DAF LF nákladní N2, N3
Valníkový DAF LF se vyrábí od roku 1996. V Česku jich jezdí 4 132, 34 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 2 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 12,4 roku a 508 945 km.
- 1996–dosud
- kategorie N2, N3
- Valníkový
- 2 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 87,5 %
- Částečně způsobilé 11,8 % stejně stará vozidla 9,8 %
- Nezpůsobilé 0,65 % stejně stará vozidla 0,7 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 3 253 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 1,9
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,6
- Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené 1,4
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,0
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- DAF
- Roky výroby
- 1996–dosud
- Počet míst
- 2–7
- V provozu v ČR
- 4 132 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 68 475Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 508 945 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům1,9
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení1,6
- Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené1,4
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech1,0
- V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům1,0
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely DAF
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| DAF LF | 11,8 % | 3 253 |
| DAF XF | 8,5 % | 4 665 |
| DAF XG | 3,7 % | 1 966 |
| DAF CF | 8,6 % | 630 |
| DAF XG+ | 4,0 % | 297 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 3 253 pravidelných technických prohlídek nákladních aut DAF LF v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 2,0 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel a 0,65 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka DAF: 8,7 % a 0,39 %.
- 4 132 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 34 % dovezených ojetých.
- Průměrný stav tachometru ve stáří 10 let: 538 167 km.
- Nejčastější vážná závada: Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům (1,9 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 3 253 | 11,8 % | +2,0 | 0,65 % | −0,06 | 12,4 let | 508 945 km |
| 2025 | 4 115 | 11,7 % | +0,9 | 0,70 % | −0,03 | 11,7 let | 494 910 km |
| 2024 | 4 240 | 11,3 % | +1,5 | 0,61 % | −0,25 | 10,9 let | 482 466 km |
| 2023 | 4 461 | 9,1 % | +0,8 | 0,76 % | −0,07 | 10,7 let | 482 898 km |
| 2022 | 4 456 | 10,1 % | +0,9 | 0,94 % | +0,05 | 10,2 let | 476 373 km |
| 2021 | 4 361 | 8,7 % | 0,0 | 0,99 % | +0,01 | 9,8 let | 474 561 km |
| 2020 | 4 352 | 10,3 % | +0,9 | 0,57 % | −0,14 | 9,3 let | 464 038 km |
| 2019 | 4 370 | 12,4 % | +1,6 | 0,41 % | −0,22 | 9,0 let | 461 154 km |
| 2018 | 4 093 | 14,1 % | +2,7 | 1,51 % | +0,20 | 8,7 let | 464 652 km |
| 2017 | 3 788 | 15,8 % | +4,0 | 1,50 % | −0,05 | 8,4 let | 463 316 km |
| 2016 | 3 606 | 21,9 % | +6,3 | 1,55 % | −0,30 | 8,0 let | 454 143 km |
| 2015 | 3 719 | 13,5 % | +2,3 | 1,91 % | −0,44 | 8,0 let | 459 341 km |
| 2014 | 3 571 | 11,0 % | +2,4 | 2,24 % | −0,02 | 7,5 let | 441 643 km |
| 2013 | 3 463 | 11,6 % | +2,5 | 2,86 % | +0,19 | 7,1 let | 425 265 km |
| 2012 | 3 286 | 11,8 % | +2,8 | 3,90 % | +0,51 | 6,6 let | 414 776 km |
| 2011 | 3 084 | 9,6 % | +2,4 | 4,12 % | −0,35 | 6,0 let | 396 674 km |
| 2010 | 2 914 | 9,5 % | +2,1 | 4,39 % | −0,02 | 5,4 let | 370 201 km |
| 2009 | 2 800 | 7,5 % | +0,9 | 4,21 % | −0,08 | 4,6 let | 331 557 km |
| 2008 | 543 | 8,7 % | +2,0 | 4,60 % | +0,27 | 4,1 let | 321 213 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut DAF LF podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – | – | 17,6 % (2 let) |
| 2023 | – | – | – | – | 5,3 % (3 let) |
| 2022 | 3,5 % | – | – | – | 3,5 % (4 let) |
| 2021 | 7,7 % | – | – | – | 6,8 % (5 let) |
| 2020 | 5,2 % | 6,3 % | – | – | 6,3 % (6 let) |
| 2019 | 3,9 % | 5,6 % | – | – | 8,7 % (7 let) |
| 2018 | 3,6 % | 9,1 % | 8,9 % | – | 8,9 % (8 let) |
| 2017 | 3,9 % | 4,7 % | 11,4 % | – | 6,5 % (9 let) |
| 2016 | 8,0 % | 7,1 % | 12,2 % | 11,3 % | 11,3 % (10 let) |
| 2015 | 5,9 % | 7,7 % | 12,8 % | 10,5 % | 7,1 % (11 let) |
| 2014 | 7,2 % | 10,9 % | 9,1 % | 6,9 % | 11,4 % (12 let) |
| 2013 | 7,2 % | 11,4 % | 8,3 % | 10,0 % | 11,9 % (13 let) |
| 2012 | 10,1 % | 7,6 % | 10,7 % | 14,8 % | 16,0 % (14 let) |
| 2011 | 5,6 % | 11,2 % | 13,1 % | 9,4 % | 19,5 % (15 let) |
| 2010 | 9,7 % | 16,3 % | 15,8 % | 17,2 % | 18,4 % (16 let) |
| 2009 | 10,4 % | 10,1 % | 13,0 % | 16,9 % | 15,8 % (17 let) |
| 2008 | 10,9 % | 8,6 % | 26,3 % | 17,9 % | 12,3 % (18 let) |
| 2007 | 8,6 % | 12,3 % | 17,5 % | 20,8 % | 16,1 % (19 let) |
| 2006 | 10,3 % | 11,2 % | 12,8 % | 28,8 % | 12,7 % (20 let) |
| 2005 | 9,7 % | 9,1 % | 10,2 % | 17,0 % | 12,3 % (21 let) |
| 2004 | 9,6 % | 9,8 % | 16,3 % | 16,5 % | 15,1 % (22 let) |
| 2003 | – | 9,7 % | 10,4 % | 17,4 % | 15,9 % (23 let) |
| 2002 | – | 7,7 % | 10,8 % | 11,8 % | 18,5 % (24 let) |
| 2001 | – | – | 8,9 % | 11,8 % | – |
| 2000 | – | – | – | 7,9 % | – |
| 1999 | – | – | – | 9,8 % | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1996; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 | STK 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 17,6 % | 6,3 % | |||||||||||||||||
| 2023 | 5,3 % | 4,0 % | 3,9 % | ||||||||||||||||
| 2022 | 3,5 % | 2,3 % | 7,4 % | 0,0 % | |||||||||||||||
| 2021 | 6,8 % | 7,7 % | 5,4 % | 2,1 % | 0,8 % | ||||||||||||||
| 2020 | 6,3 % | 5,8 % | 5,2 % | 5,8 % | 2,5 % | 0,6 % | |||||||||||||
| 2019 | 8,7 % | 5,6 % | 5,5 % | 3,9 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,3 % | ||||||||||||
| 2018 | 8,9 % | 10,8 % | 9,1 % | 5,4 % | 3,6 % | 3,2 % | 3,9 % | 3,2 % | |||||||||||
| 2017 | 6,5 % | 11,4 % | 11,5 % | 4,7 % | 5,5 % | 3,9 % | 3,4 % | 1,3 % | 7,9 % | ||||||||||
| 2016 | 11,3 % | 10,4 % | 12,2 % | 9,2 % | 7,1 % | 7,8 % | 8,0 % | 4,3 % | 5,5 % | 5,5 % | |||||||||
| 2015 | 7,1 % | 10,5 % | 9,3 % | 12,8 % | 5,0 % | 7,7 % | 8,7 % | 5,9 % | 4,0 % | 4,0 % | 3,7 % | ||||||||
| 2014 | 11,4 % | 12,2 % | 6,9 % | 8,2 % | 9,1 % | 5,7 % | 10,9 % | 9,1 % | 7,2 % | 3,1 % | 6,5 % | 3,3 % | |||||||
| 2013 | 11,9 % | 12,1 % | 9,5 % | 10,0 % | 9,9 % | 8,3 % | 10,5 % | 11,4 % | 8,5 % | 7,2 % | 5,4 % | 4,0 % | 1,1 % | ||||||
| 2012 | 16,0 % | 13,4 % | 13,8 % | 12,7 % | 14,8 % | 4,3 % | 10,7 % | 12,7 % | 7,6 % | 5,2 % | 10,1 % | 5,0 % | 3,7 % | 3,5 % | |||||
| 2011 | 19,5 % | 18,2 % | 10,0 % | 8,3 % | 11,5 % | 9,4 % | 13,2 % | 13,1 % | 10,9 % | 11,2 % | 11,4 % | 5,6 % | 4,4 % | 4,3 % | 2,7 % | ||||
| 2010 | 18,4 % | 14,5 % | 16,8 % | 10,7 % | 12,7 % | 11,7 % | 17,2 % | 14,1 % | 15,8 % | 13,1 % | 16,3 % | 12,6 % | 9,7 % | 7,3 % | 7,1 % | 1,9 % | |||
| 2009 | 15,8 % | 16,4 % | 17,1 % | 10,5 % | 15,9 % | 11,4 % | 12,0 % | 16,9 % | 13,5 % | 13,0 % | 22,3 % | 10,1 % | 4,9 % | 10,4 % | 7,9 % | 4,7 % | 3,4 % | ||
| 2008 | 12,3 % | 16,1 % | 16,0 % | 10,7 % | 13,8 % | 10,7 % | 12,9 % | 13,0 % | 17,9 % | 19,8 % | 26,3 % | 11,0 % | 8,6 % | 14,4 % | 10,9 % | 6,2 % | 7,2 % | 2,9 % | |
| 2007 | 16,1 % | 13,6 % | 15,6 % | 13,8 % | 11,7 % | 13,6 % | 11,8 % | 19,0 % | 18,1 % | 20,8 % | 25,8 % | 17,5 % | 10,6 % | 12,3 % | 12,5 % | 8,6 % | 8,1 % | 5,5 % | 3,3 % |
| 2006 | 12,7 % | 13,3 % | 13,7 % | 9,9 % | 13,9 % | 12,7 % | 13,2 % | 15,4 % | 15,2 % | 22,7 % | 28,8 % | 13,6 % | 12,8 % | 9,3 % | 11,2 % | 8,4 % | 10,3 % | 5,1 % | 3,8 % |
| 2005 | 12,3 % | 14,7 % | 14,5 % | 12,6 % | 13,5 % | 13,0 % | 16,5 % | 20,0 % | 20,1 % | 26,7 % | 33,7 % | 17,0 % | 12,5 % | 10,2 % | 11,6 % | 9,1 % | 8,6 % | 9,7 % | 6,2 % |
| 2004 | 15,1 % | 12,5 % | 13,5 % | 12,5 % | 12,8 % | 12,3 % | 7,6 % | 15,7 % | 22,9 % | 30,4 % | 35,8 % | 16,9 % | 16,5 % | 12,7 % | 16,3 % | 11,0 % | 9,8 % | 6,4 % | 9,6 % |
| 2003 | 15,9 % | 13,4 % | 17,6 % | 6,9 % | 9,8 % | 7,4 % | 10,4 % | 10,1 % | 18,3 % | 13,9 % | 29,5 % | 17,7 % | 16,6 % | 17,4 % | 9,8 % | 10,4 % | 8,9 % | 9,7 % | 12,2 % |
| 2002 | 18,5 % | 16,2 % | 8,6 % | 12,4 % | 15,3 % | 15,2 % | 8,3 % | 14,4 % | 21,0 % | 17,6 % | 22,3 % | 16,6 % | 14,0 % | 15,7 % | 11,8 % | 13,5 % | 10,8 % | 8,6 % | 7,7 % |
| 2001 | 3,0 % | 13,5 % | 6,3 % | 13,0 % | 8,8 % | 7,3 % | 16,5 % | 19,2 % | 17,4 % | 26,9 % | 15,4 % | 12,6 % | 11,3 % | 13,4 % | 11,8 % | 9,7 % | 8,9 % | 18,5 % | |
| 2000 | 11,8 % | 25,0 % | 12,8 % | 24,6 % | 32,3 % | 15,5 % | 10,7 % | 9,1 % | 14,2 % | 13,9 % | 7,9 % | 7,8 % | |||||||
| 1999 | 18,8 % | 25,6 % | 24,4 % | 18,1 % | 20,0 % | 15,5 % | 19,1 % | 9,7 % | 14,4 % | 9,8 % | |||||||||
| 1998 | 30,4 % | 14,6 % | 22,2 % | 25,9 % | 19,0 % | 21,9 % | 11,4 % | ||||||||||||
| 1997 | 26,7 % | 32,4 % | 16,7 % | 5,0 % | 11,8 % | 23,7 % | 14,6 % | 16,7 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1996; 22 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje DAF LF
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Délka | 9 650 mm | 5 090–9 720 |
| Šířka | 2 500 mm | 2 200–2 550 |
| Výška | 2 670 mm | 2 200–3 950 |
| Rozvor | 5 400 mm | 3 600–5 400 |
| Míst k sezení | 2 | 2–7 |
| Provozní hmotnost | 3 920 kg | 3 920–8 430 |
| Největší přípustná hmotnost | 15 000 kg | 8 300–17 500 |
| Brzděný přívěs | 3 500 kg | 2 925–13 000 |
| Nejvyšší rychlost | 90 km/h | 85–125 |
| Hluk za jízdy | 78,0 dB(A) | 78,0–79,0 |
Karoserie
- BA VALNÍKOVÝ 38 %
- NOSIČ KONTEJNERŮ 23 %
- BB SKŘÍŇOVÝ 15 %
- VALNÍKOVÝ 7,7 %
- SG POŽÁRNÍ 7,7 %
- PRO PŘEPRAVU VOZIDEL 7,7 %
Pohon
- jedna náprava 92 %
- 4×4 7,7 %
Emisní norma
- EURO 3 38 %
- EURO 4 25 %
- EURO 6 25 %
- EURO 5 13 %
Pneumatiky
- 245/70 R17 31 %
- 235/75 R17 23 %
- 285/70 R19 23 %
- 225/75 R17 7,7 %
- 245/70 R19 7,7 %
- 265/70 R19 7,7 %
Tažné zařízení v TP
- ano 54 %
- ne 46 %
Barva
- BÍLÁ 31 %
- ČERVENÁ 31 %
- MODRÁ 15 %
- ŠEDÁ 7,7 %
- MODRÁ-ZÁKLADNÍ 7,7 %
- ŠEDÁ-ZÁKLADNÍ 7,7 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
1,9 na 100 prohlídek
Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
1,6 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené
1,4 na 100 prohlídek
Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené. (0.2.1.2, 0. identifikace vozidla)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
1,0 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
V uchycení a/nebo spojení zařízení stabilizátoru jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo chybí, nebo uchycení, či spojení součástí stabilizátoru není spolehlivé nebo neodpovídá požadavkům
1,0 na 100 prohlídek
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky / tyčky s kulovými čepy) zařízení stabilizátoru jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo spojení neodpovídá požadavkům. (5.3.1.4.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy
0,9 na 100 prohlídek
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně přesahuje 1/5 její šířky. (1.1.14.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění
0,9 na 100 prohlídek
U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,7 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené
0,7 na 100 prohlídek
Deska zadního značení poškozená, deformovaná nebo barevně změněná tak (např. od slunce), že poškození zjevně negativně ovlivňuje její fotometrické vlastnosti (např. viditelnost) nebo může způsobit zranění (ostré hrany). (4.8.1.1.5, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Světlomet nebo jeho optický systém poškozený nebo vadný
0,6 na 100 prohlídek
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený tak, že poškození zjevně ovlivňuje nebo bude ovlivňovat jeho funkci nebo fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení. (4.1.1.2.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,3 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
0,1 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) jsou natolik velké vůle, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla (nebezpečí rozpojení). (2.1.3.1.2, 2. řízení)
-
V uchycení nápravy nebo vidlice jsou vůle nebo některé spojovací prvky uchycení nápravy nebo vidlice jsou uvolněné nebo prasklé nebo chybí nebo uchycení nápravy je nespolehlivé
0,1 na 100 prohlídek
Upevnění nápravy je natolik nespolehlivé (spojovací prvky uvolněné, prasklé nebo chybí) nebo v otočném uložení nápravy (např. čep / pouzdro u vodících tyčí / výkyvná přední náprava traktoru) jsou natolik velké vůle, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla. (5.1.1.2.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
0,1 na 100 prohlídek
Vícenásobný počet větších vůlí (větší než montážní) v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení v konečném důsledku bezprostředně ohrožuje bezpečnost jízdy vozidla. (2.1.3.1.3, 2. řízení)
-
Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
0,1 na 100 prohlídek
Na vozidle nesvítí žádná brzdová svítilna. (4.3.1.1.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Brzdové obložení nebo destičky nadměrně opotřebované
0,0 na 100 prohlídek
Brzdové obložení nebo brzdové destičky poškozené nebo opotřebované natolik, že kolo zjevně nedosahuje požadovaný brzdný účinek. (1.1.13.1.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut DAF LF v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak DAF LF dopadá na STK?
Z 3 253 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 11,8 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,65 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 9,8 % částečně způsobilých, DAF LF tedy dopadá hůř než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.