TATRA 163 nákladní N2, N3

TATRA 163 se vyrábí od roku 1999. V Česku jich jezdí 89, 21 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 4,4 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 20,7 roku a 267 657 km.

  • 1999–dosud
  • kategorie N2, N3

Výsledky STK

  • Způsobilé 94,1 %
  • Částečně způsobilé 5,9 % stejně stará vozidla 10,3 %
  • Nezpůsobilé 0,00 % stejně stará vozidla 1,04 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 34 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 2,9
  • V uchycení tlumiče pérování jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo jsou prasklé nebo chybí nebo uchycení tlumiče pérování neodpovídá požadavkům 2,9
  • Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium 2,9
  • Pneumatiky na téže nápravě různého typu 2,9

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
TATRA
Roky výroby
1999–dosud
V provozu v ČR
89 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 1 432

Závady v čase

podíl prohlídek

Nejčastější závady

  1. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech2,9
  2. V uchycení tlumiče pérování jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo jsou prasklé nebo chybí nebo uchycení tlumiče pérování neodpovídá požadavkům2,9
  3. Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium2,9
  4. Pneumatiky na téže nápravě různého typu2,9
  5. Navíječ bezpečnostního pásu poškozený nebo nefunguje správně nebo neblokuje2,9

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely TATRA

ModelČástečně způsobiléProhlídek
TATRA 163 5,9 % 34
TATRA 815 8,4 % 4 667
TATRA 158 8,5 % 1 021
TATRA 148 4,7 % 299
TATRA 805 2,0 % 51

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 34 pravidelných technických prohlídek nákladních aut TATRA 163 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 5,9 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 4,4 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,00 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 1,04 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel. Celá značka TATRA: 8,1 % a 1,43 %.

  • 89 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 21 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech (2,9 na 100 prohlídek).

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 34 5,9 % −4,4 0,00 % −1,04 20,7 let 267 657 km
2025 39 17,9 % +6,3 0,00 % −1,03 18,9 let 296 740 km
2024 42 11,9 % +1,1 0,00 % −1,16 18,1 let 284 718 km
2023 63 7,9 % −1,2 0,00 % −1,11 17,3 let 244 716 km
2022 72 8,3 % −1,9 0,00 % −1,20 16,5 let 239 932 km
2021 75 9,3 % −1,0 2,67 % +1,26 15,3 let 227 701 km
2020 80 10,0 % −1,5 1,25 % +0,07 14,8 let 230 356 km
2019 93 14,0 % +0,4 4,30 % +3,35 13,4 let 241 704 km
2018 99 8,1 % −6,5 9,09 % +7,26 12,5 let 234 876 km
2017 99 13,1 % −1,8 7,07 % +4,86 11,6 let 233 900 km
2016 98 12,2 % −7,8 6,12 % +3,64 10,5 let 209 229 km
2015 98 10,2 % −3,2 4,08 % +1,22 9,6 let 199 254 km
2014 94 3,2 % −7,1 8,51 % +5,77 9,0 let 199 434 km
2013 97 7,2 % −3,4 12,37 % +9,09 8,1 let 176 261 km
2012 86 8,1 % −2,0 4,65 % +0,87 7,2 let 170 385 km
2011 91 5,5 % −2,1 8,79 % +4,06 6,0 let 170 168 km
2010 79 1,3 % −6,1 11,39 % +6,97 5,1 let 139 603 km
2009 79 3,8 % −2,8 15,19 % +11,16 4,1 let 115 654 km
2008 14 0,0 % −7,4 14,29 % +10,00 4,0 let 114 846 km

Vozový park v ČR

V provozu
89
z 206 registrovaných celkem
Zaniklo
1
0,5 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
86 / 30
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
14,1 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1999; 1 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 2,9 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  2. V uchycení tlumiče pérování jsou nadměrné vůle nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné nebo jsou prasklé nebo chybí nebo uchycení tlumiče pérování neodpovídá požadavkům 2,9 na 100 prohlídek
    V upevnění tlumiče pérování jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné, prasklé nebo chybí nebo upevnění tlumiče pérování neodpovídá požadavkům. (5.3.2.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  3. Z brzdového potrubí nebo spojů uniká médium 2,9 na 100 prohlídek
    Slyšitelný únik vzduchu z brzdového potrubí nebo spojů. (1.1.11.2.1, 1. brzdové zařízení)
  4. Pneumatiky na téže nápravě různého typu 2,9 na 100 prohlídek
    Pneumatiky na téže nápravě se vzájemně liší označením výrobce pneumatiky. (5.2.3.3.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  5. Navíječ bezpečnostního pásu poškozený nebo nefunguje správně nebo neblokuje 2,9 na 100 prohlídek
    Navíječ bezpečnostního pásu nenavíjí nebo nenavíjí správně nebo neblokuje. (7.1.2.5, 7. jiné vybavení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut TATRA 163 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak TATRA 163 dopadá na STK?

Z 34 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 5,9 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 10,3 % částečně způsobilých, TATRA 163 tedy dopadá lépe než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely TATRA

  • 8158,4 % · 1,50 %
  • 1588,5 % · 1,57 %
  • 1484,7 % · 0,67 %
  • 8052,0 % · 0,00 %
  • 1380,0 % · 0,00 %