SCANIA G nákladní N2, N3
SCANIA G se vyrábí od roku 2010. V Česku jich jezdí 1 367, 16 % z nich jsou dovezené ojeté. Na STK v roce 2026 (do 11. 10.) dopadá podobně než stejně stará vozidla, průměrný vůz má 7,4 roku a 351 700 km.
- 2010–dosud
- kategorie N2, N3
Výsledky STK
- Způsobilé 90,8 %
- Částečně způsobilé 8,7 % stejně stará vozidla 8,6 %
- Nezpůsobilé 0,55 % stejně stará vozidla 0,48 %
Částečně způsobilé mají vážnou závadu: vůz smí jezdit 30 dní a do té doby se musí po opravě vrátit na opakovanou prohlídku. Nezpůsobilé mají nebezpečnou závadu a nesmí jezdit vůbec.
Z 1 085 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.).
Časté závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech 1,7
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení 1,4
- Brzdový válec je netěsný 0,9
- Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené 0,6
Vážné závady na 100 prohlídek. Všechny závady
Základní informace
- Výrobce
- SCANIA
- Roky výroby
- 2010–dosud
- V provozu v ČR
- 1 367 vozů
Počet prohlídek podle let
Celkem 13 757Závady v čase
podíl prohlídekNájezd podle stáří
Průměr: 351 700 kmNáklady na palivo
Spotřeba nebo cena paliva v datech chybí.
Nejčastější závady
- Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech1,7
- Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení1,4
- Brzdový válec je netěsný0,9
- Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené0,6
- Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu0,6
Vážné závady na 100 prohlídek v roce 2026. Všechny závady
Srovnání s dalšími modely SCANIA
| Model | Částečně způsobilé | Prohlídek |
|---|---|---|
| SCANIA G | 8,7 % | 1 085 |
| SCANIA R | 8,0 % | 5 685 |
| SCANIA S | 6,7 % | 1 811 |
| SCANIA P | 5,2 % | 1 243 |
Nejčastější další modely značky na STK v roce 2026 (do 11. 10.). Zeleně lépe než stejně stará vozidla.
Rychlé odkazy
Z 1 085 pravidelných technických prohlídek nákladních aut SCANIA G v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,7 % jako částečně způsobilé (vážná závada, opakovaná prohlídka), jako průměr stejně starých vozidel a 0,55 % jako nezpůsobilé (nebezpečná závada, nesmí jezdit), jako průměr stejně starých vozidel. Celá značka SCANIA: 7,5 % a 0,58 %.
- 1 367 vozů v provozu (registr k 1. 10. 2026), z toho 16 % dovezených ojetých.
- Nejčastější vážná závada: Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech (1,7 na 100 prohlídek).
Částečně způsobilé podle stáří
Nezpůsobilé podle stáří
Pravidelné prohlídky v roce 2026 (do 11. 10.), stáří v letech od první registrace, šedě průměr všech nákladních aut. Stáří s méně než 30 prohlídkami se nekreslí.
Po letech
| Rok prohlídky | Prohlídek | Částečně způsobilé | Proti stejně starým | Nezpůsobilé | Proti stejně starým | Průměrné stáří | Průměrný nájezd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1 085 | 8,7 % | +0,1 | 0,55 % | +0,07 | 7,4 let | 351 700 km |
| 2025 | 1 266 | 9,7 % | +0,3 | 0,79 % | +0,29 | 6,8 let | 335 003 km |
| 2024 | 1 215 | 7,9 % | −0,8 | 0,49 % | −0,13 | 6,3 let | 330 946 km |
| 2023 | 1 098 | 5,9 % | −1,2 | 0,18 % | −0,37 | 6,0 let | 329 855 km |
| 2022 | 1 068 | 6,0 % | −1,5 | 0,75 % | +0,16 | 5,6 let | 329 720 km |
| 2021 | 973 | 5,9 % | −0,8 | 0,62 % | +0,01 | 5,1 let | 330 195 km |
| 2020 | 919 | 6,9 % | −0,1 | 0,54 % | +0,19 | 4,5 let | 321 244 km |
| 2019 | 825 | 7,9 % | +0,1 | 0,48 % | +0,18 | 4,4 let | 342 120 km |
| 2018 | 763 | 8,9 % | +0,6 | 1,05 % | +0,32 | 4,4 let | 383 117 km |
| 2017 | 737 | 5,7 % | −2,3 | 0,41 % | −0,35 | 4,1 let | 403 728 km |
| 2016 | 715 | 7,0 % | −1,9 | 0,28 % | −0,51 | 3,7 let | 395 426 km |
| 2015 | 675 | 4,6 % | −1,5 | 1,04 % | +0,08 | 3,1 let | 369 794 km |
| 2014 | 723 | 2,8 % | −0,9 | 0,41 % | −0,36 | 2,3 let | 308 525 km |
| 2013 | 689 | 2,0 % | −1,3 | 0,44 % | −0,15 | 1,6 let | 251 668 km |
| 2012 | 607 | 2,5 % | −0,3 | 0,33 % | −0,28 | 0,9 let | 172 314 km |
| 2011 | 340 | 0,9 % | −1,2 | 1,18 % | +0,46 | 0,3 let | 113 911 km |
| 2010 | 47 | 0,0 % | −2,5 | 0,00 % | −1,11 | 0,5 let | 39 636 km |
| 2009 | 12 | 0,0 % | −2,6 | 0,00 % | −1,42 | 0,6 let | 50 655 km |
Podle ročníku
Podíl částečně způsobilých nákladních aut SCANIA G podle roku první registrace, při prohlídce ve stejném stáří. Klesající čára znamená, že novější ročníky dopadají lépe.
| Ročník | ve 4 letech | ve 6 letech | ve 8 letech | ve 10 letech | STK 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | – | – | – | – | 3,3 % (1 let) |
| 2024 | – | – | – | – | 1,3 % (2 let) |
| 2023 | – | – | – | – | 1,7 % (3 let) |
| 2022 | 2,2 % | – | – | – | 2,2 % (4 let) |
| 2021 | 10,2 % | – | – | – | 8,5 % (5 let) |
| 2020 | 3,2 % | 7,7 % | – | – | 7,7 % (6 let) |
| 2019 | 0,8 % | 5,8 % | – | – | 9,5 % (7 let) |
| 2018 | 3,3 % | 7,9 % | 10,2 % | – | 10,2 % (8 let) |
| 2017 | 6,3 % | 8,2 % | 10,2 % | – | 13,3 % (9 let) |
| 2016 | 6,4 % | 11,1 % | 12,8 % | 14,3 % | 14,3 % (10 let) |
| 2015 | 7,1 % | 5,4 % | 12,4 % | 18,6 % | 9,3 % (11 let) |
| 2014 | 12,3 % | 11,8 % | 3,6 % | 8,3 % | 9,3 % (12 let) |
| 2013 | 7,5 % | 10,0 % | 4,8 % | 9,0 % | 11,4 % (13 let) |
| 2012 | 7,6 % | 10,6 % | 15,5 % | 15,7 % | 18,4 % (14 let) |
| 2011 | 4,8 % | 7,8 % | 11,3 % | 8,1 % | 10,7 % (15 let) |
| 2010 | 3,6 % | 7,8 % | 9,9 % | 8,2 % | 9,5 % (16 let) |
Podíl částečně způsobilých podle roku první registrace: ve sloupci je vždy stejné stáří, takže ročníky jde porovnat mezi sebou; čím tmavší, tím víc. Pomlčka: méně než 30 prohlídek, nebo ročník toho stáří ještě nedosáhl. Ročníky od 2010; starší (historický vůz stejného jména, chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty.
Podrobně: všechny ročníky a roky prohlídek
Řádek je rok první registrace, sloupec rok prohlídky. Nezpůsobilé a počet prohlídek po najetí myší.
| Ročník | STK 2026 | STK 2025 | STK 2024 | STK 2023 | STK 2022 | STK 2021 | STK 2020 | STK 2019 | STK 2018 | STK 2017 | STK 2016 | STK 2015 | STK 2014 | STK 2013 | STK 2012 | STK 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 3,3 % | |||||||||||||||
| 2024 | 1,3 % | 3,3 % | ||||||||||||||
| 2023 | 1,7 % | 5,3 % | 3,9 % | |||||||||||||
| 2022 | 2,2 % | 3,2 % | 0,0 % | 3,1 % | ||||||||||||
| 2021 | 8,5 % | 10,2 % | 4,3 % | 3,7 % | 3,9 % | |||||||||||
| 2020 | 7,7 % | 7,4 % | 3,2 % | 1,1 % | 3,4 % | 2,5 % | ||||||||||
| 2019 | 9,5 % | 5,8 % | 8,2 % | 0,8 % | 3,7 % | 0,0 % | 2,4 % | |||||||||
| 2018 | 10,2 % | 8,8 % | 7,9 % | 5,2 % | 3,3 % | 4,3 % | 2,5 % | 4,3 % | ||||||||
| 2017 | 13,3 % | 10,2 % | 10,9 % | 8,2 % | 8,2 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,3 % | 4,5 % | |||||||
| 2016 | 14,3 % | 17,0 % | 12,8 % | 3,8 % | 11,1 % | 7,6 % | 6,4 % | 1,3 % | 2,6 % | 1,4 % | ||||||
| 2015 | 9,3 % | 18,6 % | 11,8 % | 12,4 % | 5,4 % | 5,4 % | 8,2 % | 7,1 % | 6,0 % | 1,1 % | 2,4 % | |||||
| 2014 | 9,3 % | 7,1 % | 8,3 % | 9,1 % | 3,6 % | 10,2 % | 11,8 % | 5,8 % | 12,3 % | 6,5 % | 0,0 % | 4,3 % | ||||
| 2013 | 11,4 % | 8,1 % | 9,0 % | 9,0 % | 5,7 % | 4,8 % | 11,7 % | 10,0 % | 10,0 % | 7,5 % | 4,2 % | 2,9 % | 0,0 % | |||
| 2012 | 18,4 % | 9,1 % | 12,2 % | 20,5 % | 15,7 % | 9,3 % | 15,5 % | 17,5 % | 10,6 % | 4,7 % | 7,6 % | 1,2 % | 2,4 % | 1,2 % | ||
| 2011 | 10,7 % | 15,9 % | 11,6 % | 4,9 % | 8,4 % | 8,1 % | 8,4 % | 11,3 % | 11,7 % | 7,8 % | 8,4 % | 4,8 % | 2,8 % | 2,4 % | 3,3 % | |
| 2010 | 9,5 % | 19,1 % | 3,9 % | 6,0 % | 4,9 % | 12,4 % | 8,2 % | 8,9 % | 9,9 % | 6,6 % | 7,8 % | 6,3 % | 3,6 % | 2,1 % | 1,6 % | 0,7 % |
Vozový park v ČR
Registrace v ČR podle roku
Ročníky: kolik jich jezdí
Paliva vozů v provozu podle roku výroby
Z výpisu Registru silničních vozidel k 1. 10. 2026. Grafy začínají rokem 2010; 7 starších vozů (historické vozy stejného jména nebo chybně zapsaný rok) nejsou zahrnuty. Registr uvádí současný stav vozu, nikoli datum zániku či vývozu; vývoj počtu vozů v provozu se doplňuje s každým měsíčním výpisem.
Nejčastější vážné závady
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
1,7 na 100 prohlídek
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Nevhodná vůle v pohyblivých spojích pákového mechanismu řízení
1,4 na 100 prohlídek
V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. (2.1.3.1.1, 2. řízení)
-
Brzdový válec je netěsný
0,9 na 100 prohlídek
Slyšitelný únik vzduchu z brzdového válce. (1.1.16.2.1, 1. brzdové zařízení)
-
Zařízení využívající zpětný odraz vadné nebo poškozené
0,6 na 100 prohlídek
Deska zadního značení poškozená, deformovaná nebo barevně změněná tak (např. od slunce), že poškození zjevně negativně ovlivňuje její fotometrické vlastnosti (např. viditelnost) nebo může způsobit zranění (ostré hrany). (4.8.1.1.5, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Jakýkoli nadměrný únik kapalin, který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu
0,6 na 100 prohlídek
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. (8.4.1.1.1, 8. obtěžování okolí)
-
Parkovací brzda je na jedné straně neúčinná nebo se vozidlo v případě jízdní zkoušky nadměrně vychyluje z přímého směru
0,5 na 100 prohlídek
Parkovací brzda na některém z kol vozidla není funkční. (1.4.1.1.1, 1. brzdové zařízení)
-
Zdroj světla obrysové nebo denní svítilny je vadný nebo chybí nebo neodpovídá požadavkům
0,5 na 100 prohlídek
Nesvítí některá obrysová nebo denní svítilna. (4.2.1.1.2, 4. svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení)
-
Jakékoli závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky
0,5 na 100 prohlídek
Závažné poškození nebo proříznutí pneumatiky (např. v oblasti patky, boku, ramene, běhounu, obnažení kordu kostry, oddělování protektoru, vytrhávání pryže od běhounu, vyboulení, vznik obvodových trhlin). (5.2.3.5.1, 5. nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav)
-
Kryt kola nebo blatník, je-li vyžadován, chybí nebo je nadměrně zkorodovaný nebo je poškozený tak, že neplní svoji funkci nebo jeho uchycení je uvolněné nebo není spolehlivé
0,5 na 100 prohlídek
Na vozidle, je-li vyžadováno, chybí kryt kola / blatník nebo je kryt kola / blatník uvolněný, nadměrně zkorodovaný nebo poškozený tak, že neplní svoji funkci. (6.2.10.2.2, 6. podvozek a části připevněné k podvozku)
-
Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole
0,4 na 100 prohlídek
Nadměrná prodleva brzdného účinku na některém kole. (1.2.1.4, 1. brzdové zařízení)
Nejčastější nebezpečné závady
-
Rozdíl brzdných sil na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru
0,5 na 100 prohlídek
Rozdíl brzdných sil (při brzdění nebo odbrzdění) na kolech téže nápravy je větší než 30 %. V případě jízdní zkoušky se vozidlo nadměrně vychyluje z přímého směru. (1.2.1.2.2, 1. brzdové zařízení)
-
Nedostatečná brzdná síla na jednom nebo více kolech
0,1 na 100 prohlídek
Žádná brzdná síla na jednom nebo více kolech. (1.2.1.1.2, 1. brzdové zařízení)
Závady u pravidelných prohlídek nákladních aut SCANIA G v roce 2026, počet na 100 prohlídek.
Časté otázky
Jak SCANIA G dopadá na STK?
Z 1 085 pravidelných prohlídek v roce 2026 (do 11. 10.) skončilo 8,7 % jako částečně způsobilé (vážná závada) a 0,55 % jako nezpůsobilé. Stejně stará vozidla mají průměrně 8,6 % částečně způsobilých, SCANIA G tedy dopadá zhruba jako průměr.
Jak prověřit konkrétní vůz?
Podle VIN na stránce Prověření vozu podle VIN: historie technických prohlídek, stav tachometru a jeho nesrovnalosti, údaje z registru a vlastníci.