| 1988 | 13,5 % | 14,6 % | 6,3 % | 10,8 % | 14,3 % | 13,9 % | 12,6 % | 25,0 % | 11,9 % | 8,8 % | 15,6 % | 10,0 % | 10,7 % | 6,0 % | 9,1 % | 0,0 % | |
| 1987 | 17,1 % | 17,1 % | 12,2 % | 14,5 % | 9,4 % | 13,1 % | 17,3 % | 21,1 % | 15,6 % | 7,7 % | 10,6 % | 9,1 % | 6,3 % | 11,8 % | 8,1 % | 21,6 % | |
| 1986 | 8,8 % | 11,9 % | 7,0 % | 31,1 % | 11,5 % | 4,5 % | 8,9 % | 8,0 % | 9,1 % | 8,2 % | 6,0 % | ||||||
| 1985 | 12,5 % | 3,0 % | 0,0 % | 4,8 % | 8,2 % | 4,3 % | 12,3 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1980; 41 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje LIAZ 110
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 8 460 mm | – |
| Šířka | 2 500 mm | – |
| Výška | 3 800 mm | – |
| Rozvor | 5 000 mm | – |
| Míst k sezení | 2 | – |
| Provozní hmotnost | 8 170 kg | 8 170–8 175 |
| Největší přípustná hmotnost | 16 000 kg | – |
| Brzděný přívěs | 22 000 kg | – |
| Nejvyšší rychlost | 92 km/h | – |
| Hluk za jízdy | 84,0 dB(A) | – |
Karoserie
- VALNÍK 100 %
Pohon
- jedna náprava 100 %
Tažné zařízení v TP
- ne 50 %
- ano 50 %
Barva
- MODRÁ-ZÁKLADNÍ 100 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
5,2 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené
3,4 na 100 prohlídek
Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené. (0.2.1.2, 0. identifikace vozidla)
-
Hydraulické zařízení netěsné
2,6 na 100 prohlídek
Z hydraulického zařízení odkapává olej. (6.2.9.7.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
2,6 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené
2,6 na 100 prohlídek
Deska zadního značení poškozená, deformovaná nebo barevně změněná tak (např. od slunce), že poškození zjevně negativně ovlivňuje její fotometrické vlastnosti (např. viditelnost) nebo může způsobit zranění (ostré hrany). (4.8.1.1.5, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Prachovky brzdového válce / válečku chybí nebo jsou nadměrně poškozené
1,7 na 100 prohlídek
Některá prachovka brzdového válce / válečku chybí nebo je poškozená tak, že neplní svoji funkci. (1.1.16.5.2, 1. brzdové zařízení)
-
Mechanismus ovládání pák brzdových klíčů je poškozený, zadřený nebo má nenormální pohyb nebo je nadměrně opotřebený
1,7 na 100 prohlídek
Po odbrzdění se nevrací některý brzdový klíč na nápravě do původní polohy (výrazný rozdíl). (1.1.18.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
1,7 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Některá část systému mechanického odpružení je prasklá nebo chybí nebo systém mechanického odpružení není spolehlivý nebo nefunguje správně
1,7 na 100 prohlídek
Některá součást listového pera je prasklá nebo pružící element je nadměrně opotřebený nebo poškozený, ale systém mechanického odpružení je funkční. (5.3.1.3.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá
1,7 na 100 prohlídek
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,9 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,9 na 100 prohlídek
Nadměrný únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který bezprostředně poškozuje životní prostředí nebo bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.2, 8. obtěžování okolí)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,9 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut LIAZ 110 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak LIAZ 110 dopadá na STK?
Z 116 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 10,3 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 2,59 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,5 % částečně způsobilých, LIAZ 110 tedy dopadá hůř než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.