DAF XG+ nákladní N2, N3
DAF XG+ se vyrábí od roku 2021. V Česku jich jezdí 447, 4 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 2 roky a 322 762 km.
- 2021–dosud
- kategorie N2, N3
Výsledky STK
- Způsobilé 96 %
- Částečně způsobilé 4,0 % stejně stará vozidla 5,4 %
- Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 0,15 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 297 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 2,0
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 2,0
- Vadné nebo chybějící plomby u záznamového zařízení 0,3
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,3
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- DAF
- Roky výroby
- 2021–dosud
- V provozu v ČR
- 447 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 970Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 322 762 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty2,0
- Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty2,0
- Vadné nebo chybějící plomby u záznamového zařízení0,3
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu0,3
- Vozidlo, je-li vyžadováno, není označeno předepsanými údaji0,3
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely DAF
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| DAF XG+ | 4,0 % | 297 |
| DAF XF | 8,5 % | 4 665 |
| DAF LF | 11,8 % | 3 253 |
| DAF XG | 3,7 % | 1 966 |
| DAF CF | 8,6 % | 630 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 297 pravidelných technických prohlídek nákladních aut DAF XG+ v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,4 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,15 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka DAF: 8,7 % a 0,39 %.
- 447 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 4 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty (2 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 297 | 4,0 % | −1,4 | 0,00 % | −0,15 | 2,0 let | 322 762 km |
| 2025 | 364 | 2,2 % | −2,9 | 0,00 % | −0,13 | 1,3 let | 233 267 km |
| 2024 | 237 | 3,4 % | −0,6 | 0,00 % | −0,16 | 0,8 let | 174 541 km |
| 2023 | 70 | 1,4 % | −1,4 | 0,00 % | −0,15 | 0,3 let | 134 272 km |
| 2022 | 2 | 0,0 % | −2,2 | 0,00 % | −0,06 | 0,0 let | 80 224 km |
Podle ročníku
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – | – | 6,7 % (2 let) |
| 2023 | – | – | – | – | 3,1 % (3 let) |
| 2022 | 2,5 % | – | – | – | 2,5 % (4 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2021; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 6,7 % | 2,4 % | ||
| 2023 | 3,1 % | 1,6 % | 4,6 % | |
| 2022 | 2,5 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,6 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Nejčastější vážné závady
-
Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty
2,0 na 100 prohlídek
Emisně relevantní závady získané z řídící jednotky. (8.2.2.2.1.11, 8. obtěžování okolí)
-
Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty
2,0 na 100 prohlídek
U vozidel s OBD sdělovač MI (MIL) se po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo po nastartování vozidla indikuje závadu. (8.2.2.2.1.3, 8. obtěžování okolí)
-
Vadné nebo chybějící plomby u záznamového zařízení
0,3 na 100 prohlídek
Plomby u záznamového zařízení zjevně poškozené nebo zjevně chybí nebo zjevně neodpovídají požadavkům. (7.9.3, 7. jiné vybavení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,3 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Vozidlo, je-li vyžadováno, není označeno předepsanými údaji
0,3 na 100 prohlídek
Vozidlo není označeno předepsanými údaji. (7.90.1, 7. jiné vybavení)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
0,3 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
V poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180° překážka, která významně narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled
0,3 na 100 prohlídek
Překážka v poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180°, která narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled. (3.1.1.1, 3. výhledy)
-
Povinný štítek výrobce, je-li vyžadován, chybí nebo je nečitelný nebo je neúplný nebo vyznačené údaje neodpovídají údajům, uvedeným v dokumentaci vozidla nebo samostatného technického celku (výměnná nástavba, pracovní stroj nesený)
0,3 na 100 prohlídek
Povinný štítek výrobce, je-li vyžadován, chybí (u vozidla uvedeného do provozu od 01. 01. 2002). (0.2.2.1.2, 0. identifikace vozidla)
-
Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla
0,3 na 100 prohlídek
Typ pneumatiky, namontovaný na vozidle, nesouhlasí s údaji uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu, nebo je-li vyžadováno, není tato změna nebo úprava vyznačena v dokumentaci k vozidlu
0,3 na 100 prohlídek
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.). (0.3.1.1, 0. identifikace vozidla)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut DAF XG+ v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak DAF XG+ dopadá na STK?
Z 297 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 4,0 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 5,4 % částečně způsobilých, DAF XG+ tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.