SCANIA S nákladní N2, N3

SCANIA S se vyrábí od roku 2016. V Česku jich jezdí 2 816, 4 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá o 0,3 p. b. hůř než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 3,2 roku a 478 658 km.

  • 2016–dosud
  • kategorie N2, N3
SCANIA S – ilustrační obrázek vygenerovaný AI
Ilustrační obrázek – vygenerováno AI

Výsledky STK

  • Způsobilé 93,1 %
  • Částečně způsobilé 6,7 % stejně stará vozidla 6,3 %
  • Nezpůsobilé 0,22 % stejně stará vozidla 0,25 %

Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.

Z 1 811 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).

Časté závady

  • Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,6
  • Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,1
  • Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8
  • Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,4

Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady

Základní informace

Výrobce
SCANIA
Roky výroby
2016–dosud
V provozu v ČR
2 816 vozů

Počet prohlídek podle let

Celkem 9 511

Závady v čase

podíl prohlídek

Nájezd podle stáří

Průměr: 478 658 km

Náklady na palivo

Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.

Nejčastější závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení1,6
  2. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu1,1
  3. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty0,8
  4. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky0,4
  5. Prasklé nebo poškrábané zasklení nebo některé zasklení chybí0,4

Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady

Srovnání s dalšími modely SCANIA

ModelČástečně způsobiléProhlídek
SCANIA S 6,7 % 1 811
SCANIA R 8,0 % 5 685
SCANIA P 5,2 % 1 243
SCANIA G 8,7 % 1 085

Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.

Rychlé odkazy

Z 1 811 pravidelných technických prohlídek nákladních aut SCANIA S v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 6,7 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,22 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka SCANIA: 7,5 % a 0,58 %.

  • 2 816 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 4 % dovezených ojetých.
  • Nejčastější vážná závada: Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení (1,6 na 100 prohlídek).

Částečně způsobilé podle stáří

Nezpůsobilé podle stáří

Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.

Po letech

Rok prohlídkyProhlídek Částečně způsobilé Proti stejně starým Nezpůsobilé Proti stejně starým Průměrné stáříPrůměrný nájezd
2026 1 811 6,7 % +0,3 0,22 % −0,03 3,2 let 478 658 km
2025 2 159 5,9 % −0,7 0,09 % −0,18 2,7 let 423 448 km
2024 1 724 5,4 % −0,7 0,06 % −0,25 2,7 let 425 301 km
2023 1 127 5,0 % +0,4 0,00 % −0,30 2,5 let 416 941 km
2022 952 2,8 % −1,4 0,11 % −0,11 2,1 let 367 332 km
2021 750 3,5 % 0,0 0,13 % −0,07 1,5 let 295 914 km
2020 632 3,2 % +0,3 0,00 % −0,11 0,8 let 205 175 km
2019 269 1,9 % −0,9 0,00 % −0,09 0,5 let 179 305 km
2018 79 3,8 % +1,0 0,00 % −0,15 0,4 let 167 081 km
2017 8 0,0 % −2,2 0,00 % −0,11 0,3 let 128 122 km

Podle ročníku

Podíl částečně způsobilých nákladních aut SCANIA S podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.

Ročník ve 4 letechve 6 letechve 8 letechve 10 letech STK 2026
2025 – – – – 2,1 % (1 let)
2024 – – – – 4,2 % (2 let)
2023 – – – – 6,8 % (3 let)
2022 8,5 % – – – 8,5 % (4 let)
2021 4,0 % – – – 7,1 % (5 let)
2020 4,0 % 8,1 % – – 8,1 % (6 let)
2019 6,5 % 10,4 % – – 9,3 % (7 let)
2018 4,8 % 7,9 % 13,8 % – 13,8 % (8 let)
2017 1,8 % 5,3 % 0,0 % – 12,1 % (9 let)

Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2016; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.

Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek

Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.

Ročník STK 2026STK 2025STK 2024STK 2023STK 2022STK 2021STK 2020STK 2019STK 2018
2025 2,1 %
2024 4,2 % 4,2 %
2023 6,8 % 6,4 % 3,4 %
2022 8,5 % 4,4 % 1,4 % 2,8 %
2021 7,1 % 4,0 % 4,3 % 3,0 % 2,0 %
2020 8,1 % 6,8 % 4,0 % 4,8 % 3,6 % 1,5 %
2019 9,3 % 10,4 % 9,9 % 6,5 % 1,7 % 4,7 % 2,5 %
2018 13,8 % 8,9 % 7,9 % 7,6 % 4,8 % 2,7 % 4,8 % 2,5 %
2017 12,1 % 0,0 % 11,6 % 5,3 % 5,6 % 1,8 % 3,4 % 0,0 % 3,1 %

Vozový park v ČR

V provozu
2 816
z 3 411 registrovaných celkem
Zaniklo
5
0,1 % všech
Vyvezeno / vyřazeno
559 / 31
vývoz do ciziny / dočasně mimo provoz
Dovezené ojeté
4 %
první registrace v cizině

Registrace v ČR podle roku

Ročníky: kolik jich jezdí

Paliva vozů v provozu podle roku výroby

Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.

Nejčastější vážné závady

  1. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,6 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
  2. Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu 1,1 na 100 prohlídek
    Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
  3. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,8 na 100 prohlídek
    Zjištění z OBD značí zjevně nesprávnou funkci / nekompatibilní softwarová verze / s vozidlem nelze navázat komunikaci. (8.2.2.2.1.4, 8. obtěžování okolí)
  4. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,4 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v některé části šířky běhounu v souladu s požadavky. (5.2.3.6.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
  5. Prasklé nebo poškrábané zasklení nebo některé zasklení chybí 0,4 na 100 prohlídek
    Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané zasklení), o velikosti větší než 1/3 výšky průhledné části zasklení na výšku, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození zasklení o velikosti větší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. (3.2.1.3, 3. výhledy)
  6. Chybí bezpečné zakončení (krytky) ostrých nebo náběžných hran nebo některá část systému je prasklá nebo nadměrně deformovaná nebo není úplná a může při kontaktu nebo letmém dotyku způsobit zranění 0,3 na 100 prohlídek
    U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany). (6.1.4.2.1, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  7. Zařízení ochrany proti podjetí zezadu nebo boční ochrany nebo nárazník, je-li vyžadován, chybí nebo systému neplní svůj účel nebo zjevně není v souladu s požadavky 0,3 na 100 prohlídek
    Zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrana, nárazník, je-li vyžadován, chybí, je neúplný nebo některá část zařízení je poškozená tak, že zařízení neplní svůj účel nebo konstrukce zařízení nebo jeho montáž na vozidle není v souladu s požadavky. (6.1.4.1.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
  8. V poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180° překážka, která významně narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled 0,3 na 100 prohlídek
    Překážka v poli přímého výhledu řidiče směrem dopředu v úhlu 180°, která narušuje jeho výhled dopředu či do stran nebo sledování zařízení pro nepřímý výhled. (3.1.1.1, 3. výhledy)
  9. Opacita u vozidel kategorie M a N přesahuje stanovené hodnoty 0,2 na 100 prohlídek
    U vozidel s OBD sdělovač MI (MIL) se po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo po nastartování vozidla indikuje závadu. (8.2.2.2.1.3, 8. obtěžování okolí)
  10. Zdroj světla směrových svítilen je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům 0,2 na 100 prohlídek
    Nesvítí některá směrová svítilna. (4.4.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)

Nejčastější nebezpečné závady

  1. Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 0,1 na 100 prohlídek
    Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
  2. Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 0,1 na 100 prohlídek
    V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) jsou natolik velké vůle, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla (nebezpečí rozpojení). (2.1.3.1.2, 2. řízení)
  3. Hloubka vzorku pneumatiky není v souladu s požadavky 0,1 na 100 prohlídek
    Hloubka vzorku pneumatiky v hlavních dezénových drážkách nebo zářezech není v celé šířce běhounu některé části pneumatiky v souladu s požadavky. (5.2.3.6.2, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)

Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut SCANIA S v roce 2026, počet na 100 prohlídek.

Časté otázky

Jak SCANIA S dopadá na STK?

Z 1 811 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 6,7 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,22 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 6,3 % částečně způsobilých, SCANIA S tedy dopadá hůř než průměr.

Jak prověřit konkrétní vůz?

Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.

Další modely SCANIA

  • R8,0 % · 0,67 %
  • P5,2 % · 0,80 %
  • G8,7 % · 0,55 %