SCANIA P nákladní N2, N3
SCANIA P se vyrábí od roku 1995. V Česku jich jezdí 1 673, 18 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 3,2 p. b. lépe než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 8,6 roku a 200 315 km.
- 1995–dosud
- kategorie N2, N3
- 2 místa
Výsledky STK
- Způsobilé 94 %
- Částečně způsobilé 5,2 % stejně stará vozidla 8,5 %
- Nezpůsobilé 0,80 % stejně stará vozidla 0,52 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 1 243 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,8
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 % 0,6
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,5
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru 0,4
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- SCANIA
- Roky výroby
- 1995–dosud
- Počet míst
- 2
- V provozu v ČR
- 1 673 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 19 051Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 200 315 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech0,8
- Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %0,6
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení0,5
- Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru0,4
- Poškození brzdového ventilu nebo nadměrný únik vzduchu0,3
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely SCANIA
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| SCANIA P | 5,2 % | 1 243 |
| SCANIA R | 8,0 % | 5 685 |
| SCANIA S | 6,7 % | 1 811 |
| SCANIA G | 8,7 % | 1 085 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 1 243 pravidelných technických prohlídek nákladních aut SCANIA P v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 5,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), o 3,2 p. b. lépe než průměr stejně starých vozidel a 0,80 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), o 0,29 p. b. hůř než průměr stejně starých vozidel. Celá značka SCANIA: 7,5 % a 0,58 %.
- 1 673 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 18 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech (0,8 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 243 | 5,2 % | −3,2 | 0,80 % | +0,29 | 8,6 let | 200 315 km |
| 2025 | 1 564 | 7,4 % | −1,7 | 0,70 % | +0,14 | 8,0 let | 199 313 km |
| 2024 | 1 522 | 6,2 % | −2,2 | 0,53 % | −0,12 | 7,9 let | 206 076 km |
| 2023 | 1 340 | 5,8 % | −1,2 | 0,22 % | −0,46 | 8,7 let | 241 111 km |
| 2022 | 1 301 | 5,4 % | −2,2 | 0,92 % | +0,19 | 8,7 let | 252 770 km |
| 2021 | 1 162 | 6,4 % | −1,1 | 1,72 % | +0,87 | 8,7 let | 277 839 km |
| 2020 | 1 148 | 6,8 % | −1,5 | 0,52 % | −0,14 | 8,8 let | 292 465 km |
| 2019 | 1 084 | 9,9 % | +0,1 | 0,65 % | +0,02 | 8,9 let | 308 360 km |
| 2018 | 956 | 9,1 % | −1,7 | 2,09 % | +0,77 | 8,9 let | 322 945 km |
| 2017 | 872 | 12,4 % | +0,9 | 2,41 % | +0,77 | 8,9 let | 337 792 km |
| 2016 | 805 | 17,0 % | +1,1 | 1,24 % | −0,76 | 8,7 let | 337 972 km |
| 2015 | 838 | 10,6 % | −1,0 | 3,10 % | +0,57 | 8,8 let | 378 993 km |
| 2014 | 836 | 6,9 % | −2,1 | 3,47 % | +1,02 | 8,4 let | 387 100 km |
| 2013 | 814 | 9,1 % | −0,7 | 2,83 % | −0,23 | 8,1 let | 409 839 km |
| 2012 | 842 | 10,7 % | +1,1 | 4,75 % | +1,01 | 7,5 let | 389 385 km |
| 2011 | 847 | 7,2 % | −0,6 | 5,08 % | +0,16 | 6,9 let | 393 904 km |
| 2010 | 894 | 8,1 % | +0,3 | 6,26 % | +1,50 | 6,0 let | 382 290 km |
| 2009 | 843 | 7,0 % | −0,4 | 7,00 % | +2,03 | 5,6 let | 374 223 km |
| 2008 | 140 | 7,9 % | +0,3 | 10,71 % | +5,49 | 5,0 let | 352 185 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut SCANIA P podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | – | – | – | – | 2,0 % (1 let) |
| 2024 | – | – | – | – | 0,0 % (2 let) |
| 2023 | – | – | – | – | 1,0 % (3 let) |
| 2022 | 1,2 % | – | – | – | 1,2 % (4 let) |
| 2021 | 4,1 % | – | – | – | 1,7 % (5 let) |
| 2020 | 1,8 % | 4,4 % | – | – | 4,4 % (6 let) |
| 2019 | 3,5 % | 10,2 % | – | – | 1,1 % (7 let) |
| 2018 | 2,2 % | 4,7 % | 7,0 % | – | 7,0 % (8 let) |
| 2017 | 4,1 % | 4,1 % | 10,2 % | – | 5,1 % (9 let) |
| 2016 | 2,3 % | 3,5 % | 12,0 % | 5,1 % | 5,1 % (10 let) |
| 2015 | 9,8 % | 11,3 % | 3,8 % | 11,3 % | 8,3 % (11 let) |
| 2014 | 2,0 % | 17,0 % | 9,1 % | 6,3 % | – |
| 2013 | 2,8 % | – | 12,5 % | – | – |
| 2009 | – | – | 8,3 % | 14,7 % | – |
| 2008 | 1,4 % | 6,8 % | 8,2 % | 13,2 % | – |
| 2007 | 3,3 % | 7,8 % | 11,1 % | 9,6 % | 6,5 % (19 let) |
| 2006 | 3,5 % | 6,3 % | 6,2 % | 12,2 % | 9,5 % (20 let) |
| 2005 | 2,5 % | 6,4 % | 11,7 % | 10,3 % | 10,0 % (21 let) |
| 2004 | – | 5,9 % | 13,2 % | 7,0 % | – |
| 2003 | – | 9,2 % | 6,5 % | 2,6 % | – |
| 2002 | – | – | 6,7 % | 18,2 % | – |
| 2001 | – | – | 7,5 % | 15,9 % | – |
| 2000 | – | – | – | 11,9 % | – |
| 1999 | – | – | – | 6,0 % | – |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 1995; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 | STK 2010 | STK 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2,0 % | |||||||||||||||||
| 2024 | 0,0 % | 3,0 % | ||||||||||||||||
| 2023 | 1,0 % | 2,7 % | 1,4 % | |||||||||||||||
| 2022 | 1,2 % | 2,6 % | 2,6 % | 2,1 % | ||||||||||||||
| 2021 | 1,7 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,4 % | 0,0 % | |||||||||||||
| 2020 | 4,4 % | 3,7 % | 1,8 % | 2,4 % | 4,6 % | 4,8 % | ||||||||||||
| 2019 | 1,1 % | 10,2 % | 5,4 % | 3,5 % | 0,8 % | 1,9 % | 2,9 % | |||||||||||
| 2018 | 7,0 % | 4,3 % | 4,7 % | 2,9 % | 2,2 % | 0,0 % | 2,9 % | 0,7 % | ||||||||||
| 2017 | 5,1 % | 10,2 % | 5,9 % | 4,1 % | 2,0 % | 4,1 % | 1,0 % | 1,1 % | 2,2 % | |||||||||
| 2016 | 5,1 % | 5,2 % | 12,0 % | 9,8 % | 3,5 % | 2,4 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 4,8 % | ||||||||
| 2015 | 8,3 % | 11,3 % | 6,3 % | 3,8 % | 7,7 % | 11,3 % | 1,7 % | 9,8 % | 1,5 % | 1,5 % | 6,9 % | |||||||
| 2014 | 5,9 % | 6,3 % | 0,0 % | 9,1 % | 5,9 % | 17,0 % | 12,8 % | 2,0 % | 0,0 % | 2,0 % | 1,6 % | |||||||
| 2013 | 23,5 % | 12,1 % | 3,3 % | 12,5 % | 3,0 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,2 % | 2,0 % | |||||||||
| 2009 | 28,1 % | 8,8 % | 2,9 % | 14,7 % | 5,9 % | 8,3 % | 13,3 % | 0,0 % | ||||||||||
| 2008 | 9,7 % | 6,1 % | 15,0 % | 15,6 % | 11,5 % | 13,0 % | 12,7 % | 13,2 % | 14,3 % | 8,2 % | 6,0 % | 6,8 % | 10,1 % | 1,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 1,9 % | |
| 2007 | 6,5 % | 7,9 % | 9,8 % | 9,3 % | 8,8 % | 9,8 % | 8,3 % | 15,9 % | 9,3 % | 9,6 % | 11,5 % | 11,1 % | 8,6 % | 7,8 % | 5,9 % | 3,3 % | 4,3 % | 6,3 % |
| 2006 | 9,5 % | 3,3 % | 8,6 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 8,8 % | 7,3 % | 11,3 % | 11,8 % | 12,2 % | 8,8 % | 6,2 % | 5,8 % | 6,3 % | 3,8 % | 3,5 % | 1,4 % |
| 2005 | 10,0 % | 10,8 % | 6,8 % | 4,2 % | 1,8 % | 5,2 % | 6,9 % | 9,8 % | 9,1 % | 19,0 % | 11,9 % | 10,3 % | 6,9 % | 11,7 % | 9,3 % | 6,4 % | 6,3 % | 2,5 % |
| 2004 | 17,6 % | 14,0 % | 7,1 % | 5,3 % | 9,1 % | 7,0 % | 15,6 % | 26,2 % | 18,8 % | 26,9 % | 11,3 % | 7,0 % | 10,3 % | 13,2 % | 7,8 % | 5,9 % | 10,9 % | |
| 2003 | 13,9 % | 9,8 % | 4,4 % | 10,6 % | 11,8 % | 14,8 % | 23,2 % | 31,5 % | 13,9 % | 3,8 % | 2,6 % | 13,5 % | 6,5 % | 5,7 % | 9,2 % | |||
| 2002 | 15,8 % | 20,0 % | 5,4 % | 17,9 % | 38,9 % | 10,0 % | 12,1 % | 15,3 % | 18,2 % | 10,9 % | 6,7 % | 6,3 % | ||||||
| 2001 | 18,2 % | 30,0 % | 21,9 % | 28,6 % | 41,9 % | 21,2 % | 19,3 % | 15,5 % | 14,9 % | 15,9 % | 9,6 % | 7,5 % | ||||||
| 2000 | 9,4 % | 13,3 % | 16,2 % | 16,2 % | 7,9 % | 30,6 % | 18,4 % | 8,8 % | 6,3 % | 23,3 % | 6,3 % | 11,9 % | 9,1 % | |||||
| 1999 | 8,8 % | 18,4 % | 8,3 % | 18,5 % | 6,0 % | |||||||||||||
| 1998 | 7,9 % | 16,2 % | 25,6 % | 12,2 % | ||||||||||||||
| 1997 | 12,9 % | 14,3 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 1995; 11 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Technické údaje SCANIA P
| Údaj | Typicky | Rozpětí (90 % vozů) |
|---|---|---|
| Míst k sezení | 2 | – |
| Provozní hmotnost | 18 000 kg | 7 310–18 000 |
| Největší přípustná hmotnost | 18 000 kg | – |
Tažné zařízení v TP
- ne 100 %
Barva
- MODRÁ-ZÁKLADNÍ 67 %
- BÍLÁ 33 %
Technické údaje provozovaných vozů podle registru vozidel. „Typicky“ = nejčastější zapsaná hodnota; rozpětí = 5. až 95. percentil, tedy 90 % vozů napříč motorizacemi a provedeními. U výčtových údajů podíl vozů.
Nejčastější vážné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,8 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 18 %, nebo u jízdních souprav, tažné vozidlo nedosahuje poměrný brzdný účinek pro svah se sklonem 12 %
0,6 na 100 prohlídek
Některé z kol vozidla, ovládané parkovací brzdou, nedosahuje požadovaného brzdného účinku. (1.4.2.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
0,5 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,4 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Poškození brzdového ventilu nebo nadměrný únik vzduchu
0,3 na 100 prohlídek
Slyšitelný únik vzduchu z brzdového ventilu. (1.1.7.1.3, 1. brzdové zařízení)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
0,3 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,2 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění
0,2 na 100 prohlídek
U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Emise překračují určené hodnoty udané výrobcem
0,2 na 100 prohlídek
Zjištění z OBD značí zjevně nesprávnou funkci / nekompatibilní softwarová verze / s vozidlem nelze navázat komunikaci. (8.2.1.2.4, 8. obtěžování okolí)
-
Nadměrná radiální vůle rejdového čepu
0,2 na 100 prohlídek
U rejdového čepu radiální vůle větší než provozní. (5.1.2.2.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,2 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,1 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
-
Některá část spojovacího zařízení poškozená nebo deformovaná nebo prasklá
0,1 na 100 prohlídek
Poškození, praskliny nebo deformace některých částí spojovacího zařízení u jízdní soupravy. (6.1.6.2.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut SCANIA P v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak SCANIA P dopadá na STK?
Z 1 243 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 5,2 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,8 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,5 % částečně způsobilých, SCANIA P tedy dopadá lépe než průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.