DAF XG nákladní N2, N3

DAF XG se vyrábí od roku 2022. V Česku jich jezdí 3 176, 2 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 1,3 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 1,5 roku a 246 082 km.

  • 2022–dosud
  • kategorie N2, N3
DAF XG – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 96,2 %
  • Částečně způsobilé 3,7 % stejně stará vozidla 4,9 %
  • Nezpůsobilé 0,10 % stejně stará vozidla 0,14 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 1 966 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8
  • Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8
  • Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,4
  • Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,3

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
DAF
Roky výroby
2022–dosud
V provozu v ČR
3 176 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 5 357

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 246 082 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty0,8
  2. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty0,8
  3. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu0,4
  4. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky0,3
  5. Vozidlo, je-li vyžadováno, není označeno předepsanými údaji0,3

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely DAF

ModelČástečně způsobiléProhlídek
DAF XG 3,7 % 1 966
DAF XF 8,5 % 4 665
DAF LF 11,8 % 3 253
DAF CF 8,6 % 630
DAF XG+ 4,0 % 297

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 1 966 pravidelných technických prohlídek nákladních aut DAF XG v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,7 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 1,3 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,10 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka DAF: 8,7 % a 0,39 %.

  • 3 176 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 2 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty (0,8 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 1 966 3,7 % −1,3 0,10 % −0,04 1,5 let 246 082 km
2025 1 881 4,8 % 0,0 0,05 % −0,07 1,0 let 195 253 km
2024 1 182 2,9 % −0,8 0,17 % +0,01 0,6 let 135 770 km
2023 321 3,7 % +0,9 0,00 % −0,15 0,2 let 112 738 km
2022 7 0,0 % −3,0 0,00 % −0,11 0,9 let 180 316 km

Podle ročníku

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2025 – – – – 2,5 % (1 let)
2024 – – – – 4,5 % (2 let)
2023 – – – – 4,2 % (3 let)
2022 3,5 % – – – 3,5 % (4 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2022; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023
2025 2,5 %
2024 4,5 % 5,0 %
2023 4,2 % 4,1 % 2,6 %
2022 3,5 % 6,8 % 3,8 % 4,1 %

Vozový park v ČR

V provozu
3 176
z 3 551 registrovaných celkem
Zaniklo
2
0,1 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
312 / 61
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
3 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2022; 7 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8 na 100 prohlídek
    U vozidel s OBD sdělovač MI (MIL) se po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo po nastartování vozidla indikuje závadu. (8.2.2.2.1.3, 8. obtěžování okolí)
  2. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8 na 100 prohlídek
    Emisně relevantní závady získané z řídící jednotky. (8.2.2.2.1.11, 8. obtěžování okolí)
  3. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 0,4 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  4. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,3 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v některé části šířky běhounu v souladu s požadavky. (5.2.3.6.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  5. Vozidlo, je-li vyžadováno, není označeno předepsanými údaji 0,3 na 100 prohlídek
    Vozidlo není označeno předepsanými údaji. (7.90.1, 7. jiné vybavení)
  6. V poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180° překážka, která významně narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled 0,2 na 100 prohlídek
    Překážka v poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180°, která narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled. (3.1.1.1, 3. výhledy)
  7. Označení schválení typu, rozměry, index nosnosti nebo kategorie rychlosti pneumatiky není v souladu s požadavky a má vliv na bezpečný provoz vozidla 0,2 na 100 prohlídek
    Typ pneumatiky, namontovaný na vozidle, nesouhlasí s údaji uvedenými v registru silničních vozidel. (5.2.3.1.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  8. Nebezpečné vnější díly na kabině, karoserii nebo nástavbě, které by mohly způsobit zranění 0,2 na 100 prohlídek
    Na karosérii, kabině nebo nástavbě vozidla se vyskytují nebezpečné vnější díly, které mohou způsobit zachycení nebo zranění osob. (6.2.1.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  9. Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky 0,2 na 100 prohlídek
    Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  10. Kryt kola nebo blatník, je-li vyžadován, chybí nebo je nadměrně zkorodovaný nebo je poškozený tak, že neplní svoji funkci nebo jeho uchycení je uvolněné nebo není spolehlivé 0,2 na 100 prohlídek
    Na vozidle, je-li vyžadováno, chybí kryt kola / blatník nebo je kryt kola / blatník uvolněný, nadměrně zkorodovaný nebo poškozený tak, že neplní svoji funkci. (6.2.10.2.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Zdroj světla brzdové svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,1 na 100 prohlídek
    Na vozidle nesvítí žádná brzdová svítilna. (4.3.1.1.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
  2. Elektrické propojení tažného vozidla s přípojným vozidlem nefunguje správně nebo není spolehlivé nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,1 na 100 prohlídek
    Elektrické propojení tažného vozidla s přípojným vozidlem chybí nebo nefunguje správně, v důsledku čehož na přípojném vozidle nesvítí brzdové svítilny nebo směrová svítilna na straně přivrácené do středu vozovky nebo na tažném a přípojném vozidle svítí směrové svítilny na opačných stranách vozidel a tato závada bezprostředně ohrožuje provoz vozidla na pozemních komunikacích. (4.10.4.3, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut DAF XG v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak DAF XG dopadá na STK?

Z 1 966 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 3,7 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,1 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 4,9 % částečně způsobilých, DAF XG tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely DAF

  • XF8,5 % · 0,21 %
  • LF11,8 % · 0,65 %
  • CF8,6 % · 0,63 %
  • XG+4,0 % · 0,00 %