DAF CF nákladní N2, N3
Ba DAF CF se vyrábí od roku 1995. V Česku jich jezdí 1 133, 34 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 0,9 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 10,9 roku a 469 305 km.
- 1995–dosud
- kategorie N2, N3
- Ba
- 2 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 90,8 %
- Částečně způsobilé 8,6 % stejně stará vozidla 9,5 %
- Nezpůsobilé 0,63 % stejně stará vozidla 0,64 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 630 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Některá část systému mechanického odpružení je prasklá nebo chybí nebo systém mechanického odpružení není spolehlivý nebo nefunguje správně 0,3
- V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům 0,3
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,3
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,2
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- DAF
- Roky výroby
- 1995–dosud
- Počet míst
- 2
- V provozu v ČR
- 1 133 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 14 702Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 469 305 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Některá část systému mechanického odpružení je prasklá nebo chybí nebo systém mechanického odpružení není spolehlivý nebo nefunguje správně0,3
- V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům0,3
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům0,3
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru0,2
- Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy0,2
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s podobnými vozy
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| DAF CF | 8,6 % | 630 |
| MAN TGA | 10,4 % | 721 |
| MAN TGS | 9,3 % | 2 711 |
| MERCEDES-BENZ AROCS | 8,1 % | 1 751 |
| IVECO TRAKKER | 12,8 % | 906 |
| RENAULT KERAX | 8,7 % | 115 |
Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 630 pravidelných technických prohlídek nákladních aut DAF CF v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,6 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 0,9 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,63 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka DAF: 8,7 % a 0,39 %.
- 1 133 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 34 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Některá část systému mechanického odpružení je prasklá nebo chybí nebo systém mechanického odpružení není spolehlivý nebo nefunguje správně (0,3 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 630 | 8,6 % | −0,9 | 0,63 % | 0,00 | 10,9 let | 469 305 km |
| 2025 | 809 | 11,4 % | +1,1 | 1,11 % | +0,42 | 10,2 let | 458 608 km |
| 2024 | 874 | 9,0 % | −0,1 | 1,03 % | +0,28 | 9,5 let | 432 014 km |
| 2023 | 895 | 8,4 % | +0,9 | 1,23 % | +0,49 | 9,3 let | 425 966 km |
| 2022 | 890 | 9,3 % | +1,2 | 0,79 % | +0,03 | 8,9 let | 406 871 km |
| 2021 | 843 | 9,7 % | +1,9 | 0,71 % | −0,17 | 8,8 let | 407 220 km |
| 2020 | 831 | 9,5 % | +0,8 | 0,60 % | −0,07 | 8,7 let | 421 312 km |
| 2019 | 823 | 13,9 % | +3,4 | 0,85 % | +0,23 | 8,8 let | 438 633 km |
| 2018 | 764 | 11,6 % | +0,3 | 1,31 % | −0,03 | 8,9 let | 455 578 km |
| 2017 | 755 | 10,9 % | −1,2 | 2,52 % | +0,89 | 8,7 let | 463 575 km |
| 2016 | 744 | 15,7 % | −0,6 | 2,42 % | +0,44 | 8,6 let | 476 031 km |
| 2015 | 744 | 13,2 % | +1,8 | 4,03 % | +1,62 | 8,2 let | 485 059 km |
| 2014 | 749 | 9,5 % | +0,5 | 2,94 % | +0,54 | 8,0 let | 476 915 km |
| 2013 | 776 | 8,8 % | −0,6 | 2,96 % | +0,15 | 7,5 let | 476 012 km |
| 2012 | 803 | 7,5 % | −1,8 | 3,49 % | −0,15 | 7,2 let | 459 221 km |
| 2011 | 837 | 7,8 % | 0,0 | 4,18 % | −0,75 | 6,8 let | 472 481 km |
| 2010 | 875 | 7,7 % | −0,3 | 4,11 % | −0,87 | 6,3 let | 454 776 km |
| 2009 | 893 | 5,7 % | −1,5 | 5,60 % | +0,65 | 5,5 let | 433 910 km |
| 2008 | 167 | 7,2 % | −0,5 | 4,19 % | −1,46 | 5,5 let | 476 347 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut DAF CF podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 1,5 % | – | – | – | 1,8 % (5 let) |
| 2020 | 6,6 % | 15,1 % | – | – | 15,1 % (6 let) |
| 2019 | 1,5 % | 11,9 % | – | – | 6,9 % (7 let) |
| 2018 | 4,3 % | 4,5 % | 11,3 % | – | 11,3 % (8 let) |
| 2017 | 3,6 % | 3,9 % | 9,1 % | – | 2,9 % (9 let) |
| 2016 | 1,6 % | 5,5 % | 7,5 % | 12,8 % | 12,8 % (10 let) |
| 2014 | 0,0 % | 27,5 % | 18,2 % | – | – |
| 2012 | 8,8 % | – | 12,1 % | 16,7 % | – |
| 2011 | 5,1 % | 10,0 % | 5,3 % | 15,6 % | – |
| 2010 | 9,4 % | 20,0 % | 11,1 % | 17,6 % | – |
| 2009 | – | – | 0,0 % | – | – |
| 2008 | 2,9 % | 13,0 % | 14,5 % | 12,3 % | 3,2 % (18 let) |
| 2007 | 8,0 % | 3,5 % | 13,3 % | 16,9 % | – |
| 2006 | 5,6 % | 11,1 % | 11,3 % | 22,0 % | – |
| 2005 | 1,1 % | 5,8 % | 5,8 % | 10,8 % | – |
| 2004 | – | 8,8 % | 4,8 % | 3,8 % | – |
| 2003 | – | 8,1 % | 9,4 % | 13,2 % | – |
| 2002 | – | – | 8,2 % | 10,2 % | – |
| 2001 | – | – | 3,7 % | 8,4 % | – |
| 2000 | – | – | – | 18,4 % | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1995; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 6,3 % | 2,6 % | 0,0 % | |||||||||||||||
| 2021 | 1,8 % | 1,5 % | 2,9 % | 3,2 % | 0,0 % | |||||||||||||
| 2020 | 15,1 % | 9,6 % | 6,6 % | 2,8 % | 5,9 % | 2,9 % | ||||||||||||
| 2019 | 6,9 % | 11,9 % | 8,7 % | 1,5 % | 4,5 % | 1,5 % | 1,5 % | |||||||||||
| 2018 | 11,3 % | 14,7 % | 4,5 % | 8,3 % | 4,3 % | 2,8 % | 0,0 % | 2,9 % | ||||||||||
| 2017 | 2,9 % | 9,1 % | 2,1 % | 3,9 % | 9,1 % | 3,6 % | 0,0 % | 9,1 % | 5,8 % | |||||||||
| 2016 | 12,8 % | 3,1 % | 7,5 % | 10,2 % | 5,5 % | 9,4 % | 1,6 % | 6,6 % | 4,6 % | 1,8 % | ||||||||
| 2015 | 6,5 % | |||||||||||||||||
| 2014 | 18,8 % | 18,2 % | 5,4 % | 27,5 % | 18,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,4 % | |||||||||
| 2012 | 16,7 % | 12,1 % | 3,2 % | 12,9 % | 8,8 % | 15,2 % | 0,0 % | |||||||||||
| 2011 | 25,8 % | 9,4 % | 15,6 % | 12,1 % | 5,3 % | 8,1 % | 10,0 % | 7,0 % | 5,1 % | 0,0 % | 2,3 % | 2,5 % | ||||||
| 2010 | 12,9 % | 38,9 % | 17,6 % | 20,0 % | 11,1 % | 10,3 % | 20,0 % | 20,0 % | 9,4 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||||
| 2009 | 10,0 % | 12,9 % | 0,0 % | 6,7 % | ||||||||||||||
| 2008 | 3,2 % | 7,5 % | 16,7 % | 13,6 % | 14,3 % | 13,4 % | 6,5 % | 13,3 % | 12,3 % | 16,7 % | 14,5 % | 7,4 % | 13,0 % | 6,2 % | 2,9 % | 8,1 % | 5,8 % | 2,6 % |
| 2007 | 18,9 % | 9,4 % | 9,1 % | 10,7 % | 12,9 % | 14,5 % | 12,9 % | 11,0 % | 16,9 % | 16,0 % | 13,3 % | 12,3 % | 3,5 % | 3,6 % | 8,0 % | 6,5 % | 4,8 % | |
| 2006 | 8,3 % | 10,8 % | 13,5 % | 14,6 % | 9,3 % | 7,8 % | 22,0 % | 18,8 % | 11,3 % | 12,5 % | 11,1 % | 7,3 % | 5,6 % | 4,5 % | ||||
| 2005 | 13,9 % | 8,9 % | 5,6 % | 12,1 % | 9,8 % | 10,8 % | 18,5 % | 10,1 % | 8,3 % | 13,6 % | 10,8 % | 12,9 % | 5,8 % | 11,1 % | 5,8 % | 6,1 % | 1,1 % | |
| 2004 | 23,3 % | 21,2 % | 29,7 % | 22,2 % | 15,9 % | 21,4 % | 19,2 % | 3,8 % | 13,2 % | 4,8 % | 9,1 % | 8,8 % | 9,1 % | |||||
| 2003 | 15,2 % | 17,1 % | 16,7 % | 27,9 % | 26,5 % | 17,2 % | 13,6 % | 13,2 % | 12,3 % | 9,4 % | 12,0 % | 8,1 % | ||||||
| 2002 | 12,5 % | 23,9 % | 18,9 % | 12,3 % | 15,5 % | 10,2 % | 12,1 % | 8,2 % | 10,0 % | |||||||||
| 2001 | 16,7 % | 14,3 % | 15,9 % | 15,8 % | 18,5 % | 12,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 3,7 % | |||||||||
| 2000 | 6,3 % | 3,2 % | 18,4 % | 5,7 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1995; 9 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje DAF CF
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 8 550 mm | 8 550–9 380 |
| Šířka | 2 550 mm | 2 490–2 550 |
| Výška | 3 080 mm | 3 080–3 550 |
| Rozvor | 2 050 mm | 2 050–4 900 |
| Míst k sezení | 2 | – |
| Provozní hmotnost | 10 000 kg | 10 000–14 540 |
| Největší přípustná hmotnost | 40 000 kg | 19 000–40 000 |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | 3 500–18 000 |
| Nejvyšší rychlost | 90 km/h | 80–90 |
| Hluk za jízdy | 78,0 dB(A) | 78,0–91,0 |
Karoserie
- BA 75 %
- SM NOSIČ RŮZNÝCH ZAŘÍZENÍ 25 %
Pohon
- 4×4 50 %
- jedna náprava 50 %
Emisní norma
- EURO 5 50 %
- EURO 4 50 %
Pneumatiky
- 295/80 R22 50 %
- 315/80 R22 25 %
- 385/65 R22 25 %
Tažné zařízení v TP
- ne 50 %
- ano 50 %
Barva
- BÍLÁ 50 %
- MODRÁ 50 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Některá část systému mechanického odpružení je prasklá nebo chybí nebo systém mechanického odpružení není spolehlivý nebo nefunguje správně
0,3 na 100 prohlídek
Některá součást listového pera je prasklá nebo pružící element je nadměrně opotřebený nebo poškozený, ale systém mechanického odpružení je funkční. (5.3.1.3.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
0,3 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
0,3 na 100 prohlídek
Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,2 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy
0,2 na 100 prohlídek
Brzdový buben nebo kotouč zjevně nadměrně opotřebený (zeslabený). (1.1.14.1.3, 1. brzdové zařízení)
-
V poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180° překážka, která významně narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled
0,2 na 100 prohlídek
Překážka v poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180°, která narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled. (3.1.1.1, 3. výhledy)
-
Výfukový systém netěsný
0,2 na 100 prohlídek
Výfukový systém zjevně netěsný. (6.1.2.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Hydraulické zařízení netěsné
0,2 na 100 prohlídek
Z hydraulického zařízení odkapává olej. (6.2.9.7.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Seřízení světlometu neodpovídá předepsaným požadavkům
0,2 na 100 prohlídek
Výškové seřízení sklonu rozhraní potkávacího světlometu neodpovídá požadavkům. (4.1.2.1.1, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy
0,2 na 100 prohlídek
Brzdový kotouč s lomem (trhlinou) ve funkční části kotouče, který zasahuje do jeho okraje, nebo trhlina v délce přesahující zjevně 2/3 šířky funkční plochy kotouče nebo s trhlinami. (1.1.14.1.5, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut DAF CF v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak DAF CF dopadá na STK?
Z 630 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,6 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,63 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 9,5 % částečně způsobilých, DAF CF tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.