LIAZ 300 nákladní N2, N3

LIAZ 300 se vyrábí od roku 1982. V Česku jich jezdí 83, 11 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 3,8 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 28,8 roku a 251 978 km.

  • 1982–dosud
  • kategorie N2, N3
LIAZ 300 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 86,5 %
  • Částečně způsobilé 13,5 % stejně stará vozidla 9,7 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,14 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 111 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 4,5
  • Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 3,6
  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 3,6
  • Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 2,7

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
LIAZ
Roky výroby
1982–dosud
V provozu v ČR
83 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 8 847

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení4,5
  2. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %3,6
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech3,6
  4. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá2,7
  5. Převodka řízení není náležitě upevněná2,7

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely LIAZ

ModelČástečně způsobiléProhlídek
LIAZ 300 13,5 % 111
LIAZ 150 9,8 % 244
LIAZ 110 10,3 % 116
LIAZ 706 2,1 % 95
LIAZ 100 11,3 % 71

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 111 pravidelných technických prohlídek nákladních aut LIAZ 300 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 13,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 3,8 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 1,14 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka LIAZ: 9,2 % a 0,91 %.

  • 83 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 11 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení (4,5 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 111 13,5 % +3,8 0,00 % −1,14 28,8 let 251 978 km
2025 148 8,8 % −1,5 2,70 % +1,02 28,2 let 233 324 km
2024 164 11,0 % +0,8 2,44 % +0,46 27,2 let 278 076 km
2023 259 8,5 % +0,6 2,32 % +0,83 26,3 let 247 396 km
2022 288 8,0 % −0,6 1,04 % −0,68 25,3 let 252 366 km
2021 316 10,1 % +1,4 2,22 % +0,13 24,4 let 259 422 km
2020 374 12,0 % +2,0 1,60 % +0,10 23,3 let 267 512 km
2019 437 11,0 % −1,1 1,37 % +0,02 22,3 let 271 938 km
2018 446 10,3 % −2,4 2,02 % −0,56 21,4 let 275 691 km
2017 473 12,5 % −2,0 2,54 % −0,19 20,3 let 283 010 km
2016 500 20,4 % +0,1 2,20 % −1,44 19,3 let 286 118 km
2015 642 12,8 % −1,7 3,12 % −1,23 18,2 let 287 793 km
2014 658 11,4 % +1,0 3,95 % −0,33 17,2 let 297 548 km
2013 682 11,1 % +0,9 6,30 % +1,50 16,2 let 301 332 km
2012 740 9,2 % −2,2 5,81 % −0,40 15,3 let 295 274 km
2011 794 11,1 % +1,2 8,82 % +1,13 14,4 let 286 315 km
2010 849 9,5 % −0,6 10,37 % +2,16 13,3 let 290 061 km
2009 866 8,0 % −1,8 11,32 % +2,24 12,3 let 298 775 km
2008 100 12,0 % +2,2 10,00 % −0,27 11,7 let 312 754 km

Podle ročníku

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
1997 – – – – 12,5 % (29 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1982; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009
1998 2,6 % 7,0 % 6,1 % 13,1 % 8,6 % 7,8 % 14,9 % 15,5 % 16,5 % 14,5 % 13,4 % 9,3 % 15,0 % 7,0 % 4,9 %
1997 12,5 % 2,7 % 7,0 % 11,3 % 9,9 % 11,7 % 17,6 % 14,7 % 12,6 % 17,7 % 22,8 % 10,5 % 11,8 % 14,2 % 10,1 % 9,1 % 13,0 % 8,0 %
1996 13,5 % 15,4 % 9,9 % 8,8 % 7,8 % 8,9 % 10,2 % 14,2 % 9,3 % 20,0 % 11,2 % 12,4 % 10,4 % 10,9 % 11,3 % 7,8 % 8,0 %
1995 6,1 % 4,7 % 9,1 % 16,4 % 12,1 % 11,9 % 6,5 % 7,0 % 17,0 % 12,5 % 7,4 % 9,5 % 8,1 % 14,3 % 10,0 % 10,6 %
1994 12,5 % 2,9 % 23,3 % 27,0 % 15,8 % 10,3 % 6,4 % 7,1 % 9,8 % 7,8 % 11,0 %

Vozový park v ČR

V provozu
83
z 750 registrovaných celkem
Zaniklo
254
33,9 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
317 / 96
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
14,9 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1982; 2 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 4,5 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  2. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 3,6 na 100 prohlídek
    Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 3,6 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  4. Kabina nebo karoserie nebo nástavba poškozená nebo nadměrně zkorodovaná nebo není spolehlivá 2,7 na 100 prohlídek
    Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla. (6.2.1.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  5. Převodka řízení není náležitě upevněná 2,7 na 100 prohlídek
    Některý spoj upevnění převodky řízení je uvolněný. (2.1.2.1.1, 2. řízení)
  6. Výfukový systém netěsný 2,7 na 100 prohlídek
    Výfukový systém zjevně netěsný. (6.1.2.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  7. Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 1,8 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá povinná brzdová svítilna. (4.3.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  8. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 1,8 na 100 prohlídek
    Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
  9. Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění 1,8 na 100 prohlídek
    U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  10. Prachovky brzdového válce / válečku chybí nebo jsou nadměrně poškozené 1,8 na 100 prohlídek
    Některá prachovka brzdového válce / válečku chybí nebo je poškozená tak, že neplní svoji funkci. (1.1.16.5.2, 1. brzdové zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut LIAZ 300 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak LIAZ 300 dopadá na STK?

Z 111 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 13,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 9,7 % částečně způsobilých, LIAZ 300 tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely LIAZ

  • 1509,8 % · 1,23 %
  • 11010,3 % · 2,59 %
  • 7062,1 % · 0,00 %
  • 10011,3 % · 1,41 %