DAF XF nákladní N2, N3

Odtahový DAF XF se vyrábí od roku 1999. V Česku jich jezdí 6 047, 16 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá podobně než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 6,8 roku a 660 491 km.

  • 1999–dosud
  • kategorie N2, N3
  • Odtahový
  • 2 místa
DAF XF – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 91,3 %
  • Částečně způsobilé 8,5 % stejně stará vozidla 8,6 %
  • Nezpůsobilé 0,21 % stejně stará vozidla 0,44 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 4 665 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,3
  • Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy 1,2
  • Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,1
  • Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 1,1

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
DAF
Roky výroby
1999–dosud
Počet míst
2
V provozu v ČR
6 047 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 124 733

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 660 491 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení1,3
  2. Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy1,2
  3. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu1,1
  4. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty1,1
  5. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům1,0

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s podobnými vozy

ModelČástečně způsobiléProhlídek
DAF XF 8,5 % 4 665
MERCEDES-BENZ AXOR 8,1 % 298
KAROSA CAS K 25-L 4,2 % 95
IVECO EUROTRAKKER 15,9 % 63

Podobná délka a hmotnost podle registru, podíl částečně způsobilých v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 4 665 pravidelných technických prohlídek nákladních aut DAF XF v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,21 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,23 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka DAF: 8,7 % a 0,39 %.

  • 6 047 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 16 % dovezených ojetých.
  • Průměrný stav tachometru ve stáří 10 let: 875 723 km.
  • Nejčastější vážná závada: Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení (1,3 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 4 665 8,5 % −0,2 0,21 % −0,23 6,8 let 660 491 km
2025 6 711 10,4 % +1,1 0,34 % −0,14 6,2 let 623 833 km
2024 7 551 8,1 % −0,2 0,32 % −0,24 5,6 let 589 279 km
2023 8 349 6,1 % −0,3 0,26 % −0,22 5,0 let 549 140 km
2022 8 752 7,0 % +0,3 0,42 % −0,07 4,8 let 532 817 km
2021 8 609 7,1 % +1,0 0,28 % −0,26 4,6 let 523 389 km
2020 8 888 8,3 % +1,7 0,26 % −0,08 4,4 let 501 169 km
2019 8 662 8,0 % +0,9 0,18 % −0,10 4,2 let 492 948 km
2018 8 198 8,1 % +0,6 0,63 % −0,02 4,2 let 500 884 km
2017 7 965 7,6 % +0,5 0,48 % −0,26 4,0 let 491 939 km
2016 7 399 9,3 % −0,1 0,72 % −0,21 4,0 let 494 797 km
2015 6 737 7,8 % +0,5 0,99 % −0,33 4,3 let 511 731 km
2014 6 280 5,2 % −0,5 1,21 % −0,17 4,3 let 503 314 km
2013 5 670 5,3 % −1,3 1,36 % −0,33 4,3 let 502 755 km
2012 5 224 6,1 % −1,0 1,97 % −0,46 4,6 let 504 253 km
2011 4 832 5,1 % −0,9 2,77 % −0,84 4,6 let 499 347 km
2010 4 648 4,9 % −1,6 2,84 % −0,99 4,5 let 488 472 km
2009 4 678 4,7 % −1,3 3,01 % −0,87 4,1 let 453 931 km
2008 915 4,5 % −1,9 2,51 % −1,72 4,0 let 455 514 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut DAF XF podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2025 – – – – 3,8 % (1 let)
2024 – – – – 3,4 % (2 let)
2023 – – – – 5,3 % (3 let)
2022 4,7 % – – – 4,7 % (4 let)
2021 16,7 % – – – 7,6 % (5 let)
2020 7,4 % 9,6 % – – 9,6 % (6 let)
2019 5,0 % 7,0 % – – 5,7 % (7 let)
2018 4,7 % 9,1 % 7,1 % – 7,1 % (8 let)
2017 5,3 % 5,3 % 7,9 % – 8,6 % (9 let)
2016 5,0 % 6,4 % 10,9 % 12,6 % 12,6 % (10 let)
2015 6,2 % 7,3 % 9,8 % 17,5 % 14,0 % (11 let)
2014 7,6 % 13,5 % 15,7 % 16,9 % 16,3 % (12 let)
2013 6,6 % 11,8 % 13,5 % 8,6 % 13,0 % (13 let)
2012 8,0 % 11,4 % 14,4 % 16,6 % 14,3 % (14 let)
2011 5,4 % 15,0 % 18,9 % 17,6 % 14,3 % (15 let)
2010 4,4 % 14,8 % 14,1 % 18,8 % –
2009 4,0 % 12,5 % 17,9 % 21,7 % –
2008 4,0 % 7,0 % 19,3 % 14,1 % –
2007 4,3 % 7,8 % 15,5 % 12,8 % –
2006 5,9 % 6,8 % 11,1 % 25,0 % –
2005 2,3 % 9,3 % 11,3 % 11,7 % –
2004 3,5 % 5,1 % 8,0 % 11,5 % –
2003 – 5,8 % 8,8 % 9,7 % –
2002 – 4,5 % 6,0 % 13,0 % –
2001 – – 7,9 % 10,3 % –
2000 – – 14,8 % 8,0 % –
1999 – – – 7,5 % –

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1999; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013STK 2012STK 2011STK 2010STK 2009STK 2008
2025 3,8 %
2024 3,4 % 4,1 %
2023 5,3 % 2,6 % 3,2 %
2022 4,7 % 5,9 % 2,9 % 1,8 %
2021 7,6 % 16,7 % 2,7 % 3,0 % 1,2 % 0,0 %
2020 9,6 % 4,9 % 7,4 % 2,4 % 1,8 % 1,3 % 0,0 %
2019 5,7 % 7,0 % 7,2 % 5,0 % 3,0 % 2,1 % 2,0 % 1,1 %
2018 7,1 % 8,8 % 9,1 % 4,3 % 4,7 % 3,9 % 2,6 % 2,5 % 1,5 %
2017 8,6 % 7,9 % 6,6 % 5,3 % 3,8 % 5,3 % 4,2 % 3,5 % 0,8 % 0,0 %
2016 12,6 % 11,1 % 10,9 % 7,2 % 6,4 % 5,7 % 5,0 % 3,5 % 2,7 % 1,6 % 0,0 %
2015 14,0 % 17,5 % 14,1 % 9,8 % 11,2 % 7,3 % 7,8 % 6,2 % 3,5 % 1,6 % 1,5 % 2,1 %
2014 16,3 % 16,6 % 16,9 % 14,8 % 15,7 % 14,3 % 13,5 % 11,9 % 7,6 % 3,3 % 2,8 % 1,3 % 0,0 %
2013 13,0 % 11,9 % 13,3 % 8,6 % 13,9 % 13,5 % 16,6 % 11,8 % 11,8 % 6,6 % 4,4 % 3,2 % 0,4 % 1,1 %
2012 14,3 % 15,8 % 13,4 % 15,6 % 16,6 % 15,4 % 14,4 % 12,9 % 11,4 % 9,5 % 8,0 % 6,0 % 2,0 % 1,7 % 2,6 %
2011 14,3 % 22,5 % 9,0 % 13,3 % 14,8 % 17,6 % 14,9 % 18,9 % 16,0 % 15,0 % 12,5 % 5,4 % 2,1 % 2,6 % 1,6 % 0,0 %
2010 7,1 % 13,1 % 9,4 % 13,6 % 12,9 % 18,8 % 14,1 % 14,1 % 16,2 % 14,8 % 8,2 % 4,4 % 2,1 % 3,2 % 0,9 % 1,8 %
2009 11,9 % 22,2 % 7,4 % 21,8 % 21,7 % 17,1 % 17,9 % 15,7 % 12,5 % 6,8 % 4,0 % 4,0 % 1,4 % 1,0 % 0,0 %
2008 16,7 % 15,0 % 7,1 % 16,2 % 11,9 % 15,6 % 10,4 % 14,1 % 17,3 % 19,3 % 10,1 % 7,0 % 4,3 % 4,0 % 2,2 % 3,3 % 2,3 %
2007 12,1 % 10,6 % 11,6 % 21,0 % 19,4 % 15,6 % 10,2 % 18,6 % 12,8 % 19,3 % 15,5 % 9,8 % 7,8 % 6,4 % 4,3 % 3,2 % 3,3 % 1,3 %
2006 6,1 % 10,3 % 16,1 % 14,9 % 15,2 % 18,2 % 14,3 % 15,0 % 15,8 % 25,0 % 14,4 % 11,1 % 8,5 % 6,8 % 4,2 % 5,9 % 3,9 % 4,0 %
2005 6,1 % 8,7 % 19,1 % 17,0 % 13,8 % 16,7 % 17,6 % 11,7 % 10,6 % 11,3 % 8,7 % 9,3 % 5,2 % 2,3 % 1,7 %
2004 15,8 % 21,3 % 20,5 % 24,8 % 21,4 % 15,4 % 11,5 % 7,3 % 8,0 % 4,7 % 5,1 % 6,6 % 3,5 %
2003 16,7 % 18,0 % 18,9 % 7,0 % 9,7 % 12,0 % 8,8 % 5,8 % 5,8 % 4,8 %
2002 10,0 % 15,0 % 12,9 % 11,5 % 13,1 % 13,0 % 8,5 % 6,0 % 4,3 % 4,5 %
2001 11,4 % 21,9 % 3,7 % 6,9 % 9,7 % 10,3 % 6,6 % 7,9 % 6,5 %
2000 29,7 % 6,9 % 8,9 % 12,2 % 10,7 % 8,0 % 9,2 % 14,8 %
1999 3,3 % 6,7 % 10,8 % 1,1 % 10,8 % 7,5 %

Vozový park v ČR

V provozu
6 047
z 19 328 registrovaných celkem
Zaniklo
224
1,2 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
12 199 / 858
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
16,7 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1999; 80 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Dovozy ojetých vozů

Dovezeno
71
s prohlídkou před registrací v ČR
Nejčastěji z
Litva
70 % dovezených
Průměrný nájezd při dovozu
366 074 km
stav tachometru před registrací v ČR
Průměrné stáří při dovozu
3,1 let
od první registrace v cizině
Země původuVozůPodílNájezdStáří
Litva 50 70 % 385 321 km 3 let
Polsko 16 23 % 323 985 km 3 let
Německo 4 5,6 % – –
Slovensko 1 1,4 % – –

Dovozy po letech

Vozy, které měly technickou prohlídku se zahraniční registrací (zpravidla evidenční kontrola před registrací v ČR) a po ní prohlídku s registrací v ČR, od roku 2008. Země podle registrace při poslední prohlídce před dovozem.

Technické údaje DAF XF

ÚdajTypickyRozpětí (90 % vozů)
Délka 6 200 mm 6 200–9 770
Šířka 2 550 mm –
Výška 4 000 mm –
Rozvor 3 350 mm 3 350–4 800
Míst k sezení 2 –
Provozní hmotnost 8 670 kg 8 670–18 150
Největší přípustná hmotnost 20 500 kg 20 500–33 000
Brzděný přívěs 24 000 kg –
Nejvyšší rychlost 80 km/h 80–90
Hluk za jízdy 79,0 dB(A) 79,0–80,0

Karoserie

  • ODTAHOVÝ 33 %
  • TAHAČ NÁVĚ 33 %
  • BC TAHAČ NÁVĚSŮ 33 %

Pohon

  • jedna náprava 67 %
  • 4×4 33 %

Emisní norma

  • EURO 5 100 %

Pneumatiky

  • 315/70 R22 67 %
  • 315/80 R22 33 %

Tažné zařízení v TP

  • ano 100 %

Barva

  • MODRÁ 33 %
  • ČERVENÁ 33 %
  • ORANŽOVÁ 33 %

Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.

Nejčastější vážné závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,3 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  2. Brzdový buben nebo kotouč nadměrně opotřebený, zkorodovaný, rýhovaný nebo s nadměrnými trhlinami nebo lomy 1,2 na 100 prohlídek
    Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně přesahuje 1/5 její šířky. (1.1.14.1.2, 1. brzdové zařízení)
  3. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,1 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  4. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 1,1 na 100 prohlídek
    Emisně relevantní závady získané z řídící jednotky. (8.2.2.2.1.11, 8. obtěžování okolí)
  5. Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 1,0 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  6. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8 na 100 prohlídek
    U vozidel s OBD sdělovač MI (MIL) se po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo po nastartování vozidla indikuje závadu. (8.2.2.2.1.3, 8. obtěžování okolí)
  7. Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení 0,7 na 100 prohlídek
    Montážní štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušen tak, že není čitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku záznamového zařízení (vztahuje se pouze na vozidlo s povinností být vybaveno záznamovým zařízením) nebo není montážní štítek v souladu s požadavky. (7.9.4, 7. jiné vybavení)
  8. Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené 0,7 na 100 prohlídek
    Identifikační číslo / výrobní číslo je neúplné nebo nečitelné nebo vyrezlé nebo jinak poškozené. (0.2.1.2, 0. identifikace vozidla)
  9. Kryt kola nebo blatník, je-li vyžadován, chybí nebo je nadměrně zkorodovaný nebo je poškozený tak, že neplní svoji funkci nebo jeho uchycení je uvolněné nebo není spolehlivé 0,6 na 100 prohlídek
    Na vozidle, je-li vyžadováno, chybí kryt kola / blatník nebo je kryt kola / blatník uvolněný, nadměrně zkorodovaný nebo poškozený tak, že neplní svoji funkci. (6.2.10.2.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  10. Některá část spojovacího zařízení nadměrně opotřebovaná 0,5 na 100 prohlídek
    Zjevně nadměrné opotřebení některé části spojovacího zařízení. (6.1.6.3.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,1 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro provozní brzdění 0,0 na 100 prohlídek
    Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro provozní brzdění. (1.2.2.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,0 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v celé šířce běhounu některé části pneumatiky v souladu s požadavky. (5.2.3.6.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  4. Brzdový válec je netěsný 0,0 na 100 prohlídek
    Únik vzduchu z brzdového válce, působící znatelný pokles tlaku v brzdovém systému. (1.1.16.2.2, 1. brzdové zařízení)
  5. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,0 na 100 prohlídek
    Vícenásobný počet větších vůlí (větší než montážní) v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení v konečném důsledku bezprostředně ohrožuje bezpečnost jízdy vozidla. (2.1.3.1.3, 2. řízení)
  6. Nadměrná vůle v uložení hřídelů nebo hřebenových tyčí převodky řízení 0,0 na 100 prohlídek
    V uložení hřídele (ložiska) nebo v uložení ozubených tyčí (pouzdra) převodky řízení jsou natolik velké vůle, že je bezprostředně ohroženo bezpečné ovládání vozidla. (2.1.1.4.2, 2. řízení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut DAF XF v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak DAF XF dopadá na STK?

Z 4 665 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,21 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,6 % částečně způsobilých, DAF XF tedy dopadá zhruba jako průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely DAF

  • LF11,8 % · 0,65 %
  • XG3,7 % · 0,10 %
  • CF8,6 % · 0,63 %
  • XG+4,0 % · 0,00 %