TATRA 158 nákladní N2, N3

TATRA 158 se vyrábí od roku 2012. V Česku jich jezdí 1 403, 2 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá podobně než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 6,4 roku a 170 345 km.

  • 2012–dosud
  • kategorie N2, N3
TATRA 158 – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 89,9 %
  • Částečně způsobilé 8,5 % stejně stará vozidla 8,6 %
  • Nezpůsobilé 1,57 % stejně stará vozidla 0,43 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 1 021 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,4
  • Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 1,3
  • Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,7
  • Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky 0,6

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
TATRA
Roky výroby
2012–dosud
V provozu v ČR
1 403 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 10 725

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 170 345 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení1,4
  2. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru1,3
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech0,7
  4. Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky0,6
  5. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole0,6

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely TATRA

ModelČástečně způsobiléProhlídek
TATRA 158 8,5 % 1 021
TATRA 815 8,4 % 4 667
TATRA 148 4,7 % 299
TATRA 805 2,0 % 51
TATRA 163 5,9 % 34

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 1 021 pravidelných technických prohlídek nákladních aut TATRA 158 v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 1,57 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 1,13 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka TATRA: 8,1 % a 1,43 %.

  • 1 403 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 2 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení (1,4 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 1 021 8,5 % 0,0 1,57 % +1,13 6,4 let 170 345 km
2025 1 327 7,8 % −1,2 1,88 % +1,43 5,6 let 151 206 km
2024 1 327 7,1 % −0,9 1,73 % +1,22 4,9 let 135 559 km
2023 1 384 6,6 % +0,5 1,88 % +1,44 4,2 let 122 908 km
2022 1 211 4,9 % −1,3 1,73 % +1,32 3,8 let 116 479 km
2021 1 063 5,6 % +0,1 1,79 % +1,36 3,5 let 113 222 km
2020 968 7,0 % +1,6 1,24 % +1,00 2,9 let 98 356 km
2019 773 7,5 % +1,9 0,65 % +0,47 2,6 let 93 683 km
2018 577 3,6 % −1,9 1,56 % +1,19 2,3 let 91 229 km
2017 427 6,8 % +2,6 1,64 % +1,31 1,9 let 79 271 km
2016 284 6,7 % +2,0 2,11 % +1,74 1,6 let 73 291 km
2015 206 7,8 % +4,8 2,91 % +2,50 1,0 let 55 881 km
2014 120 5,0 % +3,4 0,83 % +0,54 0,5 let 41 891 km
2013 36 5,6 % +3,6 8,33 % +8,00 0,3 let 40 317 km
2012 1 0,0 % −1,9 0,00 % −0,22 0,0 let 7 200 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut TATRA 158 podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2024 – – – – 5,1 % (2 let)
2023 – – – – 2,0 % (3 let)
2022 3,1 % – – – 3,1 % (4 let)
2021 4,4 % – – – 11,5 % (5 let)
2020 6,6 % 7,8 % – – 7,8 % (6 let)
2019 6,2 % 8,2 % – – 6,1 % (7 let)
2018 4,7 % 6,4 % 12,3 % – 12,3 % (8 let)
2017 6,8 % 10,1 % 10,7 % – 11,7 % (9 let)
2016 8,4 % 4,9 % 8,5 % 12,9 % 12,9 % (10 let)
2015 4,5 % 8,5 % 6,9 % 14,1 % 15,9 % (11 let)
2014 8,0 % 7,8 % 12,2 % 13,0 % 9,8 % (12 let)
2013 8,9 % 12,2 % 6,3 % 7,9 % 4,9 % (13 let)
2012 9,1 % 6,7 % 12,5 % 0,0 % –

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2012; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018STK 2017STK 2016STK 2015STK 2014STK 2013
2024 5,1 % 0,0 %
2023 2,0 % 0,0 % 3,3 %
2022 3,1 % 4,5 % 4,3 % 5,7 %
2021 11,5 % 4,4 % 1,8 % 2,4 % 3,5 %
2020 7,8 % 8,2 % 6,6 % 4,6 % 4,8 % 4,1 %
2019 6,1 % 8,2 % 8,4 % 6,2 % 5,3 % 3,8 % 2,4 %
2018 12,3 % 10,9 % 6,4 % 4,6 % 4,7 % 5,6 % 8,2 % 4,2 %
2017 11,7 % 10,7 % 10,7 % 10,1 % 3,6 % 6,8 % 6,7 % 6,7 % 1,4 %
2016 12,9 % 11,8 % 8,5 % 8,0 % 4,9 % 4,6 % 8,4 % 9,8 % 1,6 % 0,8 %
2015 15,9 % 14,1 % 8,8 % 6,9 % 7,3 % 8,5 % 5,9 % 4,5 % 3,8 % 5,0 % 2,6 %
2014 9,8 % 13,7 % 13,0 % 15,3 % 12,2 % 10,5 % 7,8 % 8,8 % 8,0 % 10,6 % 6,9 % 6,1 %
2013 4,9 % 8,2 % 10,6 % 7,9 % 0,0 % 6,3 % 11,5 % 12,2 % 4,3 % 8,9 % 9,4 % 8,2 % 3,9 %
2012 13,9 % 10,8 % 0,0 % 0,0 % 12,5 % 9,8 % 6,7 % 16,2 % 9,1 % 3,0 % 8,8 % 2,9 %

Vozový park v ČR

V provozu
1 403
z 1 693 registrovaných celkem
Zaniklo
1
0,1 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
254 / 35
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
2,1 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,4 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  2. Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 1,3 na 100 prohlídek
    Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,7 na 100 prohlídek
    Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
  4. Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky 0,6 na 100 prohlídek
    Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  5. Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole 0,6 na 100 prohlídek
    Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
  6. Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění 0,6 na 100 prohlídek
    U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  7. Instalační štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušený nebo nečitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku zařízení 0,5 na 100 prohlídek
    Montážní štítek záznamového zařízení chybí nebo je porušen tak, že není čitelný nebo je překročena lhůta pro periodickou prohlídku záznamového zařízení (vztahuje se pouze na vozidlo s povinností být vybaveno záznamovým zařízením) nebo není montážní štítek v souladu s požadavky. (7.9.4, 7. jiné vybavení)
  8. Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 0,5 na 100 prohlídek
    Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
  9. Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky 0,4 na 100 prohlídek
    Zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrana, nárazník, je-li vyžadován, chybí, je neúplný nebo některá část zařízení je poškozená tak, že zařízení neplní svůj účel nebo konstrukce zařízení nebo jeho montáž na vozidle není v souladu s požadavky. (6.1.4.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  10. Hydraulické zařízení netěsné 0,4 na 100 prohlídek
    Z hydraulického zařízení odkapává olej. (6.2.9.7.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru 0,8 na 100 prohlídek
    Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,6 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  3. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,2 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.3.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  4. Nedosahuje se předepsaných minimálních hodnot brzdného účinku pro nouzové brzdění 0,1 na 100 prohlídek
    Vozidlo nedosahuje předepsaného brzdného účinku pro nouzové brzdění (50 % provozního brzdění). (1.3.2.1.2, 1. brzdové zařízení)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut TATRA 158 v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak TATRA 158 dopadá na STK?

Z 1 021 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,5 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 1,57 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,6 % částečně způsobilých, TATRA 158 tedy dopadá zhruba jako průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely TATRA

  • 8158,4 % · 1,50 %
  • 1484,7 % · 0,67 %
  • 8052,0 % · 0,00 %
  • 1635,9 % · 0,00 %
  • 1380,0 % · 0,00 %