SCANIA R nákladní N2, N3

Tahač návěsů SCANIA R se vyrábí od roku 1988. V Česku jich jezdí 7 470, 16 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 0,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 7,6 roku a 648 202 km.

  • 1988–dosud
  • kategorie N2, N3
  • Tahač návěsů
  • 2 místa
SCANIA R – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 91,4 %
  • Částečně způsobilé 8,0 % stejně stará vozidla 8,4 %
  • Nezpůsobilé 0,67 % stejně stará vozidla 0,47 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 5 685 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 2,2
  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,0
  • Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,8
  • Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,8

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
SCANIA
Roky výroby
1988–dosud
Počet míst
2
V provozu v ČR
7 470 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 120 295

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 648 202 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení2,2
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech1,0
  3. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu0,8
  4. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům0,8
  5. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky0,5

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
SCANIA R 8,0 % 5 685
ŠKODA 706 7,4 % 231
MAN TGM 6,9 % 1 798

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 5 685 pravidelných technických prohlídek nákladních aut SCANIA R v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,67 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,19 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka SCANIA: 7,5 % a 0,58 %.

  • 7 470 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 16 % dovezených ojetých.
  • Průměrný stav tachometru ve stáří 10 let: 946 054 km.
  • Nejčastější vážná závada: Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení (2,2 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 5 685 8,0 % −0,4 0,67 % +0,19 7,6 let 648 202 km
2025 7 253 8,6 % −0,5 0,48 % −0,04 7,2 let 629 246 km
2024 7 322 7,4 % −1,2 0,55 % −0,09 6,9 let 624 405 km
2023 6 785 6,8 % −0,5 0,40 % −0,22 7,0 let 634 164 km
2022 7 125 7,4 % −0,3 0,34 % −0,30 6,7 let 612 922 km
2021 7 141 6,5 % −0,5 0,42 % −0,26 6,3 let 585 851 km
2020 7 495 5,6 % −1,8 0,23 % −0,22 5,9 let 548 486 km
2019 7 197 6,6 % −1,6 0,24 % −0,16 5,7 let 535 967 km
2018 7 069 6,8 % −1,6 0,52 % −0,32 5,5 let 513 508 km
2017 6 847 7,5 % −0,9 0,88 % −0,10 5,4 let 501 651 km
2016 6 227 11,6 % 0,0 0,96 % −0,31 5,5 let 513 077 km
2015 6 128 9,0 % +0,2 1,45 % −0,26 5,7 let 539 466 km
2014 5 827 6,4 % −0,8 1,87 % +0,04 5,8 let 563 596 km
2013 5 989 8,2 % +0,3 2,14 % +0,01 5,6 let 544 720 km
2012 6 099 8,0 % 0,0 3,07 % +0,26 5,4 let 541 606 km
2011 6 258 5,8 % −0,5 4,03 % +0,22 4,9 let 513 869 km
2010 6 317 6,3 % −0,2 3,66 % −0,06 4,3 let 477 604 km
2009 6 355 5,3 % −0,3 3,21 % −0,32 3,6 let 428 171 km
2008 1 176 4,7 % −1,6 4,42 % +0,47 3,7 let 438 216 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut SCANIA R podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2025 – – – – 4,5 % (1 let)
2024 – – – – 4,3 % (2 let)
2023 – – – – 5,8 % (3 let)
2022 6,9 % – – – 6,9 % (4 let)
2021 4,8 % – – – 7,3 % (5 let)
2020 8,5 % 6,4 % – – 6,4 % (6 let)
2019 3,2 % 10,0 % – – 9,4 % (7 let)
2018 5,0 % 7,9 % 9,6 % – 9,6 % (8 let)
2017 5,9 % 6,3 % 10,0 % – 11,3 % (9 let)
2016 4,0 % 7,5 % 11,4 % 10,6 % 10,6 % (10 let)
2015 6,2 % 7,5 % 12,8 % 11,7 % 8,1 % (11 let)
2014 5,0 % 7,8 % 10,0 % 5,3 % 10,5 % (12 let)
2013 2,8 % 6,7 % 5,7 % 4,4 % 5,7 % (13 let)
2012 7,3 % 9,5 % 8,2 % 9,6 % 5,8 % (14 let)
2011 3,1 % 6,9 % 9,9 % 9,1 % 3,1 % (15 let)
2010 3,1 % 6,3 % 7,2 % 7,4 % 10,9 % (16 let)
2009 4,5 % 15,5 % 12,4 % 11,1 % 9,1 % (17 let)
2008 6,1 % 6,7 % 12,6 % 8,6 % 9,7 % (18 let)
2007 3,8 % 7,6 % 13,9 % 13,9 % 13,1 % (19 let)
2006 6,0 % 8,5 % 11,1 % 18,5 % 8,0 % (20 let)
2005 3,8 % 7,2 % 11,0 % 11,1 % 2,1 % (21 let)
2004 2,9 % 6,8 % 12,6 % 10,1 % –
2003 – 9,0 % 9,8 % 13,0 % –
2002 – 8,0 % 13,6 % 12,5 % –
2001 – – 14,6 % 11,4 % –
2000 – – 4,8 % 11,8 % –
1999 – – – 14,5 % –

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1988; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2025 4,5 % 2,4 %
2024 4,3 % 4,4 % 2,2 %
2023 5,8 % 5,6 % 2,4 %
2022 6,9 % 3,4 % 2,8 % 1,3 %
2021 7,3 % 4,8 % 3,4 % 2,7 % 1,5 %
2020 6,4 % 8,3 % 8,5 % 5,2 % 3,3 % 0,9 %
2019 9,4 % 10,0 % 5,6 % 3,2 % 3,0 % 3,6 % 0,9 % 0,0 %
2018 9,6 % 11,3 % 7,9 % 5,3 % 5,0 % 3,8 % 3,1 % 2,1 % 0,0 %
2017 11,3 % 10,0 % 9,3 % 6,3 % 7,4 % 5,9 % 2,2 % 3,0 % 1,8 % 0,0 %
2016 10,6 % 9,6 % 11,4 % 8,1 % 7,5 % 6,2 % 4,0 % 2,5 % 2,5 % 0,5 % 0,0 %
2015 8,1 % 11,7 % 10,6 % 12,8 % 11,3 % 7,5 % 5,8 % 6,2 % 5,7 % 3,4 % 1,8 % 1,6 %
2014 10,5 % 11,4 % 5,3 % 9,9 % 10,0 % 7,3 % 7,8 % 4,3 % 5,0 % 3,5 % 2,1 % 2,6 %
2013 5,7 % 4,2 % 5,1 % 4,4 % 8,9 % 5,7 % 7,2 % 6,7 % 6,9 % 2,8 % 4,3 % 4,3 % 0,8 % 0,0 %
2012 5,8 % 12,3 % 10,6 % 10,3 % 9,6 % 7,7 % 8,2 % 7,5 % 9,5 % 5,2 % 7,3 % 3,6 % 1,5 % 1,5 % 0,0 %
2011 3,1 % 9,6 % 7,1 % 6,3 % 11,6 % 9,1 % 6,7 % 9,9 % 8,0 % 6,9 % 5,6 % 3,1 % 3,0 % 1,5 % 1,3 % 1,6 %
2010 10,9 % 11,3 % 15,9 % 8,0 % 6,7 % 9,3 % 7,4 % 9,7 % 7,2 % 11,5 % 6,3 % 5,7 % 3,1 % 2,8 % 1,8 % 0,7 %
2009 9,1 % 11,7 % 15,4 % 8,4 % 10,5 % 11,4 % 9,1 % 11,1 % 10,3 % 12,4 % 11,1 % 15,5 % 5,4 % 4,5 % 4,0 % 3,1 % 1,2 % 0,0 %
2008 9,7 % 12,1 % 13,6 % 7,3 % 15,2 % 12,9 % 7,1 % 13,7 % 8,6 % 11,6 % 12,6 % 10,9 % 6,7 % 9,8 % 6,1 % 2,3 % 2,7 % 2,0 %
2007 13,1 % 15,2 % 10,3 % 11,5 % 10,0 % 10,0 % 10,2 % 12,1 % 14,6 % 13,9 % 20,7 % 13,9 % 7,9 % 7,6 % 8,1 % 3,8 % 3,0 % 2,4 % 3,2 %
2006 8,0 % 11,6 % 10,8 % 8,6 % 7,3 % 5,4 % 7,8 % 12,8 % 11,3 % 13,7 % 18,5 % 14,6 % 11,1 % 10,7 % 8,5 % 5,9 % 6,0 % 2,4 % 4,0 %
2005 2,1 % 4,1 % 5,0 % 3,7 % 8,1 % 5,1 % 10,8 % 12,0 % 8,0 % 15,0 % 18,5 % 11,1 % 7,5 % 11,0 % 9,3 % 7,2 % 6,7 % 3,8 % 0,0 %
2004 16,7 % 4,5 % 9,8 % 19,7 % 14,5 % 15,7 % 11,6 % 14,8 % 18,9 % 26,6 % 12,9 % 10,1 % 13,0 % 12,6 % 8,5 % 6,8 % 5,0 % 2,9 %
2003 13,2 % 7,1 % 13,0 % 11,8 % 10,4 % 15,2 % 18,8 % 28,1 % 12,4 % 7,0 % 13,0 % 13,4 % 9,8 % 9,2 % 9,0 % 2,3 %
2002 17,8 % 10,4 % 15,6 % 13,0 % 7,5 % 10,0 % 19,7 % 40,6 % 11,9 % 10,1 % 13,3 % 12,5 % 10,4 % 13,6 % 8,8 % 8,0 %
2001 19,4 % 5,4 % 18,8 % 11,1 % 31,4 % 10,4 % 19,0 % 46,2 % 22,3 % 12,4 % 12,4 % 11,4 % 11,4 % 15,0 % 14,6 % 13,8 %
2000 10,0 % 20,0 % 0,0 % 0,0 % 5,5 % 18,8 % 22,9 % 38,7 % 12,1 % 12,9 % 16,8 % 13,4 % 12,3 % 11,8 % 13,3 % 4,8 %
1999 0,0 % 21,2 % 11,6 % 8,7 % 8,9 % 21,7 % 33,3 % 21,9 % 12,1 % 20,5 % 7,0 % 8,8 % 12,3 % 14,5 % 12,5 %
1998 28,1 % 17,9 % 6,4 % 9,1 % 1,8 % 8,5 % 16,3 % 13,3 %
1997 21,6 % 2,3 % 3,8 % 13,1 %
1996 8,8 % 6,5 %

Vozový park v ČR

V provozu
7 470
z 15 910 registrovaných celkem
Zaniklo
653
4,1 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
7 165 / 622
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
16,9 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1988; 63 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Technické údaje SCANIA R

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 6 550 mm –
Šířka 2 400 mm –
Výška 2 900 mm –
Rozvor 4 170 mm –
Míst k sezení 2 –
Provozní hmotnost 6 911 kg 6 500–8 600
Největší přípustná hmotnost 17 000 kg 16 000–18 000
Nejvyšší rychlost 112 km/h –

Karoserie

  • TAHAČ NÁVĚSŮ 71 %
  • TAHAČ 14 %
  • TRAMBUS 14 %

Tažné zařízení v TP

  • ne 100 %

Barva

  • BÍLÁ 38 %
  • ČERVENÁ-ZÁKLADNÍ 28 %
  • ŽLUTÁ-ZÁKLADNÍ 10 %
  • ČERNÁ 5,1 %
  • MODRÁ-ZÁKLADNÍ 5,1 %
  • ORANŽOVÁ-ZÁKLADNÍ 5,1 %
  • NEZJIŠTĚNO 2,6 %
  • MODRÁ-SVĚTLÁ 2,6 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 2,2 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,0 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,8 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  4. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,8 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  5. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,5 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v některé části šířky běhounu v souladu s požadavky. (5.2.3.6.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  6. Prasklé nebo poškrábané zasklení nebo některé zasklení chybí 0,5 na 100 prohlídek
    Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané zasklení), o velikosti větší než 1/3 výšky průhledné části zasklení na výšku, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození zasklení o velikosti větší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. (3.2.1.3, 3. výhledy)
  7. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,5 na 100 prohlídek
    Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  8. V uchycení a/nebo spojení systému mechanického odpružení jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí nebo je uchycení, či spojení systému mechanického odpružení nespolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,4 na 100 prohlídek
    V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  9. Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky 0,4 na 100 prohlídek
    Zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrana, nárazník, je-li vyžadován, chybí, je neúplný nebo některá část zařízení je poškozená tak, že zařízení neplní svůj účel nebo konstrukce zařízení nebo jeho montáž na vozidle není v souladu s požadavky. (6.1.4.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  10. Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům 0,4 na 100 prohlídek
    Výškové seřízení sklonu rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,3 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,1 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.3.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  3. Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,1 na 100 prohlídek
    Na vozidle nesvítí žádná brzdová svítilna. (4.3.1.1.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  4. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,1 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  5. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,1 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) jsou natolik velké vůle, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla (nebezpečí rozpojení). (2.1.3.1.2, 2. řízení)
  6. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,0 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v celé šířce běhounu některé části pneumatiky v souladu s požadavky. (5.2.3.6.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut SCANIA R v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak SCANIA R dopadá na STK?

Z 5 685 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,67 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,4 % částečně způsobilých, SCANIA R tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely SCANIA

  • S6,7 % · 0,22 %
  • P5,2 % · 0,80 %
  • G8,7 % · 0,55 %